W Raciborzu pisał maturę. Sława medycyny na wykładzie przy Gamowskiej
Przyznał, że z sentymentem przyjechał do Raciborza, w którym w 1950 roku pisał maturę, a potem rozpoczął wykład poświęcony cukrzycy typu 2. Prof. dr hab. Zbigniew Szybiński, specjalista endokrynolog z Katedry i Kliniki Endokrynologii UJCM w Krakowie gościł dziś w Szpitalu Rejonowym im. dr. J. Rostka w Raciborzu.
"Prewencja pierwotna cukrzycy typu 2. Częstość występowania cukrzycy w populacji polskiej" - tak brzmiał tytuł dzisiejszego wykładu prof. Szybińskiego. - Reprezentuję pewien kierunek programów naukowo-badawczych, które zajmują się otyłością i cukrzycą typu 2. i zapobieganiem tym dwóm chorobom - wyjaśniał profesor Szybiński.
Profesor skontaktował się z nami i zaproponował wykład i szkolenie, chętnie się zgodziliśmy i zaprosiliśmy go do Raciborza. A wykład jest otwarty nie tylko dla kadry szpitala, ale wszystkich lekarzy w mieście, zwróciliśmy się do nich z propozycją uczestnictwa w tym spotkaniu - mówił dyrektor szpitala w Raciborzu, Ryszard Rudnik.
Jak zapewnia profesor, jest to współcześnie olbrzymi problem, ponieważ w pewnych grupach wiekowych jest do 40% ludzi otyłych. - Mamy 2 miliony osób z cukrzycą typu 2., która jest pochodną i rezultatem komplikacji wynikających z otyłości - mówił. Naukowcy opracowali nowatorskie, gotowe modele służące zapobieganiu tych chorób, polegające na spotkaniu z lekarzem pierwszego kontaktu, specjalistą, następnie w programie zaplanowane jest leczenie ambulatoryjne, edukacja, dieta, fizykoterapia i możliwość sanatoryjnego leczenia otyłości. - To cała strategia i system myślowy - podkreślał prof. Szybiński. - Takiego zamkniętego systemu w Polsce jeszcze nie mamy.
Cukrzyca typu 2. jest odwracalna. Jeżeli chory schudnie, to w pewnych sytuacjach prawie w 50% przypadków wczesne etapy cukrzycy typu 2. można cofnąć.
- Dopiero walczymy o to, żeby ten sposób leczenia stał się powszechnie dostępny - podkreślał specjalista.
KB
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany