Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie3 grudnia 201412:08

Ekologiczny survival

Ekologiczny survival - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region: Jak cieszyć się lasem, jak przeżyć w nim Wielką Przygodę? Nie uciekać do miasta w czasie deszczu, tylko szybko zrobić schronienie dla siebie i innych. Chroniące przed deszczem, śniegiem, wiatrem? Jak odnajdywać drogę powrotną do domu, kiedy zapadł zmierzch i wszystkie drzewa wydają się być takie same? Jak znaleźć najłatwiejszą drogę w nieprzebytym - wydawałoby się - gąszczu krzewów, korzystając ze ścieżki zwierząt? Jak rozpalić ognisko w czasie deszczu? W dodatku bez zapałek? Czy to w ogóle jest możliwe? Czy las może nas wyżywić? A czy my jesteśmy w stanie przygotować sobie posiłek w lesie, korzystając z tego, co las nam daje? Skąd wiemy, którą wodę możemy pić? Jak zorientować się po znakach, które daje przyroda - jaka pogoda czeka nas za parę godzin czy też nazajutrz? Czy naprawdę tego wszystkiego można się nauczyć, będąc człowiekiem miasta?

I czy możliwe jest robienie tego wszystkiego w sposób, który nie będzie szkodził przyrodzie? Czy możliwe jest przeżywanie Wielkiej Przygody bez łamania, wycinania, zrywania? Bycie w lesie w ramach "ekologicznego survivalu" właśnie to zakłada. Zajęcia te, do których zakupiony został sprzęt (liny, płachty biwakowe, czołówki, kompasy itp.) dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich - pozwalają na przeżycie naprawdę Wielkiej Przygody, a jednocześnie uczą szacunku i pokory wobec przyrody. Zajęcia realizuje Pracownia Edukacji Żywej. Program powstał w partnerstwie z Centrum Społecznego Rozwoju z Łazisk Górnych.

Las dla dzieci jest absolutnie niezwykłym miejscem, pełnym tajemnic i dziwów. W odpowiednio zaaranżowanym czasie każdy znaleziony grzyb, każda mrówka czy pająk są częścią cudownej historii rozgrywającej się w lesie. Nie chodzi tylko o to, żeby dorosły wskazywał najciekawsze zjawiska, ale przede wszystkim, aby odkrywały je dzieci. To dopiero jest prawdziwa przygoda! Szukanie życia pod liśćmi, na korze drzew, w rozkładającym się drewnie. I znaleziska nie mające sobie równych - duże, czarne mrówki, wielonogie wije, lśniące czarno-granatowo żuczki. Poczucie, jak pachnie ziemia, a jak żywica czy igły sosny. Rozróżnić samymi paluszkami żołędzia od szyszki sosny czy świerka. A i to jeszcze nic! Wspólne poszukiwanie śladów obecności zwierząt, które były w lesie przed nami - miejsca odpoczynku sarny, babrzysko i buchtowisko dzików, drzewa rozkute przez dzięcioły i wiele, wiele innych. Podążanie ścieżką wydeptaną przez zwierzęta. Jakie skarby (prócz wspomnień) dzieci mogą zabrać z sobą z lasu? Szyszki i łupinki orzechów zjedzone przez wiewiórki, szyszki wyrzucone przez dzięcioła z kuźni, pióro ptaka, może sierść z legowiska sarny.

A kiedy leśny czas spędzony jest wspólnie z rodzicami, kiedy dzieci wspólnie z mamusiami i tatusiami uczą się, jak ugotować w lesie posiłek, które owoce lasu można jeść, jak zbudować schronienie dla swojej rodziny, jak odnaleźć drogę do domu w ciemności, jak rozpalić ognisko bez zapałek - czy może być dla dzieci coś piękniejszego? Prócz rozbudzonej i zaspokojonej ciekawości, prócz radości i poczucia wolności, poczucia, że jesteśmy tak blisko lasu, blisko drzew, ziemi, zwierząt - niezmiernie ważne jest, że ten czas dzieci spędzają z rodzicami, a rodzice z dziećmi. Na ten czas rodzice są tylko dla dzieci. Nie biorą ze sobą komputerów, nie sprawdzają poczty, nie błądzą myślami w pracy - są całą swoją uwagą i uczuciem z dziećmi. I z przyrodą.

Zajęcia opisane powyżej, organizowane dla rodziców z dziećmi, realizuje Pracowania Edukacji Żywej w ramach programu "Ekologiczny Survival", który powstał dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich oraz w partnerstwie z Centrum Społecznego Rozwoju z Łazisk Górnych. Sprzęt wykorzystywany podczas tych zajęć również zakupiony został ze środków FIO.

Autor: Maja Głowacka, a.harz@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Pliki do pobrania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności1 września 202412:56

Kosmiczny wynik OSP Krzanowice na Samborowickim Armagedonie [FOTO i WIDEO]

Kosmiczny wynik OSP Krzanowice na Samborowickim Armagedonie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Pierwsze nocne zawody na boisku miejscowego LKS przeszły do historii. O główną wygraną rywalizowały zespoły z Sudołu, Roszkowa, Rudyszwałdu oraz gospodarze z Samborowic. Już na samym początku zawodów temat zwycięstwa rozstrzygnęli strażacy z Krzanowic, bijąc rekord toru.

Jan Ptak
Reklama
Aktualności1 września 202409:07

Dożynki w parafii pw. św. Paschalisa w Raciborzu Płoni [FOTO i WIDEO]

Dożynki w parafii pw. św. Paschalisa w Raciborzu Płoni [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

1 września Parafia pw. św. Paschalisa w Raciborzu Płoni obchodzi coroczne dożynki. To ważne wydarzenie dla lokalnej społeczności, mające na celu podziękowanie za plony oraz wspólne świętowanie tradycji rolniczych, które od wieków kultywowane są w tej dzielnicy Raciborza.

red.
Aktualności1 września 202417:16

Gmina Rudnik świętuje w Modzurowie: Przez wieś przejechał korowód maszyn

Gmina Rudnik świętuje w Modzurowie: Przez wieś przejechał korowód maszyn - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rudnik:

W gminie Rudnik stało się już niemal tradycją, że tradycyjne korowody dożynkowe są zastępowane przez kawalkady maszyn rolniczych, zarówno tych starszych, jak i nowszych.

GWStudio
Reklama
Reklama
Aktualności1 września 202412:20

Dożynki w parafii Łubowice. Gospodarzem Ligota Książęca

Dożynki w parafii Łubowice. Gospodarzem Ligota Książęca - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Ligota Książęca w gminie Rudnik jest w tym roku gospodarzem parafialnych dożynek w Łubowicach. Przed godziną 10:00 w stronę łubowickiego kościoła wyruszył dożynkowy korowód.

(waw)
Reklama
Sport1 września 202420:24

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

AKTUALIZACJA. Za nami kolejny weekend pełen piłkarskich emocji. Grały zespoły od II ligi do C klasy Podokręgu Racibórz. Swe rozgrywki rozpoczęli także piłkarze A i B klasy w Podokręgu Rybnik. Sprawdź wyniki, zobacz tabele.

(greh)
Aktualności3 września 202409:17

Raport 998. Wypadek przy Waryńskiego. Mężczyznę poraził prąd

Raport 998. Wypadek przy Waryńskiego. Mężczyznę poraził prąd - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. poglądowe/arch. portalu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności1 września 202421:54

Koncert (Nie)zakazane piosenki na Zamku Piastowskim [FOTO i WIDEO]

Koncert (Nie)zakazane piosenki na Zamku Piastowskim [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dziś, 1 września, na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbył się wyjątkowy koncert, który przeniósł uczestników w atmosferę Polski Walczącej. Wydarzenie, zatytułowane "(Nie)zakazane piosenki", zgromadziło kilkaset osób, chętnych do wsłuchania się w pieśni patriotyczne i powstańcze.

(waw)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 30.08.2024
29 sierpnia 202420:28

Nasz Racibórz 30.08.2024

Nasz Racibórz 23.08.2024
22 sierpnia 202421:35

Nasz Racibórz 23.08.2024

Nasz Racibórz 16.08.2024
16 sierpnia 202410:42

Nasz Racibórz 16.08.2024

Nasz Racibórz 09.08.2024
8 sierpnia 202422:14

Nasz Racibórz 09.08.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.