Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie12 kwietnia 201211:33

Wkrótce otwarcie zaczarowanego ogrodu

Wkrótce otwarcie zaczarowanego ogrodu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama

Eko-kurier 17. Już za kilka tygodni nastąpi uroczyste otwarcie Zaczarowanego ogrodu - labiryntu bylin, krzewów i drzew w Arboretum Bramy Morawskiej (las Obora). Inwestycję wsparł Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. W Arboretum poczyniono szereg innych nakładów.

Czy wiecie, że w studni książęcej w Oborze płynie woda, doskonała do produkcji piwa? Podobnej używa znany browar w Żywcu. To nie jedyne atrakcje, które możemy spotkać w Arboretum Bramy Morawskiej. Za niedługo ma nastąpić oficjalne otwarcie Zaczarowanego Ogrodu – labiryntu licznych gatunków roślin.

Nie musimy już szukać pierwszych oznak wiosny, ona sama powoli wkracza do ogródków, parków i skwerów. Trawa na nowo odzyskuje swój żywy blask zieleni, a ciepło słoneczne prowokuje drzewa do puszczania pierwszych pąków. Wiosenna pora roku zagościła także w Arboretum Bramy Morawskiej. To doskonały czas, aby dowiedzieć się, jakie plany szykuje dla zwiedzających Hubert Kretek, dyrektor obiektu.   

Nasz Racibórz: Co zostało jak dotychczas zrobione na terenie mini zoo?

Hubert Kretek: W ostatnich trzech latach w zoo wymieniono wszystkie woliery - stare zburzono. Natomiast w ubiegłym roku zakończyliśmy modernizację trzech ostatnich wolier dla ptaków drapieżnych, gawrona i papug. Ostatnia inwestycja to monitoring w zoo i w Zaczarowanym Ogrodzie.

NR: Całodobowy, czyli kamery są na podczerwień?

HK: Tak, nie musimy świecić reflektorami, kamery i tak cały czas wszystko widzą.

NR: Dosyć nowoczesna technologia jak na Arboretum.
 
HK: To prawda. Mamy trzy kamery: dwie na podgląd a trzecia podłączona do Internetu. Są to kamery bardzo dokładne, śledzące każdy ruch. Potrafią rozróżniać nawet liście albo żołędzie.

NR: Jakie ma Pan w przyszłości plany modernizacji?

HK: W tym miesiącu albo w przyszłym, planujemy przebudowę fosy dla danieli. Aktualna jest już stara, pnie są spróchniałe i musimy ją odbudować od nowa. Ta, którą zbudujemy przetrwa z 20 – 30 lat.

NR: Czy planuje Pan sprowadzić do zoo nowe zwierzęta?

HK: Tak, planuję zakupić osiem nowych bażantów w Pszczynie albo Pawłowie.
 
NR: Jak zwierzęta przeżyły tegoroczne mrozy?

HK: Bez większych kłopotów, jedynie luty był taki mroźny. Dokarmialiśmy wtedy dziki i sarny, żeby nie schodziły na te tereny kolekcyjne i nie robiły szkód. Poniedziałek i piątek były takimi dniami, kiedy je karmiliśmy. Tak się przyzwyczaiły, że czekały na nas i jedzenie. Dobrze, że nie potrafią mówić, kiedy spóźnialiśmy się z karmieniem (śmiech).

NR: Czy na terenie Arboretum Bramy Morawskiej również planowane są jakieś zmiany?

HK: Przed świętami postawiliśmy tablice informacyjne dla zwiedzających. Pojawią się jeszcze przy wejściu trzy z informacjami o Arboretum Bramy Morawskiej. Planujemy pod koniec maja albo na początku czerwca otwarcie Zaczarowanego Ogrodu. W tej chwili wymieniamy drzewa i krzewy z pierwszych nasadzeń, które uschły. W Ogrodzie rośnie ponad 16,5 tys. bylin i ponad 6000 krzewów i drzew. Zaczarowany Ogród przypomina labirynt, w którym każdy będzie mógł pójść, gdzie będzie chciał.

NR: Ile kosztuje utrzymanie mini zoo i całego tego terenu?

HK: Pół miliona złotych, tzn. dostajemy z budżetu milion, ale połowę zabiera podatek (śmiech).

NR: I taka suma wystarcza?

HK: Niestety nie, taki Zaczarowany Ogród pochłonął dodatkowe pieniądze. Na szczęście 80% procent wkładu finansowego pokrył Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, a 20% miasto.

NR: Czy raciborzanie interesują się Arboretum Bramy Morawskiej?

HK: Tak, zainteresowanie jest duże, szczególną furorę robią widoki z barierki starego progu skoczni i tablicy informacyjnej. Na zwiedzających czeka na tą okazję szereg postawionych ławek. Chciałbym żeby zwiedzający wiedzieli także o studniach, które znajdują się na terenie Arboretum. Np. w studni książęcej płynie woda druga co do jakości po żywieckiej, nadająca się do produkcji piwa typu pilzeńskiego.

NR: Dziękuję za rozmowę.

Z Hubertem Kretkiem, dyrektorem Arboretum Bramy Morawskiej, rozmawiał Bartłomiej Furmanowicz

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:
Zobacz film z RTK
Ecologia5
Opis: Brak opisu

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 30.08.2024
29 sierpnia 202420:28

Nasz Racibórz 30.08.2024

Nasz Racibórz 23.08.2024
22 sierpnia 202421:35

Nasz Racibórz 23.08.2024

Nasz Racibórz 16.08.2024
16 sierpnia 202410:42

Nasz Racibórz 16.08.2024

Nasz Racibórz 09.08.2024
8 sierpnia 202422:14

Nasz Racibórz 09.08.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.