Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie21 maja 201209:06

Co nowego w śląskiej ekologii

Co nowego w śląskiej ekologii - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama

Eko-kurier 27. Konkurs fotograficzny EKO za EURO dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z województwa śląskiego i nauczycieli * Elastyczny rękaw uszczelni wodociąg w Katowicach * Sukces konferencji o przydomowych oczyszczalniach - sprawdź, co nowego w śląskiej ekologii i WFOŚiGW.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków na XII Eko-Wystawie w Pietrowicach Wielkich

Wyjątkowo dużym i aktywnym zainteresowaniem samorządowców oraz mieszkańców cieszyła się konferencja na temat przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków, która otworzyła odbywającą się 12 i 13 maja w Pietrowicach Wielkich XII Eko-Wystawę pn. Ciepło przyjazne środowisku. Uczestniczyli w niej wiceminister rozwoju regionalnego, senator Adam Zdziebło, europoseł Bogdan Marcinkiewicz i dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego – Jerzy Ziora. Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach objął patronatem tę imprezę. Ożywiona dyskusja uczestników tej ekologicznej debaty dowodziła, że kwestia zagospodarowania ścieków to dziś jeden z najpoważniejszych problemów ochrony środowiska i gospodarki wodnej w regionie i kraju. Gmina Pietrowice Wielkie jako jedna z nielicznych w kraju uzyskała wsparcie z Narodowego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację programu budowy ponad 1100 przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków. Jego realizacja to koszt kilkudziesięciu milionów złotych.

Gabriela Lenartowicz-prezes WFOŚiGW w Katowicach, inaugurując konferencję mówiła, że to w pełni ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie, które pozwoli gminie z oddalonymi od siebie sołectwami na skanalizowanie i tym samym zwiększenie konkurencyjności i atrakcyjności gminy dla potencjalnych krajowych i zagranicznych inwestorów. Przede wszystkim jednak nowoczesne i bezpieczne dla środowiska oczyszczalnie ścieków znacznie polepszą warunki życia mieszkańców zbliżając je do europejskich standardów. Nawiązując do tego Adam Zdziebło – wiceminister rozwoju regionalnego stwierdził, że aktywność i skuteczność władz i mieszkańców Pietrowic Wielkich w pozyskiwaniu środków pomocowych świadczy, że publiczne i europejskie pieniądze na ochronę środowiska są i mogą być racjonalnie i mądrze inwestowane z korzyścią dla dobra wspólnego.

Prezentując konkretne rozwiązania budowy mikrooczyszczalni na terenach o rozporoszonym budownictwie, gdzie nieekonomiczne jest budowanie sieci kanalizacyjnej, przedstawiciele Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska przekonywali, że małe oczyszczalnie są skuteczną i tanią alternatywą od 15 lat stosowaną w innych krajach. W Niemczech na przykład rocznie sprzedaje się ich kilkadziesiąt sztuk. Wkrótce także i w Pietrowicach Wielkich ogłoszone zostaną przetargi na dostawy urządzeń. Urząd będzie monitorował ich pracę, zapewni serwis i wywóz osadów. To gwarantować będzie, że zostaną osiągnięte zakładane cele ekologiczne. Taki model –stwierdził dyr. Jerzy Ziora ze Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego, najbardziej odpowiada naszym oczekiwaniom i wymaganiom europejskim. Dlatego warto, by z pietrowickiego przykładu skorzystały inne gminy województwa – mówił J. Ziora.

Podczas konferencji Krystian Smuda z WFOŚiGW zapewniał, że śląskie gminy mogą zgłaszać programy budowy takich oczyszczalni, dla których Funduszu przewiduje preferencyjne pożyczki do 80% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Do tej pory ze środków WFOŚiGW w Katowicach dofinansowano budowę blisko 200 sztuk przydomowych oczyszczalni na łączną kwotę 1 mln 500 tys. zł. W tym roku w Eko-Wystawę w Pietrowicach znów zwiedziło kilkadziesiąt tysięcy osób.160 firm prezentowało praktyczne rozwiązania służące ochronie środowiska, głównie w zakresie technologii oczyszczania ścieków, energooszczędności oraz racjonalnego i bezpiecznego dla ekologii ogrzewania gospodarstw indywidualnych.

1. prezentacja Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego o zadaniach gmin w realizacji dyrektywy unijnej dot. oczyszczania ścieków – zobacz
2. prezentacja dot. dofinansowania przez WFOŚiGW w Katowicach budowy przydomowych oczyszczalni ścieków - zobacz

Konkurs fotograficzny EKO za EURO

Wojewódzki Fundusz ogłasza konkurs skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu województwa śląskiego oraz nauczycieli – opiekunów młodzieży uczestniczącej w konkursie. Przedmiotem konkursu jest wykonanie fotografii obrazującej realizację inwestycji w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, lub jej efekty.  Czas nadsyłania prac: 1 maja do 31 maja 2012 roku. Rozstrzygnięcie Konkursu nastąpi w czerwcu 2012 roku.

Elastyczny rękaw uszczelni wodociąg w Katowicach

Skończy się gehenna mieszkańców jednej z najstarszych dzielnic Katowic-Koszutki, którzy od kilku lat nękani są ciągłymi awariami wodociągu. Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przyznał Górnośląskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągowemu SA preferencyjną pożyczkę do wysokości 806 tys. zł z przeznaczeniem na modernizację przeciekającego wodociągu biegnącego od ul Ordona do ul. Chorzowskiej w katowickiej Koszutce. Straty wody w tym miejscu wynosiły już ponad 1500 metrów sześciennych na dobę. W ubiegłym roku było tak źle, że kilkakrotnie wodę do picia trzeba było dostarczać mieszkańcom beczkowozami. Teraz to się zmieni. Główne prace przy renowacji wodociągu zakończone mają zostać 30 września. Mimo, że roboty realizowane będą w centrum miasta, częściowo w jezdniach i chodnikach oraz przebiegać przez obszary zielone, nie spowodują dużych zniszczeń. Jak zapewniono, prowadzone będą przy minimalnych zakłóceniach w ruchu drogowym w mieście oraz w codziennym życiu okolicznych mieszkańców podczas prac instalacyjnych. Umożliwi to specjalna bezwykopowa technologia z użyciem elastycznego rękawa z wykładziny z włókien nylonowych i poliestrowych, nasączonej żywicą termoutrwardzalną. Renowacja ponad kilometra wodociągu polegać będzie na utworzeniu na jego wewnętrznej powierzchni wykładziny z rozciągniętego rękawa dopasowanego do kształtu naprawianego kanału. Wzmocni to pęknięcia i wypełni ubytki kanału oraz zapobiegnie stratom wody, które w wyniku realizacji tego zadania zostaną zmniejszone do minimalnego poziomu. Dzięki temu polepszy się także jakość wody dostarczanej mieszkańcom Katowic.

Ekologia V/2012 - zobacz TUTAJ materiał filmowy Raciborskiej Telewizji Kablowej

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport4 września 202423:20

Puchar Polski. Zagrali równo. Unia ma awans, a Markowice...

Puchar Polski. Zagrali równo. Unia ma awans, a Markowice... - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W środę, 04.09., na boisku przy ulicy Jordana w Markowicach rozegrano spotkanie II rundy Pucharu Polski na szczeblu Podokręgu Racibórz. Naprzeciw siebie stanęły ekipy LKS 07 Markowice i Unii Racibórz. Mecz ten wydawał się formalnością dla Unii, jednakże zarówno gospodarze jak i goście nie zdołali zdobyć gola w regulaminowym czasie gry. Warto zaznaczyć, że oba zespoły zagrały naprawdę dobre spotkanie. Niestety, zwycięzca mógł być tylko jeden.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 30.08.2024
29 sierpnia 202420:28

Nasz Racibórz 30.08.2024

Nasz Racibórz 23.08.2024
22 sierpnia 202421:35

Nasz Racibórz 23.08.2024

Nasz Racibórz 16.08.2024
16 sierpnia 202410:42

Nasz Racibórz 16.08.2024

Nasz Racibórz 09.08.2024
8 sierpnia 202422:14

Nasz Racibórz 09.08.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.