Posłowie przyjęli ustawę o sieci szpitali. Co z lecznicą przy Gamowskiej? Jakie będzie miała oddziały?
23 marca posłowie przyjęli ustawę, która wprowadza tzw. sieć szpitali. - Ta ustawa stabilizuje sytuację szpitali, a przez to zabezpiecza interesy pacjentów - zapewnia minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Jakie miejsce w sieci zajmie szpital w Raciborzu?
Rozwiązania zawarte w projekcie ustawy zagwarantują odpowiedni poziom, a także ciągłość i stabilność finansowania szpitali, których funkcjonowanie jest niezbędne dla zapewnienia Polakom opieki zdrowotnej. Szpitale, spełniające kryteria kwalifikacyjne określone w ustawie i projekcie rozporządzenia, utworzą tzw. system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ). Na funkcjonowanie tego systemu będzie przeznaczone ok. 91% środków, z których obecnie jest finansowane leczenie szpitalne. Zakwalifikowanie szpitala do PSZ będzie gwarancją, że Fundusz zawrze z nim umowę - bez konieczności uczestniczenia w postępowaniu konkursowym. Szpital w sieci będzie zapewniał pacjentowi leczenie szpitalne, odpowiednią poradnię specjalistyczną i rehabilitację. Przychodnie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej przy SOR i izbach przyjęć.
Według przeprowadzonej symulacji do sieci szpitali w woj. śląskim wejdzie 69 świadczeniodawców, a 72 nie, z czego 22 podmioty świadczą usługi w ramach hospitalizacji, pozostałe zaś wykonują zabiegi planowe i świadczą usługi w zakresie tzw. chirurgii jednego dnia - wynika z informacji, jakiej udzielił dyrektor śląskiego oddziału NFZ Jerzy Szafranowicz na spotkaniu z dyrektorami szpitali z regionu, które odbyło się w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Ostateczna lista placówek w sieci szpitali zostanie dopiero ogłoszona przez Ministerstwo Zdrowia.
Szpital Rejonowy im. Józefa Rostka w Raciborzu znajdzie się wśród 12 śląskich szpitali II stopnia, obok m.in. Wojewódzkich Szpitali Specjalistycznych nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju czy nr 3 w Rybniku. W szpitalu 2. stopnia będą funkcjonować oddziały:
I stopnia
- chirurgia ogólna
- choroby wewnętrzne
- położnictwo i ginekologia (jeden z poziomów referencyjnych)
- neonatologia (jeden z poziomów referencyjnych)
- pediatria
oraz dodatkowo
- chirurgia dziecięca
- chirurgia plastyczna, w przypadku określonym w art. 95m ust. 7 i 8
- kardiologia
- neurologia
- okulistyka
- ortopedia i traumatologia narządu ruchu
- otorynolaryngologia
- reumatologia, w przypadku określonym w art. 95m ust. 7 i 8
- urologia
Zgodnie z 95m ust. 7 w przypadkach uzasadnionych koniecznością zapewnienia odpowiedniego dostępu do świadczeń jako kryterium kwalifikacji do danego poziomu systemu zabezpieczenia, może zostać ustalona mniejsza liczba profili (nie mniejsza jednak niż wskazana w tym ustępie). Zgodnie z art. 95m ust. 8 kwalifikacja w oparciu o taką obniżoną liczbę profili następuje jeżeli jednocześnie zaistnieje jeden z warunków dodatkowych tzn.:
- odpowiednia wartość świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w danym profilu;
- zabezpieczenie dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej w danym profilu, na danym terenie;
- odpowiednia struktura udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej, w tym także w ramach profilu;
- zapewnienie kompleksowej opieki zdrowotnej w różnych zakresach świadczeń lub zakresie świadczeń, w tym także w ramach różnych profili.
Szpital w Wodzisławiu Śląskim (Rydułtowach) ma mieć poziom 1. Będą w nim funkcjonowały jedynie oddziały:
- chirurgia ogólna
- choroby wewnętrzne
- położnictwo i ginekologia (jeden z poziomów referencyjnych)
- neonatologia (jeden z poziomów referencyjnych)
- pediatria
opr. waw
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany