Pielęgniarki chcą się szkolić
Jak rozmawiać z pacjentem i jego rodziną? - to temat ostatniego ze szkoleń, w jakim wzięły udział pielęgniarki należące do raciborskiego koła PTP, które działa od ponad 50 lat. - Było tak dużo chętnych, że postanowiliśmy zrobić II edycję - przyznaje przewodnicząca PTP koła Racibórz Krystyna Klimaszewska.
Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie Koło Terenowe przy Szpitalu Rejonowym w Raciborzu działa od ponad 50 lat. Może pochwalić się organizacją licznych szkoleń, konferencji i akcji poświęconych zdrowiu. W tej chwili liczy 130 członkiń i jest jednym z najprężniej działających w naszym województwie. - Gdy w 2006 roku zostałam przewodniczącą do koła należały 24 osoby, teraz jest ich 130. Chęć, z jaką pielęgniarki podchodzą do różnego typu szkoleń i konferencji, daje poczucie, że to, co się robi, nie jest puste - stwierdza Klimaszewska.
Głównym celem PTP jest naukowy i zawodowy rozwój pielęgniarek i położnych. A drogi ku temu są różne. - Współpracujemy i wymieniamy się doświadczeniami z różnymi instytucjami i organizacjami naukowymi. Organizujemy kongresy naukowe, konferencje, warsztaty edukacyjne, kursy, wykłady czy odczyty. Prowadzimy również działalność edukacyjną i promującą zdrowie w społeczeństwie - wylicza Krystyna Klimaszewska.
Od 2006 roku raciborskie koło PTP organizuje Raciborskie Dni Promocji Zdrowia. - Łącznie uczestnikom programu wykonano 4800 usług. Program pozwala mieszkańcom skorzystać z bogatej oferty badań laboratoryjnych i diagnostycznych bez uiszczania jakichkolwiek opłat - informuje przewodnicząca PTP koła Racibórz. Na swoim koncie koło ma m.in. następujące konferencje: "2006 - Rokiem Praw Pacjenta. Rola pielęgniarki w społeczeństwie", "Historia PTP w Raciborzu. Rola personelu medycznego w procesie terapii pacjenta", "Działania edukacyjne w profilaktyce raka piersi u kobiet", "Działania edukacyjne w profilaktyce raka piersi i szyjki macicy", "Pacjent podmiotem działań edukacyjnych w wybranych jednostkach choroby", "Wpływ zagrożeń cywilizacyjnych na zdrowie człowieka".
Przedstawiciele raciborskiego koła uczestniczą również w konferencjach organizowanych w innych rejonach Polski, m.in. w Warszawie czy Jaworznie.
Nie zabrakło również wielu szkoleń, które zarząd zorganizował dla pielęgniarek i położnych. Wśród nich znalazły się m.in.: "Działalność edukacyjna w profilaktyce raka piersi", "Prawidłowa pielęgnacja stomii", "Profilaktyka przeciwzakrzepowa u pacjentów onkologicznych z zastosowaniem Fragminy", "Wybrane aspekty profilaktyki i leczenia Ż.Ch.Ż.Ż", "Leczenie ran przewlekłych opatrunkami specjalistycznymi. Kompresjoterapia w leczeniu owrzodzeń żylnych", "Zdrowy zakład pracy - zdrowy pracownik", "Negocjacje z trudnym pacjentem", "Leczenie próżniowe", "Insulinoterapia".
- Nasza działalność to także integracja środowiska pielęgniarskiego, przez co mamy członków z innych placówek ochrony zdrowia. Dzięki organizowanej zabawie karnawałowej, w czasie której rozprowadzane są losy przygotowane przez członków koła, oraz aukcje obrazów, od trzech lat możemy zasilać nasz budżet. Wycieczki, które zintegrowały nasze środowiska lokalne, to Praga, kulig w Wiśle oraz spotkania koleżeńskie na kręgielni - opowiada Krystyna Klimaszewska.
Aktualny zarząd Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego Koła Terenowego przy Szpitalu Rejonowym w Raciborzu: przewodnicząca Krystyna Klimaszewska, wiceprzewodnicząca Aniela Miketta, skarbnik Lidia Skrobek, sekretarz Beata Wysoczańska-Skroban, członkowie: Katarzyna Wiśniewska, Jolanta Mucha i Grażyna Janeczek.
JaGA
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany