Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie13 maja 201720:31

Alternatywa dla niskiej emisji, czyli o walce ze smogiem na konferencji w Pietrowicach Wlk.

Alternatywa dla niskiej emisji, czyli o walce ze smogiem na konferencji w Pietrowicach Wlk. - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Pietrowice Wielkie:

Uchwała sejmiku śląskiego w sprawie ograniczenia niskiej emisji wymusi wymianę nieekologicznych źródeł ciepła. Gminy muszą się do tego przygotować, przede wszystkim w aspekcie wsparcia mieszkańców. To dlatego temat zwalczania smogu zdominował konferencję ekologiczną towarzyszącą 17. Eko-Wystawie w Pietrowicach Wielkich. Jej temat: Alternatywa dla niskiej emisji - prawne, technologiczne i finansowe narzędzia walki ze smogiem.

Poza samorządowcami oraz posłanką Gabrielą Lenartowicz (PO), przez wiele lat prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, w konferencji wzięli także udział zainteresowani mieszkańcy powiatu. Przypomnijmy, nowe przepisy antysmogowe zaczną obowiązywać od 1 września 2017 r. na terenie całego województwa śląskiego. Zgodnie z nimi od tego też czasu nie będzie można stosować węgla brunatnego, mułów i fotokoncentratów oraz biomasy stałej o wilgotności powyżej 20 proc. Uchwała sejmiku obowiązuje także wszystkich tych, którzy po 1 września planują instalację urządzeń grzewczych. Wedle przyjętych zapisów w takim przypadku muszą być to kotły minimum klasy 5. Założono trzy daty graniczne wymiany starych kotłów w zależności od długości lat użytkowania. W przypadku kotłów eksploatowanych powyżej 10 lat od daty produkcji trzeba będzie je wymienić na klasę 5 do końca 2021 roku. Ci, którzy użytkują kotły od 5-10 lat, powinni wymienić je do końca 2023 roku, a użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 roku. Na rynku są stosowane również kotły klasy 3 i 4. Ze względu na to, że do roku 2016 wymiana na takie kotły była dofinansowywana, graniczną datę ich obowiązkowej wymiany na klasę 5 wydłuża się do końca roku 2027. Co istotne, każdy, kto buduje nowy dom i zamierza ogrzewać go węglem lub drewnem, ma obowiązek zainstalować kocioł klasy 5. Ta regulacja będzie miała zastosowanie już od 1 września 2017 roku.

- Jakość powietrza w Polsce jest jedną z najgorszych w Unii Europejskiej. To skutkuje większą umieralnością - przypomniała posłanka Gabriela Lenartowicz. Dodała, że w ostatnich latach, dzięki m.in. alarmom antysmogowym, do ludzi dotarła bezstronna, obiektywna informacja o jakości powietrza w Polsce. Podkreśliła rolę mediów. Obywatele mają już świadomość zagrożenia smogiem i oczekują działań od strony państwa, zarówno na szczeblu rządowym, jak i samorządowym. - Oczekujemy wsparcia. To nie my mamy sobie kupić czyste powietrze. To musi zapewnić państwo - dodała. Potrzeba zatem wsparcia finansowego na wymianę źródeł ciepła. Omówiła projekt ustawy opracowanej przez PO, która ma wesprzeć te działania. - Te działania muszą mieć charakter ustawowy - podkreśliła.

- Będziemy musieli zachęcać i wspierać mieszkańców w wymianie źródeł ciepła na ekologiczne - przekonuje wójt Pietrowic Wielkich Andrzej Wawrzynek. Ma na myśli programy wsparcia finansowego. Organizowane przez tutejszy samorząd ekotargi mają zaś pomóc mieszkańcom w wyborze oferty. Jak podkreśla sekretarz gminy Adam Wajda, bezpośredniego kontaktu producent - odbiorca nie zastąpi ani katalog, ani nawet najlepszy sklep internetowy.

Z prelekcjami, poza poseł Lenartowicz, wystąpili także: Patryk Swoboda (Planergia) - Smog. Istota problemu, zagrożenia oraz skuteczna walka ze smogiem w prezentacji pt. #Nie truj sąsiada. Realny problem i jego konsekwencje; Ewelina Barton i Sebastian Mamczur (Galmet) oraz Bartłomiej Bednarski (Bank Spółdzielczy Racibórz) - Jak produkować ciepło tanio i przyjaźnie dla środowiska; Michał Czeluśniak - program ograniczania niskiej emisji w gminie Pietrowice Wielkie i możliwości dofinansowania inwestycji mieszkańców z budżetu gminy oraz budżetów NFOŚiGW oraz WFOŚiGW.

(waw)

Autor: ,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 lipca 202400:33

Full Moon na raciborskim zamku - dzień pierwszy

Full Moon na raciborskim zamku - dzień pierwszy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
19
Racibórz:

Tegoroczna, czwarta już edycja, odbywa się na dużej scenie, a co za tym idzie zwiększa moc nagłośnienia oraz całej oprawy wizualno-świetlnej. Piątek i sobota to dni płatne. Niedziela będzie darmowa.

red.
Reklama
Reklama
Aktualności25 lipca 202421:35

Na Zamek Piastowski wracają stałe Msze święte

Na Zamek Piastowski wracają stałe Msze święte - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

To efekt uzgodnień poczynionych, 23.07., przez ks. Jerzego Hetmańczyka, proboszcza parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Raciborzu-Ostrogu, starostę raciborskiego Grzegorza Swobodę oraz wicedyrektora Zamku Piastowskiego Grzegorza Wawocznego.

Zamek Piastowski, fot. J. Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 lipca 202412:33

Raport 998. Podpalenie w Roszkowie

Raport 998. Podpalenie w Roszkowie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., źródło raport KP PSP Racibórz, fot. OSP Krzyżanowice
Aktualności27 lipca 202417:19

Letnia felga. Krzanowice debiutują z eventem motoryzacyjnym

Letnia felga. Krzanowice debiutują z eventem motoryzacyjnym - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Pierwszą edycję zorganizowano dziś, 27.07., na miejscowym boisku w ramach dwudniowego pikniku sportowego. W planach kolejne.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.07.2024
25 lipca 202418:43

Nasz Racibórz 26.07.2024

Nasz Racibórz 19.07.2024
18 lipca 202417:55

Nasz Racibórz 19.07.2024

Nasz Racibórz 12.07.2024
12 lipca 202409:40

Nasz Racibórz 12.07.2024

Nasz Racibórz 05.07.2024
5 lipca 202408:55

Nasz Racibórz 05.07.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.