Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie24 kwietnia 201221:17

Wręczono Zielone czeki 2012

Wręczono Zielone czeki 2012 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama

Eko-kurier 21. 23 kwietnia w Katowicach po raz dziewiętnasty wręczono Zielone Czeki - nagrody finansowe Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Od 1994 roku otrzymują je osoby wyróżniające się w działalności proekologicznej na terenie województwa śląskiego.

Jest to jedyna w Polsce tego rodzaju nagroda przyznawana za działalność ekologiczną osobom indywidualnym podejmującym działania na rzecz środowiska naturalnego poza swymi obowiązkami zawodowymi. Kandydatów do nagrody Zielony Czeków zgłaszały instytucje ochrony środowiska z terenu woj. śląskiego, organizacje pozarządowe o charakterze regionalnym, szkoły wyższe i instytucje naukowe, izby gospodarcze, Klub Publicystów Ochrony Środowiska EKOS oraz Komisja Ochrony Środowiska Sejmiku Woj. Śląskiego.

W tym roku, nominowano do Zielonych Czeków 64 osoby. Przyznano dziewięć nagród, w tym sześć indywidualnych i jedną zespołową. Gabriela Lenartowicz – prezes WFOŚiGW mówiła, że Zielonymi Czekami nagradzamy pasjonatów twórczo myślących o środowisku, dążących do tego, by poprawiać warunki życia i ekologiczne bezpieczeństwo każdego z nas. To bowiem dzięki ich pasji i zaangażowaniu staje się możliwe wprowadzanie istotnych innowacji w środowisku, nie naruszając jego walorów i bogactwa, z którego człowiek, jako część przyrody, może mądrze korzystać - stwierdziła prezes Lenartowicz.
 
Kapituła nagrody składająca się z ekspertów, pracowników naukowych oraz działaczy na rzecz ochrony środowiska i popularyzacji przyrody - wyłoniła laureatów w następujących kategoriach: innowacje i technologie, programy i akcje proekologiczne w tym dotyczące przyrody, prace naukowo-badawcze, edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży, profilaktyka zdrowotna dzieci i młodzieży zagrożonych schorzeniami związanymi z zanieczyszczeniem środowiska, działania popularyzatorskie i promocja postaw proekologicznych. Przyznano także nagrodę specjalną.

Laureatami zostali w poszczególnych kategoriach:

A) INNOWACJE I TECHNOLOGIE

zespół: dr inż. Krystyna Kubica, prof. dr hab. inż. Andrzej Szlęk, dr inż. Robert Kubica - za wyniki pracy badawczej „Opracowanie technologii niskoemisyjnego spalania paliw stałych – węgla i biomasy, w kotłach małej mocy oraz strategii ich wdrażania”.

B) PROGRAMY I AKCJE PROEKOLOGICZNE W TYM DOTYCZĄCE OCHRONY PRZYRODY

Marceli Ślusarczyk - za propagowanie postaw proekologicznych poprzez zaangażowanie w powstanie Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury oraz aktywny udział w programie czynnej ochrony dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego Skał Kroczyckich i Podlesickich, w tym rezerwatu przyrody Góra Zborów oraz aktywizację społeczności lokalnej wokół programu.

C) PRACE NAUKOWO-BADAWCZE

prof. UŚ dr hab. Stanisław Czaja - za opracowanie i opublikowanie monografii „Powodzie dorzeczu górnej Odry” – próba odpowiedzi na pytanie w jakim zakresie zmiany klimatyczne są efektem działalności gospodarczej człowieka a w jakim naturalnych przyczyn.

D) EDUKACJA EKOLOGICZNA DZIECI I MŁODZIEŻY

Ewa Dziekońska – za ponad 40-letnią konsekwentną popularyzację idei zrównoważonego rozwoju i ochrony przyrody oraz promocje postaw proekologicznych wśród społeczeństwa województwa śląskiego.

F) DZIAŁANIA POPULARYZATORSKIE I PROMOCJA POSTAW PROEKOLOGICZNYCH

Tomasz Jonderko – przyrodnik-amator i działacz – za inwentaryzację pomników przyrody w Brennej i opracowanie na ten temat publikacji, za zainicjowanie powstania zespołu przyrodniczo-krajobrazowego „Góra Bucze”, przeprowadzenie inwentaryzacji źródeł z martwicami wapiennymi na Pogórzu Śląskim i opracowaniu szeregu publikacji na ten temat.

Adam Kazimierz Podgórski – za ponad 5-letnią działalność społeczną w założonym przez siebie Rudzkim Towarzystwie Przyjaciół Drzew, a w szczególności za organizowanie masowych akcji ekologiczno-edukacyjnych, za działalność wydawniczą i dziennikarską służącą upowszechnianiu wartości ekologicznych i historycznych regionu, za promowanie turystyki ekologicznej, za inicjatywy służące ustanawianiu drzew- pomników przyrody ożywionej.

W kategorii NAGRODA SPECJALNA:

Maciej Bakes - za 40-letni dorobek dziennikarski w podejmowaniu tematów ekologicznych.

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 30.08.2024
29 sierpnia 202420:28

Nasz Racibórz 30.08.2024

Nasz Racibórz 23.08.2024
22 sierpnia 202421:35

Nasz Racibórz 23.08.2024

Nasz Racibórz 16.08.2024
16 sierpnia 202410:42

Nasz Racibórz 16.08.2024

Nasz Racibórz 09.08.2024
8 sierpnia 202422:14

Nasz Racibórz 09.08.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.