Dysplazja stawu biodrowego u psa. Poznaj pierwsze symptomy
Dysplazja stawu biodrowego jest schorzeniem ortopedycznym, które bardzo często dotyka psy przede wszystkim dużych ras. Nie jest to jednak regułą i zdarza się, że zmiany chorobowe dotykają także małe psy. Chcąc odpowiednio zadbać o swojego pupila, dobrze jest wiedzieć, czy może on być objęty ryzykiem zachorowania. Znając pierwsze objawy dysplazji, możemy podjąć szybką interwencję i oszczędzić psu niepotrzebnego cierpienia.
Co to jest dysplazja i jak zbudowany jest staw biodrowy psa?
Jeśli niepokoi nas cokolwiek w zachowaniu pupila, najlepiej od razu udać się po poradę do doświadczonych lekarzy weterynarii z Gliwickiej Kliniki Weterynaryjnej. Warto także poznać pierwsze symptomy choroby, która może zagrażać naszemu psu. Aby dokładnie zrozumieć schorzenie ortopedyczne określane jako dysplazja stawu biodrowego, warto sięgnąć do etymologii samej nazwy, zgodnie z którą słowo dysplazja pochodzi z języka greckiego. Stanowi ono połączenie dwóch innych słów, a mianowicie: plastόs, czyli ukształtowany, ulepiony oraz dis, oznaczające coś wadliwego. Już to krótkie wyjaśnienie natury językowej zarysowuje nam problem, z jakim zmagają się psy dotknięte tą chorobą. Termin dysplazja, wykorzystywany w medycynie, dotyczy zatem nieprawidłowości rozwojowych budowy tkanek i narządów o charakterze złożonym. Właśnie taką konstrukcję stanowi staw biodrowy psa. Jest to staw kulisty zbudowany z głowy kości udowej i panewki stawu biodrowego kości miednicznej. Powierzchnie stawowe pokryte są chrząstką szklistą, a całość otoczona jest torebką stawową. Za stabilność struktury stawu odpowiadają więzadła poprzeczne panewki oraz więzadło głowy kości udowej. Aby staw biodrowy dobrze funkcjonował, głowa kości udowej o kulistym kształcie, powinna być ściśle dopasowana do panewki, w zagłębieniu której spoczywa. Za płynne ruchu całej struktury dodatkowo odpowiada maź stawowa. Jej obecność zapobiega otarciom i oporom podczas chodzenia. Uzupełnieniem całości są mięśnie, które umożliwiają wprawianie stawu w ruch. Jednak ta złożona struktura nie zawsze działa tak sprawnie.
Pierwsze objawy dysplazji stawu biodrowego u psa
Dysplazja stawu biodrowego u psa może się rozwinąć w każdym wieku, ale pierwsze, łagodne objawy można zaobserwować już od trzeciego miesiąca życia. Najczęściej jednak początkowe symptomy widoczne są u psów w wiek od szóstego do dwunastego miesiąca życia, kiedy to zwierzę zaczyna intensywnie rosnąć. Wtedy też psy zaczynają być bardziej aktywne fizycznie. W przypadku łagodniejszej postaci dysplazji zdarza się także, że jej objawy zaczynają się dawać we znaki dopiero u psów w wieku od czterech do pięciu lat. Głównym objawem dysplazji jest jednostronna lub dwustronna kulawizna kończyn miednicznych, która przyjmuje różne stopnie nasilenia. U cierpiącego na nią psa możemy zauważyć między innymi sztywny chód, ostrożne wykonywanie wszelkich ruchów, problemy z wchodzeniem po schodach oraz wskakiwaniem do samochodu. Ponadto pies dotknięty kulawizną kończyn miednicznych ostrożnie i powoli wstaje z posłania oraz ze szczególną przezornością kładzie się i siada, a także jest mniej ruchliwy, dużo śpi, a nawet po długim wypoczynku niechętnie się porusza. Dorastające szczeniaki zmagające się z tym schorzeniem nie bawią się tak chętnie jak na początku. To powinna w szczególny sposób zwrócić naszą uwagę i skłonić do wizyty i lekarza weterynarii.
Publikacja: insane.agency
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.