Za nami I dzień Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej w Raciborzu
- W Raciborzu „zielona energia” rozwija się najlepiej w tej części Polski, może i nawet w tej części Europy. Chciałem pogratulować, bo macie tutaj sporo targów, spotkań, forów na temat energetyki odnawialnej - powiedział prof. Jerzy Buzek, który był gościem Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej w Raciborzu. W zainaugurowanym dziś wydarzeniu bierze udział niemal 60 wystawców z Polski i Czech. Jutro (sobota, 14 czerwca) drugi i ostatni dzień targów.
- W naszym mieście funkcjonują dwa zakłady, które w ubiegłym roku wyprodukowały 40 procent kolektorów słonecznych w Polsce. Racibórz od lat prowadzi działalność w kierunku podnoszenia świadomości ekologicznej i ochrony środowiska, wykorzystujemy środki z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – przypomniał Mirosław Lenk, prezydent Raciborza, oficjalnie witając gości Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej w Raciborzu.
- Niezwykle miło, że możemy obejmować targi patronatem. Jako mieszkanka Raciborz i prezes Funduszu jestem dumna, że mogę chwalić się aktywnością tego terenu, zarówno w zakresie odnawialnych źródeł energii, jak i energetyki rozproszonej. Życzę wszystkim dobrych wrażeń i pozytywnego, praktycznego myślenia, mówiła Gabriela Lenartowicz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Adam Zdziebło, Wiceminister Rozwoju Regionalnego i Infrastruktury, podkreślał z kolei, że raciborskie targi są rezultatem działań podjętych przed laty przez władze miasta.
- To jest konsekwentna, realizowana krok po kroku mądra polityka. Dzisiaj zbieracie owoce tego, co zasialiście 8-10 lat temu – podkreślał wiceminister.
- Odnawialne źródła energii są wszechobecnym trendem. Gdybyśmy nie interesowali się tym tematem, popełnilibyśmy wielki błąd – mówił Zdenek Jirasek, prezydent czeskiej Opawy, która jest partnerskim miastem Raciborza.
Pierwszego dnia MTEO odbyło się siedem seminariów informacyjnych. Tematem jednego z nich był pilotażowy projekt Emise realizowany przez uczniów z Czech.
- Młodzież z naszej szkoły przygotowała pilotażowy projekt Emise, którego celem jest zmiana ustawodawstwa Republiki Czeskiej oraz aktywizacja obywateli na rzecz ochrony środowiska. Uczniowie przygotowali broszurę na ten temat, z nią odwiedzają mieszkańców, szczególnie domów, w których z kominów leci czarny dym. Chcemy wywrzeć również wpływ na zmianę czeskiego prawa, które jest w dziedzinie ochrony środowiska bardzo przestarzałe. Byliśmy w parlamencie, rozmawialiśmy w tej sprawie z ministrem środowiska, który odwiedził nas nawet w szkole – podkreślała Alexandra Honkova, nauczycielka reprezentująca Slezske gymnazium w Opavie.
Uczestnicy targów mieli także okazję poznać zasady, na jakich Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach udziela dofinansowań do odnawialnych źródeł energii. O sposobach finansowania instalacji kolektorów słonecznych i pomp ciepła ze środków zewnętrznych, w tym budżetu Miasta Racibórz mówiła z kolei Zdzisława Sośnierz Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Racibórz.
Z myślą o najmłodszych przed Areną RAFAKO zorganizowano Eko-Piknik. W dwóch namiotach na fanów ekologii czekało sporo atrakcji – dmuchany zamek, konkursy z nagrodami, gry i zabawy dotyczące zielonej energii. Zainteresowaniem cieszyło się także Zielone Kino - projektor wyświetlający prezentacje o tematyce ekologicznej zasilany był prądem wytworzonym siłą mięśni osób pedałujących na specjalnie przygotowanych w tym celu rowerach. Cyklistów dopingowała m.in. Ewa Bugdoł, pochodząca z Rud mistrzyni triathlonu. Przed halą sportową odbywał się także festiwal piosenki ekologicznej z udziałem młodych artystów.
Po południu raciborskie targi odwiedził prof. Jerzy Buzek. - Nie ma żadnej wątpliwości, że nam potrzeba coraz więcej energii elektrycznej, ciepła z odnawialnych źródeł. Przy wzroście zapotrzebowania, a ono jest nieuchronne, nie poradzimy sobie na samym węglu. Gaz musimy importować ze Wschodu, a jest to niepewny import. Czy nam wyjdzie gaz z łupków? Jeszcze nie wiemy. Energetyki nuklearnej nie mamy. Właściwie jedyny ratunek jest w energetyce odnawialnej. To nie jest konkurencja z energetyką węglową, bo potrzebujemy coraz więcej energii elektrycznej - mówił premier.
- Bardzo szybko się rozwijamy, chcemy, żeby wzrost gospodarczy wynosił 4, 5, 6 procent. Będzie niezwykły wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną i na ciepło. Energetyka odnawialna jest nam potrzebna nie tylko z konieczności ograniczenia emisji CO2. OZE są potrzebne ze względu na bilans energetyczny, gdyż inaczej nie będziemy mieli energii w kraju. To, co dzieje się w całym powiecie raciborskim, jest godne poparcia – podsumował prof. Buzek.
Pierwszy dzień targów zakończył się losowaniem nagród, w którym udział wzięły kupony wypełnione przez odwiedzających. Bon do zrealizowania w firmie Eko-Okna wygrał Wojciech Arciemowicz z Raciborza, a Grzegorz Gurk z Bieńkowic otrzymał kolektor słoneczny firmy Energetyka Solarna ENSOL.
W sobotę Arena RAFAKO będzie otwarta dla zwiedzających od godz. 10:00. Na jutro zaplanowano kolejne seminaria informacyjne, ponownie rozlosowane zostaną także nagrody dla uczestników. O godz. 16:00 dla gości targów wystąpi kabaret NOWAKI (wstęp wolny).
Serdecznie zapraszamy!
Patronat Honorowy nad wydarzeniem sprawują: Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
ak
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany