Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie12 lipca 201610:41

Dalej truć się nie pozwolimy. Mieszkańcy piszą list, wójt Nędzy odpowiada

Dalej truć się nie pozwolimy. Mieszkańcy piszą list, wójt Nędzy odpowiada  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Nędza: Mieszkańcy gminy Nędza mają dość spalania śmieci w domowych kotłowniach. Napisali list otwarty do wójt Anny Iskały. - W całej gminie, a szczególnie w Nędzy, mamy zatwardziałych palaczy, którzy kosztem zdrowia własnego i innych mieszkańców palą, czym popadnie - podkreślają jego wagę.

List otwarty do Pani Wójt Gminy Nędza - Anny Iskała

Mając na uwadze podjęte działania w sprawie zwalczania niskiej emisji w całym województwie śląskim (o których pisał niedawno portal naszraciborz.pl), jak również w sąsiednich gminach i miastach – mieszkańcy Gminy Nędza wnoszą o przeprowadzenie kompleksowych kontroli pieców w całej gminie, celem wyeliminowania spalania śmieci i plastików. W całej gminie, a szczególnie w Nędzy mamy zatwardziałych palaczy, którzy kosztem zdrowia własnego i innych mieszkańców palą czym popadnie. W szczególności należy rozpocząć kontrole od tych, którzy palą latem. Gryzący smród, niewielka ilość oddawanych śmieci – to proste podpowiedzi, czym ogrzewa się wodę w tych domach. Gmina Nędza – w przeciwieństwie chociażby do Raciborza – nie prowadzi żadnej „profilaktyki” w zwalczaniu tych, którzy skracają nam życie i powodują liczne choroby – np. układu oddechowego.

Teraz istota sprawy: Urząd Gminy zapewne odpowie, że mogą zadziałać na podstawie zgłoszenia o spalaniu śmieci i plastików i wtenczas nasłać policję. Problem jest jednak inny – nikt nie chce zatargów z sąsiadami – a zgłoszenie w 100% byłoby kierowane od sąsiada. Co innego, gdyby kontrola została zalecona dla całej gminy (co ma sens w okresie zimowym) lub też dla wszystkich palących latem. Także podpisanie tego listu otwartego byłoby czytelne dla naszych sąsiadów, dlatego tego nie uczynimy – wśród naszych sąsiadów na 30 domów są 3 takie, których żadne zasady nie dotyczą.

Mając na uwadze powyższe prosimy Panią Wójt o oficjalne stanowisko i informację jakie kroki zamierza podjąć. Odpis tego pisma wyślemy również do WIOŚ oraz Rzecznika Praw Obywatelskich – gdyż prawdą jest, iż w gminie Nędza programów pro-ekologicznych się nie praktykowało – czas najwyższy na działania. Dalej truć się nie pozwolimy.

Odpowiedź wójt Anny Iskały

Na wstępie należy wyrazić szczerą radość, że mieszkańcy zaczynają rozumieć problem związany z niską emisją i szkodliwością palenia odpadów w piecach. Jeszcze niedawno podczas rozpoczęcia kontroli prawidłowego  postępowania z nieczystościami ciekłymi (kontrola opróżniania szamb), Urząd Gminy spotykał się w swych działaniach, łagodnie mówiąc, z niezadowoleniem mieszkańców z takich działań i opiniami dalece niepochlebnymi w stosunku do pracowników. Jednak świadomość ekologiczna wzrasta z dnia na dzień i to bardzo cieszy.  

Nie jest prawdą, że Gmina Nędza nie prowadzi żadnych działań pro-ekologicznych . W latach 2004-2007 dofinansowano 29 przedsięwzięć związanych z posiadaniem pieca ekologicznego, działania te zostały przerwane z powodu ustawowej likwidacji Gminnych Funduszy Ochrony Środowiska. Gmina Nędza aktywnie działa w pracach grupy roboczej do spraw likwidacji niskiej emisji w ramach gmin subregiony zachodniego. Należy również podkreślić, że dokonano wymiany wszystkich źródeł ciepła na ekologiczne w budynkach użyteczności publicznej .

Prawdą jest, że bardzo pomocne przy eliminowaniu zjawiska palenia latem jest zgłaszanie tych przypadków na policję, która pracuje całodobowo a wyniki jej interwencji mogą być wykorzystane w dalszym postępowaniu. Urząd Gminy, zgodnie ze swoją specyfiką nie jest czynny w godzinach wieczornych i nocnych, zatem pracownikom (w zasadzie w gminach wiejskich jest zatrudniony jeden pracownik, zajmujący się tą tematyką i to jeszcze tylko jako część swoich obowiązków) trudno udowodnić, że w nocy było coś spalane, tym bardziej , że w dzień w piecu najczęściej już nie ma popiołu, który można pobrać do badań. Znacznie skuteczniej jest przeprowadzać te badania w okresie zimowym, gdzie spalanie odbywa się także w ciągu dnia.

Ponadto należy zauważyć, że kontrole muszą być prowadzone zgodnie z literą prawa, zatem podstawą do ukarania jest udowodnienie, że w piecu spalano materiał inny niż dopuszczone paliwo. Takim dowodem jest badanie popiołu przeprowadzone przez akredytowane laboratorium. Z uwagi na wysoki koszt tego badania , nie jest wskazane (z uwagi na prawidłowe wydatkowanie środków publicznych), aby dokonywać kontroli wszystkich źródeł ciepła w gminie, co sugeruje list otwarty do Pani Wójt Gminy Nędza Anny Iskała. Z całą pewnością mieszkańcy nie będą skłonni ponieść kosztów badań (płaconych ze środków publicznych – czyli wszystkich mieszkańców) w przypadkach, gdy spalanie odpadów się nie potwierdzi.

Brak odwagi lub też strach przed gniewem sąsiadów i nie zgłaszanie konkretnych adresów, gdzie dochodzi do spalania odpadów, jest powodem tego, iż działania prowadzone przez gminę są mało skuteczne oraz powolne i mogą być ponad miarę kosztowne.

Pewnie znajdą się głosy, które będą wzywać, aby pracownik urzędu gminy pracował wieczorami, jednak w obecnej sytuacji to wymaga zatrudnienia dodatkowej osoby, ponieważ nie można zrezygnować z obecności osoby odpowiedzialnej za ochronę środowiska w godzinach pracy urzędu, a ponadto nie ma w tym żadnej logiki, skoro jest instytucja, która może przyjechać na interwencję wieczorem.  Mamy dość dobrze zorganizowany system instytucji i procedur postępowania w przypadkach spalania odpadów, jednak bez współpracy z mieszkańcami i bez ich zgłoszeń system ten nie zadziała sprawnie i w rozsądnych kosztach.

Wszystkie sprawy poruszone w w/w otwartym liście są znane urzędom. Zgadzamy się z tym, że spalanie odpadów jest karygodne i nie ma żadnego przyzwolenia na tego typu praktyki. Wszyscy jesteśmy zaangażowani w pracę nad sposobem rozwiązania problemu zarówno niskiej emisji, jak również spalania odpadów.

Z uwagi na wynikającą z ustawy o odpadach zasadą, iż w pierwszej kolejności należy zapobiegać powstawaniu odpadów poprzez ich nie wytwarzanie, lub ponowne użycie (recykling), nie można postawić znaku równości, iż mała ilość wystawianych odpadów jest równa spalaniu odpadów w piecach. Takie uproszczenie naraziłoby mieszkańców, którzy starają się nie korzystać z opakowań plastikowych oraz żyć w sposób ograniczający ilość powstających odpadów na kontrole w pierwszej kolejności, co jest niesprawiedliwe i nieskuteczne z punktu widzenia celu kontroli.

Niestety nie da się ukryć faktu, iż najskuteczniejsze działanie to natychmiastowa reakcja mieszkańców polegająca na zgłoszeniu konkretnego adresu, gdzie odbywa się spalanie odpadów, kompetentnym instytucjom, czyli policji i gminie.  

Wójt Gminy Nędza

Anna Iskała 

Autor: ,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności1 września 202412:56

Kosmiczny wynik OSP Krzanowice na Samborowickim Armagedonie [FOTO i WIDEO]

Kosmiczny wynik OSP Krzanowice na Samborowickim Armagedonie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Pierwsze nocne zawody na boisku miejscowego LKS przeszły do historii. O główną wygraną rywalizowały zespoły z Sudołu, Roszkowa, Rudyszwałdu oraz gospodarze z Samborowic. Już na samym początku zawodów temat zwycięstwa rozstrzygnęli strażacy z Krzanowic, bijąc rekord toru.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Aktualności1 września 202409:07

Dożynki w parafii pw. św. Paschalisa w Raciborzu Płoni [FOTO i WIDEO]

Dożynki w parafii pw. św. Paschalisa w Raciborzu Płoni [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

1 września Parafia pw. św. Paschalisa w Raciborzu Płoni obchodzi coroczne dożynki. To ważne wydarzenie dla lokalnej społeczności, mające na celu podziękowanie za plony oraz wspólne świętowanie tradycji rolniczych, które od wieków kultywowane są w tej dzielnicy Raciborza.

red.
Reklama
Aktualności1 września 202417:16

Gmina Rudnik świętuje w Modzurowie: Przez wieś przejechał korowód maszyn

Gmina Rudnik świętuje w Modzurowie: Przez wieś przejechał korowód maszyn - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rudnik:

W gminie Rudnik stało się już niemal tradycją, że tradycyjne korowody dożynkowe są zastępowane przez kawalkady maszyn rolniczych, zarówno tych starszych, jak i nowszych.

GWStudio
Aktualności1 września 202412:20

Dożynki w parafii Łubowice. Gospodarzem Ligota Książęca

Dożynki w parafii Łubowice. Gospodarzem Ligota Książęca - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Ligota Książęca w gminie Rudnik jest w tym roku gospodarzem parafialnych dożynek w Łubowicach. Przed godziną 10:00 w stronę łubowickiego kościoła wyruszył dożynkowy korowód.

(waw)
Reklama
Reklama
Aktualności1 września 202409:48

Raport 998. Pożar pustostanu przy Drewnianej w Raciborzu

Raport 998. Pożar pustostanu przy Drewnianej w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. poglądowe/arch. portalu - Katarzyna Kubik
Reklama
Sport1 września 202420:24

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

AKTUALIZACJA. Za nami kolejny weekend pełen piłkarskich emocji. Grały zespoły od II ligi do C klasy Podokręgu Racibórz. Swe rozgrywki rozpoczęli także piłkarze A i B klasy w Podokręgu Rybnik. Sprawdź wyniki, zobacz tabele.

(greh)
Sport31 sierpnia 202419:59

C-klasowe derby Raciborza dla rezerw Studziennej [FOTO]

C-klasowe derby Raciborza dla rezerw Studziennej [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

31 sierpnia, w słoneczne sobotnie popołudnie, na boisku przy Sudeckiej doszło do derbowego starcia. Naprzeciw siebie stanęły zespoły z dwóch dzielnic Raciborza: LKS Wicher Płonia i rezerwy LKS Studzienna. Była to potyczka w ramach III kolejki drugiej grupy C klasy Podokręgu Racibórz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności1 września 202421:54

Koncert (Nie)zakazane piosenki na Zamku Piastowskim [FOTO i WIDEO]

Koncert (Nie)zakazane piosenki na Zamku Piastowskim [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dziś, 1 września, na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbył się wyjątkowy koncert, który przeniósł uczestników w atmosferę Polski Walczącej. Wydarzenie, zatytułowane "(Nie)zakazane piosenki", zgromadziło kilkaset osób, chętnych do wsłuchania się w pieśni patriotyczne i powstańcze.

(waw)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 30.08.2024
29 sierpnia 202420:28

Nasz Racibórz 30.08.2024

Nasz Racibórz 23.08.2024
22 sierpnia 202421:35

Nasz Racibórz 23.08.2024

Nasz Racibórz 16.08.2024
16 sierpnia 202410:42

Nasz Racibórz 16.08.2024

Nasz Racibórz 09.08.2024
8 sierpnia 202422:14

Nasz Racibórz 09.08.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.