Jak smarować się samoopalaczem? Piękna opalenizna krok po kroku
Jak działają samoopalacze?
Samoopalacze to kosmetyki, które nadają skórze brązowego odcienia bez konieczności wylegiwania się na słońcu lub wizyty w solarium. Produkty te w pewien sposób imitują efekt zdrowej i naturalnej opalenizny bez udziału słońca i promieniowania UV. Podczas takiego "opalania" nie powstaje melanina (naturalny barwnik, który powstaje pod wpływem działania promieniowania UV na skórę). Oznacza to, że po użyciu kosmetyków brązujących nadal trzeba chronić skórę przed promieniowaniem słonecznych. Oznacza to, że trzeba przed słońcem korzystać z filtrów ochronnych.
Samoopalacze swoją popularność zawdzięczają związkowi o nazwie dihydroksyaceton (DHA) – jest to związek o charakterze cukrowym, który wykazuje właściwości przyciemniające odcień naszej skóry. Ciekawostką jest to, że DHA zostało odkryte przez przypadek. DHA było w latach 50. XX. Wieku stosowane jako składnik w syropach dla dzieci w leczeniu cukrzycy. Po czasie zauważono, że skóra dzieci zaczyna zabarwiać się na czerwono.
Brązowa opalenizna to efekt reakcji chemicznej DHA z aminokwasami, które występują w warstwie rogowej naskórka. Już po godzinie po aplikacji można zauważyć inny kolor skóry, a właściwy odcień jest osiągnięty po kilku godzinach.
Najlepsze samoopalacze? Podpowiadamy jak je wybrać: https://horex.pl/blog/najlepsze-samoopalacze-podpowiadamy-jak/
Jak smarować się samoopalaczem?
By cieszyć się opalenizną prosto z egzotycznej plaży należy przestrzegać kilku zasad. Na początek warto wiedzieć, że sucha skóra chłonie więcej kosmetyku. Warto więc przed aplikacją zadbać o kompleksowe nawilżenie skóry na całym ciele. Dodatkowo dzień przed zabiegiem należy wykonać peeling. Zabieg ten złuszczy martwy naskórek i odpowiednio wygładzi skórę. Dzięki temu samoopalacz będzie się lepiej rozprowadzał na skórze. Poniżej kilka zasad jak nakładać ten kosmetyk brązujący:
Nakładaj samoopalacze wieczorem
Samoopalacze nakładaj kiedy masz czas dużo wolnego czasu. Najlepiej zabieg wykonać wieczorem, gdy po całym dniu masz czas dla siebie. Oczyść dokładnie skórę i usuń z niej resztki makijażu, zmyj dezodorant, perfumy, olejki i inne kosmetyki, które mogą wejść w niepożądaną reakcję z preparatem opalającym.
Zabezpiecz włosy i zdejmij biżuterię
Zepnij włosy i zdejmij biżuterię, by móc równomiernie nałożyć samoopalacz. Do aplikacji preparatu możesz użyć np. jednorazowych rękawiczek, które chronią przed zabrudzeniami. W sytuacji, gdy chcesz zaaplikować kosmetyk gołymi rękami, nałóż na nie wcześniej np. krem nawilżający.
Odpowiednio wyciskaj preparat
Bezpośrednio na skórę można nakładać samoopalacze w formie sprayu. Kosmetyki brązujące o innej konsystencji należy najpierw rozetrzeć na dłoniach. Przed smarowaniem można dodać małą porcję balsamu nawilżającego, co usprawni aplikację. Nakładanie kosmetyku należy rozpocząć od stóp i stopniowo przesuwać się w górę. Przy smarowaniu pleców może przydać się np. pomoc partnera a smarując nogi należy ugiąć kolano (przy aplikacji na nogi z przodu) oraz wyprostować kolano (przy aplikacji samoopalacza na tył).
Precyzyjnie nakładaj samoopalacze na twarz
Aplikacja kosmetyków brązujących na twarz wymaga często wprawy, cierpliwości i precyzji. Na początek należy cienką warstwę preparatu wmasować w policzki, brodę, czoło i nos. Kosmetyk należy również dokładnie rozsmarować na linii szczęki. Następnie krem należy aplikować na szyję dekolt i uszy. Pamiętaj, że w niektórych miejscach na twarzy może się zbierać większa ilość preparatu. Chodzi tu m.in o linię włosów, uszy i skrzydełka nosa. W tych przypadkach pomocne będzie użycie wacika kosmetycznego.
Co zrobić, gdy pojawią się plamy?
Nieestetyczne plamy i smugi to znak, że samoopalacza został nierówno rozprowadzony na skórze. Istnieją jednak sposoby, by szybko zredukować problem. Plamy można zredukować poprzez przemycie skóry wacikiem, który jest nasączony wodą utlenioną lub sokiem z cytryny. Smugi na łokciach i kolanach można usunąć z pomocę delikatnego peelingu.
Dokładnie umyj dłonie
Dłonie i paznokcie podczas nakładania kosmetyku bez użycia rękawiczek jednorazowych lub specjalnej rękawicy mogą poważnie się zabrudzić. W tej sytuacji należy do czyszczenia użyć szamponu. Preparat ten nie tylko dobrze myje włosy, ale zawarte w nim detergenty i środki są w stanie usunąć plamy i zabrudzenia właśnie po samoopalaczu. W sytuacji, gdy dłonie dalej są brudne, można wykorzystać wodę utlenioną lub sok z cytryny.
Czy samoopalacze są szkodliwe?
W ostatnim czasie bardzo głośno jest o szkodliwym wpływie solarium na zdrowie i kondycję naszej skóry. "Zła prasa" dotycząca solariów sprawiła, że wiele osób przerzuciła się na samoopalacze. Czy te kosmetyki są bezpieczne? Okazuje się, że kremy, spraye i inne preparaty brązujące są najlepszym rozwiązaniem, gdy marzymy o pięknym, brązowym odcieniu skóry. Związki zawarte w tych kosmetykach nie są groźne dla naszego zdrowia. DHA znajdujący się w kosmetykach nie uszkadza naskórka. DHA działa tylko na poziomie zewnętrznej warstwy naskórka i nie wnika w jej głąb.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.