Racibórz będzie miał nowego kapłana
19 maja w kościele seminaryjno-akademickim pw. św. Jadwigi w Opolu święcenia kapłańskie przyjmie Łukasz Klęczar z parafii WNMP. W tej najstarszej raciborskiej wspólnocie ostatnie lata obfitowały w powołania.
Łukasz Klęczar ('93) pochodzi z parafii pw. WNMP w Raciborzu. Na odkrycie powołania wpływ miało religijne wychowanie oraz przykład życia duszpasterzy, których spotkał na swojej drodze. Ukończył Gimnazjum nr 1 w Raciborzu oraz Niższe Seminarium Duchowne w Markowicach k. Inowrocławia. Pracę magisterską na temat „Postawy chrześcijanina wobec systemu totalitarnego według kazań ks. Jerzego Popiełuszki wygłoszonych podczas Mszy świętych za Ojczyznę” napisał pod kierunkiem prof. UO ks. dr hab. Andrzeja Anderwalda. W swojej posłudze kapłańskiej kieruje się słowami „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj” (Rz 12,21). Uważa, że kapłana powinny cechować umiejętność słuchania, empatia i odwaga w dawaniu świadectwa wiary. Praktykę diakońską odbył w parafii pw. WNMP w Gościęcinie.
Odezwa Biskupa Opolskiego w związku z tegorocznymi święceniami kapłańskimi
Na drodze do świętości
Drodzy Diecezjanie,
Co roku bardzo ważnym i radosnym dniem w życiu naszego Kościoła opolskiego jest sobota przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego. W tym dniu, od wielu już lat, przez nałożenie rąk i modlitwę udzielane są święcenia prezbiteratu, które w tym roku przyjmie 10 diakonów, alumnów Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu i absolwentów Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego.
A oto nasi tegoroczni neoprezbiterzy:
1. Markus BENGSZ z parafii Bożego Ciała i św. Norberta w Czarnowąsach,
2. Marcin FIKUS z parafii św. Józefa we Wrzoskach,
3. Jakub FURCA z parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Łące,
4. Łukasz KLĘCZAR z parafii Wniebowzięcia NMP w Raciborzu,
5. Tomasz KORNEK z parafii Ducha Świętego w Winowie,
6. Daniel LITWIN z parafii Przemienienia Pańskiego w Rachaniach (diec. zamojsko-lubaczowska),
7. Tomasz ŁUCZKOWSKI z parafii św. Anny Samotrzeciej w Chmielowicach,
8. Piotr MANDALA z parafii św. ojca Pio w Zdzieszowicach,
9. Piotr MAZURKIEWICZ z parafii św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie,
10. Leszek RYCHLIK z parafii Narodzenia NMP w Głubczycach.
Ze względu na prace renowacyjne prowadzone obecnie w Katedrze Opolskiej uroczystość święceń kapłańskich w tym roku będzie miała miejsce w kościele seminaryjno-akademickim pw. św. Jadwigi w Opolu. Serdecznie zapraszam na to wydarzenie najbliższą rodzinę tegorocznych neoprezbiterów, wiernych z ich rodzinnych parafii, całe prezbiterium Kościoła opolskiego. Natomiast wszystkich Was, drogich Diecezjan, proszę o gorącą modlitwę w intencji wyświęconych niedawno diakonów, a zwłaszcza tych dziesięciu, którzy przyjmą święcenia prezbiteratu. Wszyscy razem upraszajmy dla nich mocy Bożego Ducha, aby byli świadomi wielkości swojego powołania i misji, realizowali ją z zaangażowaniem, by byli wdzięczni Bogu za obdarowanie ich łaską kapłaństwa i wiernie Mu służyli.
W modlitwie święceń, która wraz z nałożeniem rąk jest najważniejszym momentem obrzędu, słyszymy słowa prośby skierowanej do Boga: „odnów w ich sercach Ducha świętości; niech wiernie pełnią przyjęty od Ciebie, Boże, urząd […] i przykładem swojego życia pociągają innych do poprawy obyczajów”. To proste określenie najważniejszego zadania kapłanów: całym życiem świadczyć o Bożej prawdzie i tą drogą prowadzić ludzi do Boga, pomagając im realizować wspólne wszystkim powołanie do świętości.
Oczywiście, w działaniu tym kapłani nie są zdani jedynie na własne siły. Podobnie jak do apostołów, również do nas Chrystus kieruje słowa, które usłyszeliśmy w pierwszym czytaniu dzisiejszej liturgii Bożego słowa: „Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami”. Wskutek szczególnego namaszczenia Duchem Świętym jesteśmy zdolni iść i głosić Ewangelię wszędzie, a Pan współdziała z nami, jak u początku Kościoła. Każdy kapłan potrzebuje jednak mocnego wsparcia modlitewnego, aby nie uległ działaniu złego, podszeptom świata i własnym słabościom. Dlatego bardzo cieszy rozwój w naszej diecezji dzieła modlitwy za kapłanów. Dziękuję Wam wszystkim za każdą modlitwę w naszej intencji, za nasze seminarium i o powołania kapłańskie. Proszę też Was, byście w tej modlitwie nie ustawali.
W drugim czytaniu, w Liście do Efezjan, św. Paweł wzywa nas na nowo do postępowania w sposób godny powołania, które jest naszym udziałem wskutek otrzymanej przez nas łaski chrztu świętego. Chodzi o powołanie do świętości, o którym ojcowie Soboru Watykańskiego II tak nauczają w Konstytucji dogmatycznej o Kościele: „W rozmaitych rodzajach życia i powinnościach jedną świętość uprawiają wszyscy, którymi kieruje Duch Boży... a którzy podążają za Chrystusem ubogim, pokornym i dźwigającym krzyż, aby zasłużyć na uczestnictwo w Jego chwale” (KK 41). W ten sposób dają nam do zrozumienia, że realizacja tego powołania nie polega na dokonywaniu niezwykłych dzieł, ale na zjednoczeniu z Chrystusem, na przeżywaniu Jego tajemnic, na utożsamianiu się z Jego postawami, myślami i zachowaniami. Miarą świętości jest to, na ile staramy się upodobnić do Chrystusa, na ile mocą Ducha Świętego kształtujemy całe nasze życie na wzór Jego życia.
Dlatego, w opublikowanej przed miesiącem adhortacji Gaudete et exultate, która jest wielką zachętą do poszukiwania świętości życia, papież Franciszek zaraz na początku wyraźnie zaznacza: „Pan chce od nas wszystkiego, a to, co oferuje, to życie prawdziwe, szczęście, dla którego zostaliśmy stworzeni. Chce, abyśmy byli świętymi i nie oczekuje, że zadowolimy się życiem przeciętnym, rozwodnionym, pustym”. Papież przypomina, że każdy z nas powinien kroczyć za Jezusem, pod prąd światowych fal, podejmując ciągle drogę ośmiu błogosławieństw i kierując się regułą wyrażoną przez Jezusa w mowie o Sądzie Ostatecznym: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci Moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25,40). U źródła chrześcijańskiego życia jest bowiem więź z Bogiem, natomiast „kryterium oceny naszego życia stanowi przede wszystkim to, co uczyniliśmy dla innych” (GE 104). To znaczy, że o jakości naszego życia rozstrzyga miłość bliźniego w naszej codzienności.
Papież wyjaśnia: „Wszyscy jesteśmy powołani, by być świętymi, żyjąc z miłością i dając swe świadectwo w codziennych zajęciach, tam, gdzie każdy się znajduje. Jesteś osobą konsekrowaną? Bądź świętym, żyjąc radośnie swoim darem. Jesteś żonaty albo jesteś mężatką? Bądź świętym, kochając i troszcząc się o męża lub żonę, jak Chrystus o Kościół. Jesteś pracownikiem? Bądź świętym wypełniając uczciwie i kompetentnie twoją pracę w służbie braciom. Jesteś rodzicem, babcią lub dziadkiem? Bądź świętym, cierpliwie ucząc dzieci naśladowania Jezusa. Sprawujesz władzę? Bądź świętym, walcząc o dobro wspólne i wyrzekając się swoich interesów osobistych” (GE 14). Na innym miejscu Franciszek dopowiada, że świętość jest też śmiałością i zapałem ewangelizacyjnym pozostawiającym ślad na tym świecie. Dlatego „sam Pan Jezus wychodzi nam na spotkanie i powtarza stanowczo, z pogodą ducha: ‘nie bójcie się!’ (Mk 6,50). ‘Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata’ (Mt 28,20)” (GE 129).
Czego nam jednak nie może zabraknąć i o co stale musimy zabiegać, jeśli mamy kroczyć drogą świętości? Papież mówi o potrzebie pielęgnowania w sobie „zdrowego
i trwałego niezadowolenia z siebie”, by chcieć być ciągle lepszym. Trzeba też stale prosić Ducha Świętego o pragnienie świętości, bycia doskonałym. Przed nami doskonała okazja ku temu. Dlatego zwracam się do Was wszystkich, pasterzy i wiernych, niech tegoroczną Wigilię i Uroczystość Pięćdziesiątnicy wypełni w naszej diecezji mocne wołanie do Ducha Świętego, aby obudził w nas pragnienie świętości i poprowadził drogą do nieba. Wołajmy do Boga, jak św. Jan Paweł II przed laty: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi”. I nasze serca...
Drodzy Diecezjanie, chcę Was też poinformować, że podobnie jak w ubiegłych latach, w Uroczystość Bożego Ciała, 31 maja br., po raz kolejny w Opolu przy parafii Przemienienia Pańskiego odbędzie się „Koncert Uwielbienia”. Stanowi on szczególną formą modlitwy za młode pokolenie. Już dziś serdecznie Was zapraszam: dzieci, młodzież, małżeństwa i rodziny; wszystkich. Nabożeństwo rozpoczniemy o godz. 19.00. Zwieńczy je Apel Jasnogórski.
Korzystając z okazji, zapraszam również wszystkich Mężczyzn i Młodzieńców na Górę Świętej Anny na doroczną pielgrzymkę stanową. Obchody rozpoczną się
w sobotę wieczorem 23 czerwca o godz. 18.30. W uroczystej Mszy św. w niedzielę 24 czerwca o godz. 10.00 uczestniczyć będą biskupi opolscy i gliwiccy oraz nasi tegoroczni neoprezbiterzy.
Na koniec raz jeszcze proszę Was o gorącą modlitwę w intencji tegorocznych neoprezbiterów i wszystkich kapłanów naszej diecezji. Podczas majowych i czerwcowych nabożeństw módlmy się też wiele o pragnienie świętości i świętość życia dla nas wszystkich.
Z całego serca wszystkim Wam błogosławię.
Wasz biskup
† Andrzej Czaja
Opole, 8 maja 2018 r.
fot. arch. portalu, arch. Łukasza Klęczara
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.