Od listopada funkcjonuje recepta transgraniczna
Każdy pacjent z zagranicy może dostać receptę od lekarzy pracujących w Polsce. – Każdy lekarz może teraz wystawić receptę dla pacjenta z innego kraju –mówi dyrektor raciborskiej lecznicy, Ryszard Rudnik. Nowelizacja rozporządzenia w sprawie recept, podpisana przez ministra zdrowia, została opublikowana w Dzienniku Ustaw z 7 listopada 2013 pod poz. 1293.
W komunikacie Ministerstwa Zdrowia czytamy: "W celu zapewnienia pacjentom na terenie Unii Europejskiej prawa do otrzymania leku wystawionego na receptę Komisja Europejska zaproponowała wprowadzenie jednolitego systemu wystawiania recept lekarskich, które gwarantowałyby pacjentowi pewność, iż w jednym państwie członkowskim recepta zostanie prawidłowo rozpoznana i zrealizowana na terenie innego państwa".
Recepta transgraniczna ma określone zasady wypełniania. – Nie różni się prawie w ogóle od recepty zwykłej, tyle tylko, że w nagłówku dotyczącym podmiotu wystawiającego musi być symbol danego państwa, np. Polski – wyjaśnia dyrektor szpitala.
Druga istotna różnica to taka, że recepta transgraniczna wystawiona w Polsce może być zrealizowana za granicą wyłącznie za pełną odpłatnością. Oznacza to, że niezależnie od uprawnień przysługujących w Polsce pacjentowi, któremu przepisano dany lek na recepcie transgranicznej, za granicą lek można zakupić za 100% ceny.
kb
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany