Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie29 września 201013:46

Rekordowa inwestycja

Rekordowa inwestycja - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama

Podpisana 9 czerwca umowa dotyczy budowy instalacji mokrego odsiarczania spalin w Elektrociepłowni Siekierki w Warszawie, należącej do koncernu Vattenfall. Jest to największy samodzielny kontrakt w historii RAFAKO S.A., uznanego na całym świecie producenta kotłów dla energetyki cieplnej i zawodowej oraz instalacji oczyszczania spalin.

Projektowana dla warszawskiej elektrociepłowni instalacja odsiarczania spalin jest inwestycją szczególną także z innego powodu. - Będzie wyposażona w nowoczesny układ podgrzewu spalin odsiarczonych składający się z dwóch wymienników ciepła z wymuszonym wewnętrznym obiegiem cyrkulacyjnym, realizowany w kraju po raz pierwszy dla tego typu instalacji. To bardzo zaawansowana technologia, wykorzystywana już przez nas wcześniej, w nieco innych konfiguracjach. W tym przypadku projekt wymaga dużego zaangażowania oraz zastosowania odpowiednich materiałów termoplastycznych odpornych na korozję i wysoką temperaturę- mówi Jacek Cielecki, dyrektor Biura Handlowego IOS w RAFAKO S.A. 

Specyfika układu podgrzewu spalin odsiarczonych polega na tym, że oczyszczone już z tlenków siarki spaliny po wyjściu z absorbera osiągną temperaturę ponad 85 st.C, co w efekcie ogranicza kondensację pary wodnej w spalinach wydostających się z komina. Funkcjonujące dotychczas w Polsce niektóre systemy podgrzewu spalin nie są zbyt efektywne, ze względu na nieszczelności związane z przeciekami spalin zasiarczonych do spalin już oczyszczonych. Powoduje to wzrost emisji tlenków siarki, który przekłada się na zwiększenie kosztów inwestycyjnych związanych ze wzrostem sprawności odsiarczania absorberów. W przypadku EC Siekierki zastosowany zostanie całkowicie szczelny układ wymienników ciepła najnowszej generacji. - Będzie to dla nas nowe techniczne wyzwanie – mówi dyrektor Cielecki, podkreślając, że RAFAKO S.A. ma bardzo duże doświadczenie w realizacji instalacji odsiarczania spalin. - Każdy z realizowanych przez nas obiektów ma swoją specyfikę – dodaje. Projektowana instalacja będzie spełniała wszelkie normy odnośnie ochrony środowiska. Dzięki niej znacznie zredukowana zostanie emisja niebezpiecznych tlenków siarki szkodzącym naturalnemu środowisku.

Inwestycja realizowana będzie w dwóch etapach dostosowanych do okresu grzewczego elektrociepłowni. Obiekt ma zostać oddany do eksploatacji w drugiej połowie 2012 r.

Raciborska spółka samodzielnie realizuje też inny pionierski projekt związany z ochroną środowiska w przemyśle. W marcu podpisała kontrakt z PKN Orlen S.A. o wartości 195 mln zł na budowę pierwszej w Polsce instalacji katalitycznego odazotowania spalin, jakiej nie ma jeszcze żadna krajowa elektrownia czy też elektrociepłownia.

- Robimy takie instalacje, ponieważ jesteśmy w stanie samodzielnie je zaprojektować. Ponadto staramy się angażować w nie inne polskie firmy, mieszczące się w obrębie inwestycji – mówi Jerzy Thamm, wiceprezes zarządu RAFAKO S.A., który uczestniczył w podpisaniu rekordowej umowy.
- Kontrakt zawarty z firmą Vattenfall jest dla nas potwierdzeniem, że RAFAKO jest na najlepszej drodze w kierunku ciągłego rozwoju i coraz lepszych efektów finansowych- zapewnia wiceprezes.

Na tym jednak ambicje raciborskiej firmy się nie kończą. - Ciągle szukamy nowości technologicznych i staramy się rozwijać. Chcemy robić nie tylko wyspy kotłowe czy instalacje odazotowania spalin, lecz także całe elektrownie o parametrach nadkrytycznych pary. Taki kierunek to konieczność ze względu na wymogi redukcji emisji dwutlenku węgla przy jednoczesnym kurczeniu się zasobów ropy naftowej czy gazu ziemnego. Oferowanie kompletnych bloków na parametry nadkrytyczne to przyszłość w energetyce, do której się przygotowujemy – wskazuje wiceprezes Thamm. Jest to o tyle możliwe, że w kwietniu raciborska spółka zawarła umowę licencyjną z firmą Siemens AG Earlangen Niemcy na budowę kotłów przepływowych typu „Benson” na parametry nadkrytyczne pary. Wcześniej konieczne było zawiązywanie konsorcjów, np. przy budowie bloku nadkrytycznego 464 MW dla Elektrowni Pątnów II czy przy trwającej realizacji elektrownie w Bełchatowie o mocy 858 MW. Dzięki pozyskanej licencji RAFAKO S.A. jest w stanie realizować takie inwestycje samodzielnie, tym bardziej, że to właśnie raciborski producent ma największą bazę wytwórczą w Europie.

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport4 września 202423:20

Puchar Polski. Zagrali równo. Unia ma awans, a Markowice...

Puchar Polski. Zagrali równo. Unia ma awans, a Markowice... - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W środę, 04.09., na boisku przy ulicy Jordana w Markowicach rozegrano spotkanie II rundy Pucharu Polski na szczeblu Podokręgu Racibórz. Naprzeciw siebie stanęły ekipy LKS 07 Markowice i Unii Racibórz. Mecz ten wydawał się formalnością dla Unii, jednakże zarówno gospodarze jak i goście nie zdołali zdobyć gola w regulaminowym czasie gry. Warto zaznaczyć, że oba zespoły zagrały naprawdę dobre spotkanie. Niestety, zwycięzca mógł być tylko jeden.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Regionalny Informator Ekologiczny
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 30.08.2024
29 sierpnia 202420:28

Nasz Racibórz 30.08.2024

Nasz Racibórz 23.08.2024
22 sierpnia 202421:35

Nasz Racibórz 23.08.2024

Nasz Racibórz 16.08.2024
16 sierpnia 202410:42

Nasz Racibórz 16.08.2024

Nasz Racibórz 09.08.2024
8 sierpnia 202422:14

Nasz Racibórz 09.08.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.