Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie30 sierpnia 201209:59

Czystsze powietrze wokół

Czystsze powietrze wokół  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama

Eko-kurier 47. Rada Nadzorcza Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach udzieliła preferencyjnej pożyczki do kwoty 7,46 mln zł dla spółki SGL Carbon Polska S.A. w Raciborzu (dawny ZEW). Pieniądze pozwolą znacznie zmniejszyć zanieczyszczenie atmosfery wokół zakładu.

"Czorno buda" - tak kiedyś nazywano ZEW, który zdradzał swoją obecność w Raciborzu, szczególnie na Płoni i na Ostrogu, specyficznym zapachem będącym efektem procesów technologicznych. I choć w ostatnich latach spółka SGL Carbon sporo zainwestowała w ochronę środowiska, to na realizację czekają wciąż nowe eko-inwestycje. Najnowszą wsparł Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Środki z pożyczki do 7,46 mln zł przeznaczone zostaną na dofinansowanie budowy instalacji II stopnia oczyszczania gazów technologicznych po procesie termicznej obróbki wyrobów w piecach kręgowych, które do tej pory znacznie zanieczyszczały atmosferę wokół zakładu. Dzięki temu raciborski zakład będzie dysponował jednym z najnowocześniejszych i najskuteczniejszych systemów oczyszczania gazów poprocesowych spełniających wszystkie obowiązujące w tym zakresie normy Unii Europejskiej.

Z prowadzonych niedawno badań stanu zanieczyszczenia powietrza w okolicach Raciborza okazało się, że jednym z głównych źródeł zanieczyszczeń atmosfery w zakładach CARBON POLSKA SA jest tamtejsza piecownia przeznaczona do wypalania półproduktu wyrobów węglowych. Znajduje się tam siedem pieców komorowo – kasetowych, dla których podstawowym paliwem jest gaz ziemny. Spaliny z pieców oprócz typowych produktów spalania zawierają duże ilości węglowodowów aromatycznych i alifatycznych m.in. benzenu, ksylenu i toluenu. Niestety, istniejąca oczyszczalnia spalin i jej elektrofiltry nie wychwytują najbardziej toksycznych węglowodorów.

Niezbędna stało się zbudowanie instalacji wyposażonej w dwa nowoczesne urządzenia typu ROXITHERM-RTO wykorzystujących wysokotemperaturowy proces utleniania. Pozwoli to na skuteczne i całkowite usuwanie zanieczyszczeń organicznych powstających w tym zakładzie. Zadanie to, którego zakończenie przewidziano w lutym 2013 roku spowoduje zmniejszenie rocznej emisji zanieczyszczeń pyłowo-gazowych do atmosfery o ponad 1.400 ton, głównie pyłu, tlenków węgla, węglowodorów alifatycznych oraz innych rakotwórczych substancji.

Przypomnijmy, że przejęcie przez niemiecki SGL kontrolnego pakietu notowanych na warszawskim parkiecie akcji ZEW-u nastąpiło w 2000 r. Dziś elektrod na Płoni już się nie produkuje (ich produkcję skoncentrowano w Nowym Sączu - drugim zakładzie SGL-u). Zakład w Raciborzu wyspecjalizował się w dwóch dziedzinach – blokach katodowych amorficznych przeznaczonych dla hut aluminium oraz wykładzinach wielkopiecowych dla hut stali. Jest jedynym producentem wykładzin w całej grupie SGL. Wyroby z Raciborza w 90 proc. trafiają na eksport. Koncern podbija nimi rynki zwłaszcza azjatyckie.

Eco, w

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:
Zobacz film z RTK
Ekologia XI/2010
Opis: Brak opisu

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 30.08.2024
29 sierpnia 202420:28

Nasz Racibórz 30.08.2024

Nasz Racibórz 23.08.2024
22 sierpnia 202421:35

Nasz Racibórz 23.08.2024

Nasz Racibórz 16.08.2024
16 sierpnia 202410:42

Nasz Racibórz 16.08.2024

Nasz Racibórz 09.08.2024
8 sierpnia 202422:14

Nasz Racibórz 09.08.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.