Klasztor Annuntiata szykuje się do obchodów 100-lecia
Siostry ze Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego szykują się do obchodów 100-lecia powstania ich klasztoru w Raciborzu. To kolejny ważny jubileusz po 100-leciu urodzin kandydatki na ołtarze, spoczywającej w naszym mieście siostry Anny Marii Klamminger.
Obchody rozpoczną się 25 marca tego roku o godz. 15.00 w klasztorze przy ul. Starowiejskiej koronką do Bożego Miłosierdzia oraz Misterium "Słowo w Niej stało się Ciałem". O 15.45 swoje słowo wygłosi przełożona prowicjalna s. Dolores Zok SSps, a o 16.00 rozpocznie się Msza św. po przewodnictwem ks. Krzysztofa Matyska. O 17.45 przewidziano prezentację pt. "Dzieje raciborskiej Annuntiaty".
Przy ulicy Starowiejskiej - cytujemy za Dzieje Raciborza i jego dzielnic Pawła Newerli (Racibórz 2008) - znajduje się duży klasztor Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny sióstr Służebnic Ducha Świętego, w Raciborzu znany pod nazwą Annuntiata, od łacińskiego słowa oznaczającego głoszenie, obwieszczanie, zwiastowanie. Klasztor służy misjonarkom O. Arnolda Janssena, założyciela zgromadzenia Słowa Bożego, określanego w Polsce jako werbiści. Przy Starowiejskiej od końca XIX stulecia znajdowała się restauracja o nazwie Edelweiß (szarotka). Warto nadmienić, że opodal, na rogu ulicy Ocickiej i Jana Pawła II, znajdował się słynna restauracja Erholung (Wypoczynek), cel niedzielnych spacerów wielu rodzin. Restaurację Edelweiß, wraz z ogrodnictwem i szklarniami, aktem notarialnym z 1 kwietnia 1921 roku zgromadzenie kupiło od Alberta Zandera celem przekształcenia na klasztor. Była to pierwsza samodzielna placówka tego zakonu na Śląsku. Siostry przybyły z Austrii. Klasztor podlegał prowincji austriackiej. Nastąpiła przebudowa i rozbudowa gmachu. W 1929 roku siostry uruchomiły przedszkole. Nabór kandydatek był bardzo duży. Do 1936 roku do klasztoru wstąpiło ponad 100 aspirantek. W czasie II wojny światowej był tu obóz dla przesiedleńców, miejsce internowania jeńców, szpital polowy, wreszcie kwatera wojsk niemieckich i rosyjskich. W październiku 1945 roku Rosjanie opuścili klasztor i siostry mogły objąć częściowo zdewastowany gmach. W październiku 1946 roku ks. Alojzy Spyrka poświęcił klasztor, w 1947 roku kaplicę, a rok później uruchomiono nowicjat. W 1959 roku ustanowiono w Raciborzu regię polską zakonu. Klasztor wrósł w panoramę Raciborza. Wielu okolicznych mieszkańców odwiedza zbudowaną w latach 80. XX wieku obszerną kaplicę. Tam odbywają się różne spotkania religijne, głównie nocne czuwania. Nie można zapomnieć o pomocy medycznej, jakiej udzielała siostra Maria Skowronek, znana jako Katarzyna. Słynęła ze skutecznego leczenia ziołami a także kręgarstwa, czym zajmowała się od 1967 roku. Pacjenci przyjeżdżali do niej z całej Polski.
Słowo o s. Caeliane Klamminger - [tutaj]
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.