Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie9 września 201508:51

Górny Śląsk zmienia swoje oblicze - śluza i lasy w Rudzińcu

Górny Śląsk zmienia swoje oblicze - śluza i lasy w Rudzińcu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region: Górny Śląsk skutecznie walczy ze stereotypami. Z krajobrazu znikają kominy i dymy, a wypełnia go przyroda. 7 września Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach pokazał efekty swoich proekologicznych działań. Tym razem na miejsce spotkania wybrano Rudziniec. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze śluzy i rudzińskich lasów.

Rejs do śluzy Rudziniec i jej zwiedzanie, wizyta w szkółce leśnej Nadleśnictwa Rudziniec - Rachowice oraz prezentacja działań proekologicznych górnośląskich samorządów na przykładzie Rudzińca - to program wyjazdu studyjnego dla dziennikarzy, który 7 września zorganizowały wspólnie Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Biuro Wojewody Śląskiego, Gmina Rudziniec, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach, Nadleśnictwo Rudziniec oraz Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach. 

Rudziniec to bardzo duża gmina o powierzchni 160,4 km2, położona w Powiecie Gliwickim w zachodniej części województwa śląskiego, nad Kanałem Gliwickim. Ma charakter rolniczo - leśny i liczy 17 sołectw, w tym 10 445 mieszkańców. Jednym z niewątpliwych atutów tej gminy są doskonałe warunki do rozwoju turystyki i rekreacji - 41,4% jej powierzchni zajmują lasy i leżą tu aż trzy zbiorniki wodne: Mały i Duży Zbiornik Pławniowice oraz Dzierżno Duże (Rzeczyce). Poza Kanałem Gliwickim przez teren gminy przepływa rzeka Kłodnica oraz liczne potoki. Nie brak też interesujących zabytków kultury - najsłynniejsze z nich to okazały Zespół Pałacowo Parkowy w Pławniowicach i stare drewniane kościółki w Rudzińcu, Poniszowicach i Bojszowie. Ukształtowanie terenu ma charakter pagórkowaty. Wszystkie te atrakcje w połączeniu z sąsiedztwem dużych aglomeracji miejsko-przemysłowych Gliwic i Kędzierzyna-Koźla, sprzyjają rozwojowi agroturystyki oraz weekendowej bazy wypoczynkowej dla mieszkańców okolicznych miast. Atutem gminy są również dogodne połączenia komunikacyjne. Jej teren przecina autostrada A4 z węzłem komunikacyjnym w Łanach. Przez gminę Rudziniec biegną również dwie drogi krajowe DK nr 40 oraz DK nr 88, a także linie kolejowe Opole - Katowice i Katowice - Kędzierzyn-Koźle oraz szlak wodny Kanał Gliwicki. 

Trudno zatem się dziwić, że zarówno Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych dokładają wszelkich starań, by rejon ten był czysty ekologicznie. 

Program wyjazdu studyjnego dla dziennikarzy obejmował następujące zagadnienia: efekty modernizacji śluzy Rudziniec - rejs statkiem po odcinku Kanału Gliwickiego, prezentację Nadleśnictwa Rudziniec oraz projektów realizowanych przez gminę Rudziniec z wykorzystaniem środków WFOŚiGW w Katowicach, a także prezentację Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. W spotkaniu wzięli udział m.in. prezes zarządu WFOŚiGW w Katowicach - Andrzej Pilot, wojewoda śląski - Piotr Litwa, dyrektor Biura Wojewody Śląskiego - Marta Malik, dyrektor RDLP w Katowicach - Kazimierz Szabla, nadleśniczy Nadleśnictwa Rudziniec - Jan Spałek, zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Rudziniec - Hubert Wiśniewski, zastępca Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach - Tomasz Cywiński. 

Gmina Rudziniec stawia sobie za cel aktywizację ruchu turystycznego m.in. na Kanale Gliwickim i w okolicznych lasach, bogatych w infrastrukturę sprzyjającą turystyce rowerowej i pieszej. Sam Kanał Gliwicki wraz ze zmodernizowaną śluzą w Rudzińcu stanowi ciekawą atrakcję turystyczną. W samym sierpniu umożliwiono tu ruch aż stu jednostkom wodnym, głównie kajakom i motorówkom. Trzy razy w tygodniu przepływają tu barki. Sprawność śluzy i łatwość żeglugi po kanale pozwoliły uruchomić małą turystykę wodną czyli niewielką łódź mogącą przewieźć po kanale kilkanaście osób.  

Gmina Rudziniec, co wielokrotnie podczas konferencji podkreślał wójt, skorzystała na współpracy z WFOSIGW i stała się stałym beneficjentem środków pozyskiwanych na cele związane z ochroną środowiska. Pod tym szyldem udało się dokonać termomodernizacji remiz OSP służących nie tylko strażakom, ale również pełniących funkcje świetlic, itp., przedszkola i szkół oraz po pegeerowskiego bloku mieszkalnego. Środki z funduszu za pośrednictwem gminy służą również indywidualnym gospodarstwom stanowiąc wsparcie przy chociażby usuwaniu starych jeszcze azbestowych pokryć dachów czy budowie przydomowych oczyszczalni ścieków. Wsparcie funduszu pozwala znacząco odciążyć budżet gminy i jak przyznaje wójt bez tych środków realizacja tych przedsięwzięć nie była by w ogóle możliwa. 

Prezentacja zakończyła się w okolicznych lasach, gdzie dynamicznie rozbudowuje się infrastrukturę zbiorników wodnych i retencyjnych mających za zadanie zabezpieczenie zaopatrzenia w wodę lasów w przypadku zagrożeń suszą czy pożarem.

(w), fot. M. Dmowski

Autor: (waw), fot. Mariusz Dmowski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności1 września 202412:56

Kosmiczny wynik OSP Krzanowice na Samborowickim Armagedonie [FOTO i WIDEO]

Kosmiczny wynik OSP Krzanowice na Samborowickim Armagedonie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Pierwsze nocne zawody na boisku miejscowego LKS przeszły do historii. O główną wygraną rywalizowały zespoły z Sudołu, Roszkowa, Rudyszwałdu oraz gospodarze z Samborowic. Już na samym początku zawodów temat zwycięstwa rozstrzygnęli strażacy z Krzanowic, bijąc rekord toru.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności1 września 202409:07

Dożynki w parafii pw. św. Paschalisa w Raciborzu Płoni [FOTO i WIDEO]

Dożynki w parafii pw. św. Paschalisa w Raciborzu Płoni [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

1 września Parafia pw. św. Paschalisa w Raciborzu Płoni obchodzi coroczne dożynki. To ważne wydarzenie dla lokalnej społeczności, mające na celu podziękowanie za plony oraz wspólne świętowanie tradycji rolniczych, które od wieków kultywowane są w tej dzielnicy Raciborza.

red.
Aktualności1 września 202417:16

Gmina Rudnik świętuje w Modzurowie: Przez wieś przejechał korowód maszyn

Gmina Rudnik świętuje w Modzurowie: Przez wieś przejechał korowód maszyn - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rudnik:

W gminie Rudnik stało się już niemal tradycją, że tradycyjne korowody dożynkowe są zastępowane przez kawalkady maszyn rolniczych, zarówno tych starszych, jak i nowszych.

GWStudio
Reklama
Reklama
Aktualności1 września 202412:20

Dożynki w parafii Łubowice. Gospodarzem Ligota Książęca

Dożynki w parafii Łubowice. Gospodarzem Ligota Książęca - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Ligota Książęca w gminie Rudnik jest w tym roku gospodarzem parafialnych dożynek w Łubowicach. Przed godziną 10:00 w stronę łubowickiego kościoła wyruszył dożynkowy korowód.

(waw)
Reklama
Sport1 września 202420:24

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

AKTUALIZACJA. Za nami kolejny weekend pełen piłkarskich emocji. Grały zespoły od II ligi do C klasy Podokręgu Racibórz. Swe rozgrywki rozpoczęli także piłkarze A i B klasy w Podokręgu Rybnik. Sprawdź wyniki, zobacz tabele.

(greh)
Aktualności1 września 202409:48

Raport 998. Pożar pustostanu przy Drewnianej w Raciborzu

Raport 998. Pożar pustostanu przy Drewnianej w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. poglądowe/arch. portalu - Katarzyna Kubik
Reklama
Reklama
Aktualności1 września 202421:54

Koncert (Nie)zakazane piosenki na Zamku Piastowskim [FOTO i WIDEO]

Koncert (Nie)zakazane piosenki na Zamku Piastowskim [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dziś, 1 września, na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbył się wyjątkowy koncert, który przeniósł uczestników w atmosferę Polski Walczącej. Wydarzenie, zatytułowane "(Nie)zakazane piosenki", zgromadziło kilkaset osób, chętnych do wsłuchania się w pieśni patriotyczne i powstańcze.

(waw)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 30.08.2024
29 sierpnia 202420:28

Nasz Racibórz 30.08.2024

Nasz Racibórz 23.08.2024
22 sierpnia 202421:35

Nasz Racibórz 23.08.2024

Nasz Racibórz 16.08.2024
16 sierpnia 202410:42

Nasz Racibórz 16.08.2024

Nasz Racibórz 09.08.2024
8 sierpnia 202422:14

Nasz Racibórz 09.08.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.