Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia20 stycznia 201917:56

Eufemia znaczy dobrze wróżąca. Racibórz wspomniał dziś słynną dominikankę Piastównę FOTO i WIDEO

Eufemia znaczy dobrze wróżąca. Racibórz wspomniał dziś słynną dominikankę Piastównę FOTO i WIDEO  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

17 stycznia minęło 660 lat od śmierci świątobliwej księżniczki raciborskiej Eufemii (Ofki) Piastówny, dominikanki i przeoryszy miejscowego konwentu św. Ducha, kandydatki na ołtarze. W kościele farnym odprawiono Mszę św. w intencji jej rychłej beatyfikacji, a w Muzeum odbyła się sesja popularno-naukowa. 

Mszę św. w kościele WNMP, gdzie do dziś znajduje się ołtarz z obrazem świątobliwej Eufemii i poświęcone jej wota dziękczynne, odprawił ks. bp Jan Kopiec, ordynariusz gliwicki, stojący na czele komisji historycznej ustalającej fakty związane z życiem i wielowiekowym kultem, jakim w całej Europie, aż po Hiszpanię, otaczano raciborską dominikankę (przed 1299-1359). Diecezja opolska stara się o jej beatyfikację, czyli wyniesienie na ołtarze i otoczenie czcią w lokalnym Kościele. Była przeorysza raciborskich dominikanek czeka na wszczęcie procesu na szczeblu diecezjalnym.

Po Mszy św., w Muzeum w Raciborzu, mieszczącym się w dawnym kościele dominikanek, gdzie w liturgii brała udział świątobliwa Eufemia (Ekonomik zajmuje dawny klasztor sióstr), odbyła się sesja popularno-naukowa. Podczas otwarcia prezydent Dariusz Polowy wspomniał o tym, że współcześni mieszkańcy miasta uznali Ofkę za raciborzankę tysiąclecia, co oznacza, że pamięć o niej jest wciąż żywa i trwała. Od chwili jej śmierci do historii przeszło 26 pokoleń raciborzan. Postać zakonnicy i idący za nią wzór cnót, to dar i wyzwanie, wspólnotowe i religijne.

Biskup gliwicki, zarówno podczas kazania jak i krótkiego przemówienia w Muzeum, wskazywał na wyjątkowo silny charyzmat dominikanki, przekonując, że jesteśmy świadkami czegoś niezwykłego, a jednocześnie trudnego przez nas do pojęcia. Mówił, że to solidny fundament pamięci dla miasta. Podczas kazania wspomniał o doczesnych szczątkach świątobliwej, niegdyś złożonych w kaplicy św. Dominika (dawna nekropolia Piastów i Przemyślidów raciborskich przylegająca od północy do kościoła św. Ducha, zburzona przez władze pruskie w I poł. XIX wieku), a na początku XIX w. przeniesionych do kościoła farnego. Tu były otaczane czcią, tu za sprawą wstawiennictwa Ofki miały się do dokonywać cuda, tu, być może, istnieją do dziś, choć sarkofag Ofki w 1945 r. zniszczyli Rosjanie, podpalając świątynię farną.

Na znaczenie postaci Ofki od lat wskazuje Michał Woś, raciborzanin, jeden z założycieli Fundacji im. Ofki Piastówny, dziś członek zarządu województwa śląskiego. Dziś zapewniał, że Śląsk chce pamiętać o świątobliwej z Raciborza. Wskazał, że jej świętość, doskonałość życia wewnętrznego i wiary, przejawiała się m.in. właściwym wykonywaniem codziennych obowiązków z troską o dobre wspólne, publiczne. To, jego zdaniem, winno inspirować kolejne pokolenia.

Wiceprezydent Michał Fita odczytał list, jaki wicepremier i minister kultury Piotr Gliński skierował do prezydenta Dariusza Polowego w odpowiedzi na zaproszenie do wzięcia udziału w uroczystościach. - O felix Ratiboria! Szczęśliwy Raciborzu! Miałeś taką wspaniałą osobę - napisał wicepremier.

Życiorys Eufemii przedstawił raciborski historyk Paweł Newerla, antropologiczne spojrzenie na kult świątobliwej Ofki, czyli miejsce, jakie zajmuje w społecznej świadomości raciborzan omówił dr Janusz Nowak, a szczegóły dotyczące starań o beatyfikację zreferował postulator procesu, ks. dr hab. Grzegorz Kublin.

Na koniec Schola Cantorum Minorum Chosoviensis odśpiewała zachowany fragment średniowiecznego graduału raciborskiego.

W uroczystości wzięli udział m.in. posłanka Gabriela Lenartowicz, przewodniczący Rady Miasta Leon Fiołka, wiceprezydenci Michał Fita i Dominik Konieczny, proboszcz kościoła farnego ks. Marian Obruśnik, radny Zygmunt Kobylak oraz dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych Paweł Ptak (Technikum w ZSE ma za patronkę Eufemię Piastównę). Wśród gości specjalnych znalazł się też Piotr Stefaniak, autor licznych opracowań i szkiców poświęconych Ofce.

(waw)

Autor: (waw), fot. M. Krakowski/Muzeum w Raciborzu, Andrzej Złoczowski, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Zobacz film

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności7 stycznia 202521:37

Ruszyły rozmowy z syndykiem Rafako na temat przyszłości spółki

Ruszyły rozmowy z syndykiem Rafako na temat przyszłości spółki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
40
Racibórz:

- Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, rozpoczęły się rozmowy z syndykiem Rafako dotyczące przyszłości raciborskiej spółki. Spotkanie odbyło się 7 stycznia w siedzibie Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) w Warszawie. Wzięli w nim udział Zarząd ARP, który w imieniu rządu pełni rolę lidera tego procesu, syndyk oraz jego zespół - podało biuro poselskie Gabrieli Lenartowicz (PO).

mat. nadesłany
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności7 stycznia 202519:56

Sensacyjne odkrycie w piwnicy raciborskiego muzeum!

Sensacyjne odkrycie w piwnicy raciborskiego muzeum! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

Podczas prac adaptacyjnych w piwnicy muzeum przy ul. Chopina, przygotowywanej pod wystawę stałą „Podziemny Racibórz”, odnaleziono niezwykłą pamiątkę z 1697 roku.

red.
Aktualności8 stycznia 202510:53

Nieprzytomny rowerzysta w Rudach

Nieprzytomny rowerzysta w Rudach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Kamil Kania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności8 stycznia 202521:36

Franciszkańskie szopki bożonarodzeniowe – tradycja i piękno także w Raciborzu

Franciszkańskie szopki bożonarodzeniowe – tradycja i piękno także w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Franciszkańskie szopki bożonarodzeniowe są jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Świąt Bożego Narodzenia. Ich historia sięga XIII wieku, kiedy to św. Franciszek z Asyżu w Greccio zaaranżował pierwszą żywą szopkę, pragnąc w prosty, lecz wymowny sposób oddać hołd nowonarodzonemu Dzieciątku.

Jan Ptak
Aktualności7 stycznia 202515:44

Czytamy dzieciom w Śląskim Oddziale Straży Granicznej

Czytamy dzieciom w Śląskim Oddziale Straży Granicznej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu
Reklama
Aktualności8 stycznia 202519:43

Karnawałowy Koncert Operetkowy

Karnawałowy Koncert Operetkowy  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Muzeum Racibórz
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 20.12.2024
20 grudnia 202410:11

Nasz Racibórz 20.12.2024

Nasz Racibórz 13.12.2024
12 grudnia 202421:45

Nasz Racibórz 13.12.2024

Nasz Racibórz 06.12.2024
5 grudnia 202421:06

Nasz Racibórz 06.12.2024

Nasz Racibórz 29.11.2024
28 listopada 202419:21

Nasz Racibórz 29.11.2024

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.