Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie29 września 200912:12

Za próbówką stoi człowiek

Za próbówką stoi człowiek - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama

Szpital kojarzy się każdemu z lekarzami i pielęgniarkami. – Ale żaden lekarz nie podejmie się leczenia, dopóki nie dostanie od nas wyników badań – twierdzi stanowczo kierowniczka Laboratorium Analitycznego raciborskiego szpitala, mgr Elżbieta Boruch – Priebe.

Jeżeli szpital porównać do dobrze funkcjonującego organizmu, to laboratorium jest jego systemem nerwowym, przez który przebiegają wszystkie ważne informacje. Rzeczywiście, przeciętny zjadacz chleba nie zawsze ma świadomość, jak ważna jest praca pań w białych fartuchach, kojarzących się zwykle ze strzykawką i bolesnym kłuciem. – Mało kto zdaje sobie sprawę, jaka ważna jest faktycznie nasza rola – tłumaczy szefowa laboratorium analitycznego. – Rocznie przeprowadza się u nas 450 tys. badań. W 80% obsługujemy pacjentów hospitalizowanych w szpitalu, pozostałe 20 % to pacjenci z izby przyjęć, z przyszpitalnych poradni, od zakontraktowanych u nas lekarzy pierwszego kontaktu oraz płatni prywatni pacjenci. Diagnostycy i technicy laboratoryjny pracują 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu – zapewnia Elżbieta Boruch – Priebe.

Każdy z nas pewnie kiedyś miał w ręce skierowanie do laboratorium z adnotacją „cito”. Takie natychmiastowe przypadki w szpitalu zdarzają się często, bo jest krwotok, bo pogorszył się stan pacjenta, bo zapadł w śpiączkę… Wtedy badania robione są natychmiast, bez względu na porę dnia czy nocy. 

- To, że badanie ma być przeprowadzone na czczo, to nie jest żaden nasz wymysł czy zła wola – wyjaśnia pani magister. – Po prostu taki jest rytm biologiczny człowieka, że o różnych porach dnia zmienne są parametry, na przykład hormonów. Ponadto aby niektóre badania, te które wymagają powtarzalności, były porównywalne, trzeba je wykonywać najlepiej o tej samej godzinie. Nie można też porównywać ze sobą badań, prowadzonych na innych analizatorach i inną metodą – dodaje pani Boruch – Priebe. Ale nawet jeżeli wyniki morfologii z dwóch laboratoriów są różne, to ważne jest czy odbiegają od normy, która zawsze musi być podana na wypisie.

Warto tu zaznaczyć, że „na czczo” tak naprawdę nie znaczy przed jedzeniem. Ludzki organizm, wedle rytmu biologicznego, na czczo jest pomiędzy godziną 6 a 9 rano. 

Nad tym, aby szpitalny organizm funkcjonował sprawnie a lekarze mieli materiał do dobrego rozpoznania choroby i przebiegu leczenia, czuwają diagności i technicy laboratoryjni. – Jako, że pracujemy całodobowo, w systemie zmianowym, na 2 i 3 zmianie zawsze jest jeden diagnosta i technik. – Ten dwuosobowy personel musi obsłużyć cały szpital i inne nagłe przypadki. Proszę się więc nie dziwić, że czasami gdy pacjent naciśnie guzik przy okienku, tam przez jakiś czas nikt się nie pojawia. Laboratorium ma 360 m. kw. i żeby przejść z jednego krańca na drugi, potrzeba trochę czasu. Ponadto od niektórych badań nie można tak sobie odejść. Na przykład badania serologiczne: grupy krwi, krzyżówki serologiczne, do transfuzji czy przetoczeń. Każde inne badanie można powtórzyć, tego nie. A konsekwencje pomyłki laborantów mogą być tragiczne w skutkach dla pacjenta, a niewesołe dla pracownika i tego, kto go nadzorował. Dlatego czasami warto się uzbroić w cierpliwość i trochę poczekać na panią z laboratorium.  

Pacjenci oburzają się też czasami, że w laboratorium żąda się od nich numeru PESEL. – To jest konieczność, by do minimum ograniczyć ewentualne pomyłki. Kiedyś, gdy jeszcze nie korzystaliśmy z komputerów, zdarzało się, że wyniki Antoniego Kowalskiego dostał, owszem Antoni Kowalski, ale zupełnie inny Antoni Kowalski. Dzięki komputeryzacji, no i właśnie numerowi PESEL takich błędów można uniknąć. 

Laboratorium analityczne raciborskiego szpitala uczestniczy w międzynarodowych kontrolach jakości. Jest to, między innymi system Randox. Są kontrole amerykańskie oraz polski międzylaboratoryjny system, prowadzony przez Centrum Jakości Badań z Łodzi.  

W laboratorium diagnostycy i technicy korzystają z dobrego sprzętu. Zresztą trendy w tej dziedzinie medycyny są takie, aby badania jak najbardziej automatyzować. – Ale proszę sobie nie myśleć, że wygląda to tak; z jednej strony wsadzamy próbkę a z drugiej odrywany wydruk z wynikiem. Najlepszy nawet aparat nie zastąpi czynnika ludzkiego a wyniki badań muszą być dokładnie analizowane, bo za każdą taką probówką stoi człowiek – zapewnia Elżbieta Boruch - Priebe. 

Jola Reisch

Laboratorium Centralne posiada następujące pracownie:

* hematologii
* serologii transfuzjologicznej z bankiem krwi
* immunochemii
* biochemii
* analityki ogólnej
* pracownia równowagi kwasowo-zasadowej
* pracownia układu krzepnięcia

Rodzaj świadczonych usług
* markery serologiczne zakażenia WZW / HIV
* biochemiczne markery uszkodzenia mięśnia sercowego
* diagnostyka niedokrwistości
* diagnostyka zaburzeń lipidowych
* diagnostyka endokrynologiczna chorób tarczycy
* markery nowotworowe
* diagnostyka laboratoryjna chorób reumatycznych i białka ostrej fazy
* diagnostyka laboratoryjna zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej i RKZ (równowagi kwasowo-zasadowej)
* diagnostyka laboratoryjna płynów przesiękowo-wysiękowych i płynu mózgowo-rdzeniowego
* biochemiczne markery chorób wątroby i trzustki
* diagnostyka zaburzeń gospodarki węglowodanowej i mineralnej
* diagnostyka układu krzepnięcia oraz monitorowanie leczenia przeciwzakrzepowego
* laboratoryjne metody diagnostyki wybranych chorób zakaźnych (toksoplazmoza i cytomegalia)
* diagnostyka ostrej i przewlekłej niewydolności nerek
* serologia grup krwi i serologia kiły
* analityka ogólna (kał na pasożyty, krew utajoną, badanie nasienia, badanie ogólne i biochemiczne moczu).

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności8 stycznia 202521:36

Franciszkańskie szopki bożonarodzeniowe – tradycja i piękno także w Raciborzu

Franciszkańskie szopki bożonarodzeniowe – tradycja i piękno także w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Franciszkańskie szopki bożonarodzeniowe są jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Świąt Bożego Narodzenia. Ich historia sięga XIII wieku, kiedy to św. Franciszek z Asyżu w Greccio zaaranżował pierwszą żywą szopkę, pragnąc w prosty, lecz wymowny sposób oddać hołd nowonarodzonemu Dzieciątku.

Jan Ptak
Aktualności9 stycznia 202510:30

Raport 998. Alarmy fałszywe w Raciborzu i Krzyżanowicach

Raport 998. Alarmy fałszywe w Raciborzu i Krzyżanowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP KSRG Krzyżanowice
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 10.01.2025
9 stycznia 202521:58

Nasz Racibórz 10.01.2025

Nasz Racibórz 20.12.2024
20 grudnia 202410:11

Nasz Racibórz 20.12.2024

Nasz Racibórz 13.12.2024
12 grudnia 202421:45

Nasz Racibórz 13.12.2024

Nasz Racibórz 06.12.2024
5 grudnia 202421:06

Nasz Racibórz 06.12.2024

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.