Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie12 maja 201713:05

O walce z niską emisją w ramach IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego

O walce z niską emisją w ramach IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

O powadze problemu i konieczności ograniczenia zjawiska niskiej emisji mówił już w trakcie inauguracji kongresu marszałek Wojciech Saługa. To jedno z najważniejszych wyzwań stojących przed regionem w perspektywie najbliższych lat. 

– Z poziomu innych regionów ten problem nie wybrzmiewa tak donośnie jak tu, na Śląsku. Pod względem jakości powietrza jesteśmy na jednym z ostatnich miejsc wśród europejskich regionów. Chcemy zmierzyć się z tym problemem i widzimy w tej konfrontacji szanse na dalszy rozwój – mówił marszałek Wojciech Saługa.

W trakcie panelu rozmawiano nie tylko o prawie do czystego powietrza, ale przede wszystkim o koniecznych zmianach w prawie, które ten stan umożliwią. Uczestnicy debaty zgodzili się co do potrzeby wsparcia w tym zakresie ze strony rządowej.

– Województwo Małopolskie jest pionierem w walce ze smogiem, jednak nasze możliwości są w tym względzie ograniczone. Potrzebna jest interwencja państwa i wyraźne wsparcie tych działań prowadzonych na szczeblu samorządowym, poprzez wycofanie szkodliwych paliw z obrotu i standaryzację kotłów – argumentował Jacek Krupa, marszałek Województwa Małopolskiego.

Poważniejszego potraktowania problemu ze strony rządu wymagał także marszałek Wojciech Saługa. – Jednym podpisem ministra jesteśmy w stanie wyeliminować szkodliwe paliwa z rynku. Potrzeba nam lepszych przepisów na poziomie krajowym, bo samo wprowadzenie uchwały antysmogowej na terenie województwa nie rozwiązuje problemu, te paliwa wciąż są bowiem możliwe do kupienia – dodał Wojciech Saługa.

Warto przypomnieć, że Sejmiki obu województw – śląskiego i małopolskiego – przyjęły uchwały antysmogowe. Trwają prace nad podobnym rozwiązaniem w województwie mazowieckim, jednak jak podkreślała wicemarszałek Janina Orzełowska, specyfika tego województwa może wymagać dwóch innych rozwiązań – dla Warszawy i okolic oraz dla pozostałej części regionu.

– Jesteśmy bardzo zróżnicowanym regionem, w którym 65 proc. obszaru to tereny rolnicze i musimy brać to pod uwagę. Przeprowadziliśmy wśród gmin regionu ankiety i większość z nich nie chce uchwały antysmogowej w takiej formie. Warto podkreślić też, że w Warszawie większość zanieczyszczeń to zanieczyszczenia komunikacyjne – mówiła Janina Orzełowska.

Co istotne, z roku na rok obserwuje się zmianę podejścia do problemu złej jakości powietrza wśród mieszkańców i ich większą świadomość w tym temacie.

– Kiedy dwa lata temu zapytaliśmy mieszkańców Katowic o ewentualne wprowadzenie darmowej komunikacji w przypadku rażących przekroczeń norm jakości powietrza, byli przeciwni temu rozwiązaniu. Kilka miesięcy temu opinia w tej sprawie zmieniła się diametralnie, dlatego wiemy, jak ważna jest edukacja w tym zakresie i uświadamianie, jakie skutki zdrowotne niesie smog dla naszego zdrowia – mówił Patryk Białas z Katowickiego Alarmu Smogowego.

Sejmik Województwa Śląskiego przyjął uchwałę antysmogową w kwietniu br. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 września 2017 r. na terenie całego województwa. Od tego czasu będzie obowiązywał zakaz stosowania węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów, a także biomasy stałej o wilgotności powyżej 20 proc. Uchwała obowiązuje też wszystkich, którzy po 1 września br. planują instalację urządzeń grzewczych. W tym przypadku muszą być to kotły minimum klasy 5. Uchwała zakłada trzy daty graniczne wymiany starych kotłów w zależności od długości ich użytkowania. W przypadku kotłów eksploatowanych powyżej 10 lat od daty produkcji trzeba będzie je wymienić na klasę 5 do końca 2021 roku. Ci, którzy użytkują kotły od 5-10 lat, powinni wymienić je do końca 2023 roku, a użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 roku. Na rynku są stosowane również kotły klasy 3 i 4. Ze względu na to, że do roku 2016 wymiana na takie kotły była dofinansowywana, graniczną datę ich obowiązkowej wymiany na klasę 5 wydłuża się do końca roku 2027. Co istotne, każdy, kto buduje nowy dom i zamierza ogrzewać go węglem lub drewnem, ma obowiązek zainstalować kocioł klasy 5. Ta regulacja będzie miała zastosowanie już od 1 września 2017 roku.

m.naszraciborz.pl - wideo TUTAJ

Autor: slaskie.pl,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności30 sierpnia 202410:51

Mieszkaniec bloku przy Mickiewicza twierdził, że ukąsił go tropikalny pająk

Mieszkaniec bloku przy Mickiewicza twierdził, że ukąsił go tropikalny pająk - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Do zdarzenia doszło w czwartek, 29.08., w jednym z budynków wielorodzinnych przy ulicy Mickiewicza w Raciborzu.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności1 września 202409:07

Dożynki w parafii pw. św. Paschalisa w Raciborzu Płoni [FOTO i WIDEO]

Dożynki w parafii pw. św. Paschalisa w Raciborzu Płoni [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

1 września Parafia pw. św. Paschalisa w Raciborzu Płoni obchodzi coroczne dożynki. To ważne wydarzenie dla lokalnej społeczności, mające na celu podziękowanie za plony oraz wspólne świętowanie tradycji rolniczych, które od wieków kultywowane są w tej dzielnicy Raciborza.

red.
Reklama
Aktualności1 września 202412:56

Kosmiczny wynik OSP Krzanowice na Samborowickim Armagedonie [FOTO i WIDEO]

Kosmiczny wynik OSP Krzanowice na Samborowickim Armagedonie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Pierwsze nocne zawody na boisku miejscowego LKS przeszły do historii. O główną wygraną rywalizowały zespoły z Sudołu, Roszkowa, Rudyszwałdu oraz gospodarze z Samborowic. Już na samym początku zawodów temat zwycięstwa rozstrzygnęli strażacy z Krzanowic, bijąc rekord toru.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Aktualności30 sierpnia 202411:31

Raport 998. Plama w Wojnowicach, owady w Krzyżanowicach

Raport 998. Plama w Wojnowicach, owady w Krzyżanowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Sport31 sierpnia 202419:59

C-klasowe derby Raciborza dla rezerw Studziennej [FOTO]

C-klasowe derby Raciborza dla rezerw Studziennej [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

31 sierpnia, w słoneczne sobotnie popołudnie, na boisku przy Sudeckiej doszło do derbowego starcia. Naprzeciw siebie stanęły zespoły z dwóch dzielnic Raciborza: LKS Wicher Płonia i rezerwy LKS Studzienna. Była to potyczka w ramach III kolejki drugiej grupy C klasy Podokręgu Racibórz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności1 września 202412:20

Dożynki w parafii Łubowice. Gospodarzem Ligota Książęca

Dożynki w parafii Łubowice. Gospodarzem Ligota Książęca - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Ligota Książęca w gminie Rudnik jest w tym roku gospodarzem parafialnych dożynek w Łubowicach. Przed godziną 10:00 w stronę łubowickiego kościoła wyruszył dożynkowy korowód.

(waw)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 30.08.2024
29 sierpnia 202420:28

Nasz Racibórz 30.08.2024

Nasz Racibórz 23.08.2024
22 sierpnia 202421:35

Nasz Racibórz 23.08.2024

Nasz Racibórz 16.08.2024
16 sierpnia 202410:42

Nasz Racibórz 16.08.2024

Nasz Racibórz 09.08.2024
8 sierpnia 202422:14

Nasz Racibórz 09.08.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.