Wiek psa – jak go prawidłowo obliczyć?
Znane są różne sposoby na obliczenie wieku psa i porównanie go do ludzkich lat. Należy mieć jednak na uwadze, że każda rasa ma indywidualne predyspozycje – dorasta i starzeje się w różnym czasie. Ważnym czynnikiem jest także kondycja i stan zdrowotny naszego pupila. W poniższym artykule dowiesz się, jak liczyć psie lata.
Gdy decydujemy się na przyjęcie psa do naszego domu, zazwyczaj bierzemy pod opiękę szczeniaka lub młodego psiaka pełnego energii. Rzadko się zdarza, aby ludzie chcieli adoptować stare, schorowane zwierzęta (chociaż oczywiście istnieją wyjątki). A przecież należy liczyć się z faktem, że młody pies z każdym dniem staje się coraz starszy, a gdy minie jego młodość, będzie musiał tak samo jak my pogodzić się z upływającym czasem.
Jak liczyć wiek psa na ludzki?
W jaki sposób określić psie lata i przeliczyć je na ludzkie? Istnieją zasady, które pozwalają prosto i szybko porównać wiek psa do naszego – najpopularniejsza z nich mówi, że jeden psi rok to siedem lat życia człowieka. Istnieje również inna, bardziej precyzyjna zasada, według której pierwsze pół roku psa to około 10 lat życia człowieka, rok to ok. 14 lat. Do następnego roku dodaje się 7 lat, czyli dwuletni pies ma około 21 lat ludzkich, z kolei każdy następny rok odpowiada 5 ludzkim latom.
Kiedy w życiu psa zaczyna się wiek podeszły?
Wiek psa łatwiej jest określić osobom, które swojego pupila wychowują od samego początku, znają dokładnie datę jego narodzin, posiadają książeczkę zdrowia swojego psa. Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku czworonogów, które są adoptowane ze schroniska lub znalezione na ulicy. Ich przeszłość jest dla nas tajemnicą, jedynie weterynarz może nam pomóc określić, ile mniej więcej lat może sobie liczyć takie zwierzę.
Jak rozpoznać znaki starzenia wśród psów? Podobnie jak u ludzi. Psy tak samo jak my, siwieją wraz z wiekiem. Białe włoski najpierw pojawiają się na pysku i to już po pięciu latach życia. Następnie siwieje sierść na głowie – po około 10 latach.
Jak rozpoznać wiek psa po stanie jego uzębienia?
Kolejnym wyznacznikiem upływającego czasu jest stan zębów. Psy tak samo jak ludzie pozbywają się zębów mlecznych w wieku szczenięcym i zamieniają je na stałe. Mleczaki pojawiają się u szczeniaków już dwa tygodnie po ich narodzinach i rosną pieskowi, dopóki nie skończy on dwóch miesięcy. Stałe zęby pojawiają się dopiero po pół roku – zależy też, jaką rasę posiadamy. U niektórych czworonogów pierwsze stałe zęby mogą wyrosnąć już po pół roku, z kolei u innych dopiero po roku.
Im starszy pies, tym widoczniejsze są ubytki w jego uzębieniu. Zęby są podatne na uszkodzenia i ścieranie, zwłaszcza kły i siekacze. Z wiekiem tracą swoje zaostrzone kształty, stają się bardziej zaokrąglone i gładsze. Po około 10 latach psy powoli zaczynają tracić zęby.
Jak rozpoznać wiek psa po oczach?
Następnym dowodem na to, że pies ma już swoje lata jest jego "mętne" spojrzenie. Z upływem czasu oczy zwierzęcia wydają się być zamglone, a białka oczne tracą swoją biel.
Ile lat żyje pies?
Należy wiedzieć, że to jak szybko pies dorasta i starzeje się jest uwarunkowane genetycznie, zależy od rasy, wielkości psa, trybu życia - jego aktywności i sposobu odżywiania - kondycji i stanu zdrowia, a także indywidualnych cech każdego czworonoga.
Przykładowo – mniejsze i średnie psy żyją dłużej niż psy większych i olbrzymich ras. Małe psy szybko dorastają, ale za to wolniej się starzeją - osiągają one całkowitą dojrzałość już po roku, z kolei większe psy potrzebują dwóch lub trzech lat, aby być w pełni dorosłymi. Duże rasy starzeją się już w wieku 7 lat. Małe rasy mogą dłużej cieszyć się dobrą kondycją. Psy miniaturowe mogą żyć nawet ponad 20 lat.
Pamiętajmy, że zwierzę to nie zabawka. Prawdziwie kochający opiekun, zrobi wszystko aby zapewnić swojemu pupilowi spokojną i szczęśliwą starość. Najlepiej, jeśli zdecydujemy się na wychowywanie psa, gdy sami jesteśmy jeszcze młodzi. Łatwiej i piękniej jest się starzeć wspólnie – wtedy będziemy mogli się w pełni zrozumieć.
Materiał partnera zewnętrznego www.zoofast.hu.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany