Pół roku raciborskiej neurologii
Oddział neurologiczny Szpitala Rejonowego w Raciborzu powstał dokładnie 19 stycznia 2009 roku. Jest jednym z dwóch najmłodszych szpitalnych oddziałów. Od początku kieruje nim ordynator Grażyna Brzezinka – Dakowska.
- Pierwsze dwa tygodnie było zaledwie kilku pacjentów, z każdym dniem jednak ich liczba zwiększała się – wspomina początki funkcjonowania oddziału jego ordynator Grażyna Brzezinka – Dakowska. Raciborska neurologia leczy wszelkie schorzenia układu nerwowego, od tych najcięższych jak udary niedokrwienne i krwotoczne, guzy układu nerwowego, padaczkę, stwardnienie rozsiane, zespoły bólowe kręgosłupa, choroby zwyrodnieniowe układu nerwowego (min. choroba Parkinsona), polineuropatię (uszkodzenie wielu nerwów obwodowych), po przypadki lżejsze jak bóle czy zawroty głowy. Różny jest też wiek pacjentów. Zdarzają się i 20-latkowie, zaś najstarsza pacjenta liczyła sobie 98 lat.
Do dyspozycji pacjentów jest 28 łóżek, w tym 6 na stanowiskach intensywnego nadzoru neurologicznego. Łóżka w klimatyzowanej sali intensywnego nadzoru wyposażone są monitory i połączone wewnętrzną siecią komputerową z szpitalnym oddziałem intensywnej terapii, co pozwala na stały nadzór anestezjologiczny.
Na wyposażeniu neurologii są 3 respiratory; 2 stacjonarne i 1 przenośny. Oddział posiada też pracownie; tomograficzną oraz Dopplerowską, sprzęt do EEG czyli elektroencefalograf, służący do badania czynności bioelektrycznych mózgu, wykorzystywany min przy padaczce.
W opinii ordynator Brzezinki – Dakowskiej pacjent na neurologii może liczyć na kompleksową usługę. - Od diagnostyki, poprzez leczenie pacjentów do wstępnej rehabilitacji – wylicza pani doktor.
Podstawową opiekę zapewnia czwórka lekarzy. Oprócz pani ordynator, która posiada specjalizację II stopnia z neurologii, na oddziale pracują: zastępca ordynatora, lek med. Bartłomiej Jurkowski (II stopień specjalizacji z neurologii), lek med. Edyta Posmyk (II stopień specjalizacji z neurologii) oraz lek med. Małgorzata Szerszów (I stopień specjalizacji z neurologii). Pielęgniarką oddziałową jest mgr Urszula Pater. Ponadto na miejscu chorzy mogą skorzystać z pomocy logopedy, lekarza rehabilitanta , psychologa (dzielonego wspólnie z geriatrią) i rehabilitanta. Jest też sala gimnastyczna dla pacjentów.
- My na oddziale przeprowadzamy wstępną rehabilitację – wyjaśnia dr Grażyna Brzezinka – Dakowska. – Współpracujemy jednak ściśle z oddziałem wczesnej rehabilitacji neurologicznej Samodzielnego Wojewódzkiego Szpitala dla Psychicznie i Nerwowo Chorych w Branicach oraz oddziałem rehabilitacyjnym szpitala w Rydułtowach. – Mamy też całodobowy dostęp do neurochirurgów, ze szpitala w Jastrzębiu Zdroju. Możemy drogą internetową przesłać dokumentację radiologiczną i opis stanu pacjenta. Dodatkowo raz w tygodniu konsultant przyjeżdża tutaj, do Raciborza – dodaje ordynator.
Dzięki dobrze wyposażonej sali intensywnej opieki neurologicznej oraz ze względu na rozbudowany personel (logopeda, rehabilitant, psycholog) oddział neurologiczny raciborskiego szpitala zyskał kontrakt Narodowego Funduszu Zdrowia na pododdział udarowy. – Leczymy wg ogólnie przyjętych standardów. Zgodnie z zaleceniem konsultanta wojewódzkiego, profesora Grzegorza Opali, w pierwszej kolejności przyjmujemy stany zagrażające życiu i zdrowiu, a w dalszej kolejności stany lżejsze - tłumaczy ordynator Grażyna Brzezinka – Dakowska. - Chociaż wiadomo, że dla pacjenta każdy stan jest poważny. Jednakże kolejek u nas nie ma – zapewnia.
Jolanta Reisch
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany