Koła łańcuchowe jako części do maszyn
W budowie wielu maszyn i konstrukcji ogromną rolę odgrywają koła łańcuchowe, zwane również zębatymi. Występują one w kilku typach, zróżnicowanych pod względem sposobu przygotowania, a także materiału.
Na wstępie warto podkreślić, że koła łańcuchowe są najważniejszymi elementami tak zwanych przekładni łańcuchowych, które jako części do maszyn można znaleźć w wielu urządzeniach. Ich główne zadanie polega na przenoszeniu generowanej mocy. Wszystko to sprawia, że tak ważne jest prawidłowe dobranie omawianych produktów.
Koła łańcuchowe – rodzaje
Podział dostępnych na rynku rozwiązań dotyczy przede wszystkim stylu, w jakim wykonane zostały koła. Są one dobierane w zależności od tego, do jakich maszyn są tworzone, a także jakie mają spełniać zadania. Biorąc to wszystko pod uwagę, możemy wymienić:
- koła łańcuchowe z piastą – mogą być obracane przy nieruchomym wale, na którym są osadzane. Często piasta jest przedłużana po jednej stronie lub wyposażana w specjalną śrubę,
- koła łańcuchowe bez piasty – w tym przypadku mamy do czynienia ze standardowym otworem technologicznym, który jest osadzany na wale. Tego typu koła najczęściej stosuje się w przenośnikach i napędach łańcuchowych,
- koła łańcuchowe z utwardzanymi zębami – stosowane jako części do maszyn intensywnie użytkowanych,
- koła łańcuchowe z łożyskiem lub otworem.
Warto podkreślić, że na rynku funkcjonuje również inny podział, w ramach którego możemy wymienić koła jednorzędowe, dwurzędowe oraz trzyrzędowe. Co ważne, w każdej przekładni łańcuchowej znajdują się koła o charakterystyce czynnej i biernej.
Zastosowanie kół łańcuchowych
Jak już wspomnieliśmy, omawiane produkty tworzą przekładnie łańcuchowe (składa się ona z co najmniej dwóch kół zębatych). Podczas pracy zazębiają się ze specjalnym łańcuchem, który odpowiada za funkcjonowanie całego mechanizmu.
Koła to główne części do maszyn przemysłowych, wózków widłowych, wciągarek, giętarek, pilarek, przenośników, a także wielu innych urządzeń, w których pełnią rolę napędów. To jednak nie wszystko, ponieważ koła łańcuchowe stosowane są nie tylko w przemyśle. Spotkać można je również między innymi w:
- rowerach – stosowane są tylne i przednie zębatki, które umożliwiają przekazywanie energii zapewniającej ruch rowerów,
- maszynach rolniczych,
- samochodach – pełnią rolę elementów rozrządu,
- skuterach dwukołowych,
- kinematografii – znajdują się między innymi w kamerach i projektorach filmowych.
Wykonanie kół łańcuchowych
Omawiane części do maszyn charakteryzują się zawsze nieparzystą liczbą zębów –uzależniona jest ona jednak od stosowanego łańcucha oraz wielkości samych kół. Warto podkreślić, że o ile koła łańcuchowe nie wyróżniają się specjalnie skomplikowaną konstrukcją, ich produkcja odbywa się przy użyciu specjalistycznych maszyn CNC, o bardzo precyzyjnym działaniu.
W procesie produkcyjnym wykorzystuje się różne materiały, dostosowane w zależności od tego, w jakich maszynach koła będą stosowane, a także jakie dokładnie zadania mają spełniać. Wszystko to sprawia, że możemy wymienić koła wykonane ze stali węglowej, hartowanej powierzchniowo, stopowej, tworzyw sztucznych oraz z tak zwanego żeliwa szarego. Poza doborem odpowiedniego tworzywa, niezwykle ważne jest również dopasowanie kół pod względem twardości – w tym celu wykorzystywana jest specjalna skala Rockwella.
Warto podkreślić również to, że produkowane koła zębate, w zależności od zastosowania, muszą spełnić kilka zasadniczych kryteriów. Te zaś związane są przede wszystkim z odpornością na:
- skrajne temperatury,
- wilgoć,
- intensywne zanieczyszczenia.
Koła łańcuchowe od wielu lat są szeroko wykorzystywane w przemyśle i nie tylko. Do tej pory żadna technologia nie potrafi ich zastąpić. Związane jest to między innymi z wieloma ich zaletami, wynikającymi ze specjalistycznej konstrukcji kół.
Są one praktycznie bezobsługowe, potrafią również przenosić ciężary na spore odległości (nawet na kilka metrów). Co ważne, skutecznie redukują poślizgi i szarpnięcia. W przypadku przeprowadzania odpowiednich prac konserwacyjnych, charakteryzują się także długą żywotnością. Wszystko to sprawia, że ich zastosowanie jest tak szerokie.
TWP Sp. z o.o.
Kościuszki 34
47-400 Racibórz
tel. 784 750 675
tel. 784 750 275
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.