Ranking najbardziej zanieczyszczonych miast Europy. Racibórz w pięćdziesiątce

Racibórz nie ma powodów do dumy, jeśli idzie o jakość powietrza. Znalazł się bowiem w rankingu miast o największym zanieczyszczeniu powietrza. W minionym roku jakości powietrza w mieście daleko było zarówno do norm GIOŚ jak i WHO.
Za ranking IQair, o którym mowa, odpowiedzialna jest szwajcarska firma specjalizująca się w systemach oczyszczania powietrza. W jej zestawieniu znalazły się miasta, w kórych norma zanieczyszczeń PM 2.5 jest w największym stopniu przekroczona. Wśród miast z Europy niechlubne pierwsze miejsce przypadło Orzeszu (pow. mikołowski). Na liście znalazł się także Racibórz i to na dość wysokim, bo 37 miejscu. Wyprzedził w ten sposób Rybnik, który w Europie uplasował się na 101 miejscu.
W przypadku Raciborza średnie roczne stężenie pyłu PM 2.5 w powietrzu w roku 2020 wynosiło 24,9 mikrograma na metr sześcienny. Najgorsza sytuacja miała miejsce w styczniu i grudniu, kiedy to odczyty wskazywały średnio 39,1 i 43,6 mikrograma na metr sześcienny. Co ciekawe, norma WHO, która wynosi od 0 do 10 mikrogramów była przekroczona nawet w najlepszym dla Raciborza miesiącu, czyli lipcu. W przypadku naszego miasta wyniosła 12 mikrogramów na metr sześcienny. Dla porównania, w Rybniku średnie roczne stężenie pyłu PM 2.5 wyniosło 18,7 mikrograma na metr sześcienny. Najgorszym miesiącem był styczeń (29,5 mikrograma), najlepszym natomiast lipiec (11,9 mikrograma).
Do źródeł emisji pyłów zawieszonych zalicza się spalanie paliw stałych, zanieczyszczenia pochodzące ze spalania paliwa w pojazdach oraz działalność przemysłu. Naukowcy niejednokrotnie wskazywali już na zależność, jaka zachodzi pomiędzy ilością zanieczyszczeń a średnią długością życia mieszkańców danego miasta.
Z pełnym rankingiem europejskim zapoznać można się TUTAJ.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz