A mury żyją....
Jak ożywić stare, zniszczone wiekiem lat mury? Można powiesić na nich reklamę albo zasłonić je maskującą makietą. Ciekawiej jednak wykorzystać ich powierzchnię do ekspozycji prac artystów.
Na taki pomysł wpadli organizatorzy XVII Raciborskiego Przeglądu Piosenki Religijnej „Spotkałem Pana” i przeznaczony do rozbiórki mur okalający plac budowy przy ulicy Opawskiej ozdobili wystawą zdjęć. Ekspozycja „Pragnę” składa się z 14 zdjęć autorstwa Ryszarda Frączka.
Cykl rozpoczyna stacja I Kalkulacja z obrazem mężczyzny z wagą w ręce, kończy stacja XIV Nadzieja z wymownym zdjęciem drobnego noworodka. Pomiędzy nimi znalazły się obrazy symbolizujące: obojętność, miłość, osamotnienie, rozpacz, litość, pustkę i inne cechy towarzyszące człowiekowi. Całość spina wiersz „Oto człowiek”.
Zdjęcia pochodzą z prywatnego zbioru Ryszarda Frączka, który Kalkutę zna od strony pracy w wolontariacie u boku Matki Teresy. - Zdjęcia to jest moje przeżycie Kalkuty – mówi autor. Fotografie pokazujące indyjskie slamsy, to opowieść o życiu w nędzy, ale z pragnieniem chrystusowej miłości, a tytułowe „Pragnę” nawiązuje do słów umierającego na krzyżu Jezusa: „Pragnę”. Pragnę miłości. Wszyscy jesteśmy spragnieni miłości drugich, chcemy, by zaprzestali krzywdzenia nas, by zrobili dla nas coś dobrego. Słowo „Pragnę” tak typowe dla Indii, bo towarzyszy każdemu krzyżowi w każdej kaplicy i w każdej... umieralni, do nas przychodzi z przekazem wpisanym w obchody Przeglądu Piosenki Religijnej „Spotkałem Pana”.
/BaS/
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany