Zadbani milusińscy - dowiedz się, jak kąpać pupila w domowej łazience
Czworonogi traktujemy zazwyczaj jak członków rodziny - dbamy o nie i rozpieszczamy, pozwalając wylegiwać się na naszych kanapach, fotelach czy nawet łóżkach. Dlatego kąpiel odświeżająca szatę włosową staje się coraz powszechniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym. O tym, jak wykąpać czworonoga w domowej łazience, piszemy poniżej.
Coraz częściej zwracamy uwagę na to, czy pies lub kot ma czystą, zadbaną sierść oraz zdrową skórę, zwłaszcza jeśli pupil ma na co dzień kontakt z naszymi najmłodszymi domownikami. Jak utrzymać odpowiednią higienę czworonogów? Regularnie je kąpiąc. Warto wiedzieć, że podczas kąpieli, oprócz brudu, usuwamy ze skóry psa czy kota niepożądane mikroorganizmy, które mogą być przyczyną różnych problemów skórnych. Dowiedz się, jak wykąpać czworonoga w domowej łazience.
Odpowiednie przygotowanie
Psa najlepiej kąpać po ostatnim wieczornym spacerze, gdyż potem przez kilka godzin nie powinien wychodzić na zewnątrz. W miejscu kąpieli przygotujmy wszystko, co będzie nam potrzebne, czyli: szampon, duży ręcznik, grzebień lub szczotkę. Do wanny włóżmy specjalną matę antypoślizgową, ewentualnie drugi ręcznik, aby pies się nie ślizgał, gdyż to może wywołać u niego niepotrzebny stres. Tuż przed samą kąpielą starannie wyczeszmy zwierzę.
Kąpiel krok po kroku
Zaczynamy, zwilżając sierść letnią wodą – w kierunku od tyłu ciała do przodu, uwzględniając tułów i łapy, ale nie moczymy głowy. Następnie rozcieńczamy szampon z wodą na dłoni i rozprowadzamy go aż do wytworzenia piany. Spłukujemy i powtarzamy mycie szamponem. Ponownie spłukujemy, zwracając szczególną uwagę na miejsca trudno dostępne (brzuch, pachwiny) – musimy wszystkie pozostałości szamponu dokładnie zmyć wodą. Podczas całej kąpieli powinniśmy chronić głowę zwierzęcia, zwłaszcza oczy, uszy oraz pyszczek. Kolejno starannie osuszamy czworonoga ręcznikiem, a w przypadku mniej strachliwych – możemy wysuszyć sierść suszarką do włosów.
Im wcześniej, tym lepiej
Pierwszą kąpiel można przeprowadzić najwcześniej ok. 3. czy 4. miesiąca życia szczeniaka, najlepiej po odbytych szczepieniach. Od tej kąpieli zależy, czy pies będzie się chętnie mył w przyszłości, dlatego warto dołożyć starań, aby zabieg kojarzył mu się z przyjemnością.
Dobór odpowiednich kosmetyków
Nie wszyscy właściciele wiedzą, że bardzo ważne jest, aby do kąpieli zwierząt używać tylko kosmetyków specjalnie do tego przeznaczonych. Kosmetyki „ludzkie” są niewskazane, ponieważ nie są one dostosowane do potrzeb skóry (inne pH) i sierści zwierząt. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku szczeniąt, dla których preparaty myjące powinny być wyjątkowo delikatne. Kąpiąc psa w szamponie dla ludzi narażamy go na podrażnienia, które mogą objawiać się np. swędzeniem. Najlepiej wybierać te preparaty, które są znane i cenione na rynku zoologicznym od lat – o rekomendację warto zapytać pracowników sklepów zoologicznych lub lekarzy weterynarii. Należy unikać szamponów zawierających barwniki, które mogą powodować podrażnienia i alergie. Niektórzy producenci dodają też do preparatów zapachy, które co prawda podobają się ludziom, ale są nieakceptowane przez zwierzęta. Wyobraźmy sobie, jak musi czuć się pies kąpany w szamponie o zapachu cytrusów! Taki zapach używany jest np. w preparatach odstraszających dla zwierząt.
Godne polecenia
Szczególnej uwadze polecamy serię szamponów dr Seidla. Są to specjalistyczne preparaty pielęgnacyjne do stosowania w standardowej pielęgnacji skóry zdrowej oraz w trakcie terapii problemów skórnych. Szampony te mają odpowiednie pH dostosowane do potrzeb skóry zwierząt. Dokładnie myją, a jednocześnie pielęgnują skórę i sierść, gdyż zawierają w składzie substancje renatłuszczające, dzięki czemu równocześnie przyczyniają się do odbudowywania bariery ochronnej skóry. Dlatego też są uznawane za tak bezpieczne dla zwierząt. Nie zawierają barwników i dodatków zapachowych. Są silnie skoncentrowane, a przez to ekonomiczne w użyciu. Od lat cieszą się dobrą opinią i są polecane przez lekarzy weterynarii oraz personel sklepów zoologicznych.
W ofercie tej serii znajdują się m. in.:
Szampon hipoalergiczny – przeznaczony dla potrzeb czworonogów ze skórą szczególnie wrażliwą, o skłonnościach do alergii i podrażnień. Można go stosować przy nietolerancji na inne szampony oraz u ras predysponowanych do wystąpienia alergii. Jego receptura została opracowana w oparciu o składniki o niskim potencjale alergogennym.
Szampon z wyciągu z owsa i aloesu – do pielęgnacji skóry przesuszonej, swędzącej i skłonnej do podrażnień.
Szampon dla szczeniąt – wyjątkowo delikatny preparat do pielęgnacji skóry i sierści młodych psów.
Szampon jodoforowy i Szampon z chlorheksydyną – sprawdzą się jako preparaty pielęgnacyjne do stosowania w czasie terapii stanów zapalnych skóry i świądu wywołanych zakażeniami grzybiczymi i bakteryjnymi.
Szampon selenowy – preparat pielęgnacyjny do stosowania w czasie terapii łojotoku suchego (łupieżu), świądu, nadmiernego łuszczenia się czy zaczerwienienia
Szampon z dziegciem i biosiarką – preparat pielęgnacyjny do stosowania w czasie terapii świądu i łojotoku tłustego.
Szampon dla kotów – zawiera łagodne środki myjące, dostosowane do delikatnej skóry i sierści kotów. Powoduje, że włosy kota stają się miękkie i odzyskują połysk. Ułatwia rozczesywanie i zapobiega elektryzowaniu. Zawiera kocimiętkę, której zapach jest niezwykle atrakcyjny dla kota, przez co zwiększa się dla niego komfort kąpieli.
Adresy sklepów:
Długa10
Opawska 82
Słowackiego 59
Rudzka 37
www.zoo-mar.pl
Artykuł sponsorowany
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.