27 maja obchodzimy Dzień Diagnosty Laboratoryjnego
Obchodzony 27 maja Dzień Diagnosty Laboratoryjnego to świetna okazja, by przypomnieć o ludziach, od których tak bardzo zależy proces leczenia naszych pacjentów. Zawód diagnosty laboratoryjnego to wciąż jeden z czterech (obok lekarzy, pielęgniarek i farmaceutów) zawodów medycznych darzonych największym zaufaniem społecznym.
Badania diagnostyczne wykonywane w szpitalnych laboratoriach pozwalają możliwie obiektywnie ocenić stan zdrowia pacjenta, są też jednymi z podstawowych narzędzi profilaktyki zdrowotnej. Precyzyjne wyniki laboratoryjnych analiz mają bezpośredni wpływ na postawienie trafnej diagnozy lekarskiej, a co za tym idzie - na wybór sposobu leczenia pacjentów. To właśnie diagności dbają o to, by wszystkie badania diagnostyczne były wykonane bardzo rzetelnie i w oparciu o najnowsze technologie dostępne na rynku. Jakość diagnostyki laboratoryjnej jest bardzo ważnym elementem w leczeniu pacjentów, ponieważ przeszło 70% decyzji lekarskich podejmowanych jest właśnie na podstawie wyników badań diagnostycznych. Jesteśmy po to, by precyzyjnie odpowiadać na oczekiwania lekarza poprzez dostarczanie rzetelnych i wiarygodnych wyników badań w najkrótszym czasie – mówi Elżbieta Boruch-Priebe, kierownik Laboratorium Analitycznego od ponad 40 lat pracująca w zawodzie diagnosty laboratoryjnego.
- Moja praca nadal jest moją pasją. Daje mi wiele satysfakcji i przynosi dużo radości. Każde kolejne badanie traktuję jako nowe wyzwanie kliniczne i diagnostyczne.
W tym roku obchodzimy 16-lecie uchwalenia przez Sejm RP ustawy o diagnostyce laboratoryjnej powołującej nowy zawód: diagnosty laboratoryjnego a od 6 lat 27 maja obchodzimy Dzień Diagnosty Laboratoryjnego. Data ta nie jest przypadkowa, ponieważ wiąże się z odkryciem w 1961 roku kodu genetycznego - uniwersalnego szyfru, wspólnego dla wszystkich żywych organizmów na Ziemi. Tego właśnie dnia Marshall Warren Nierenberg oraz Johann Heinrich Matthaei złamali kod genetyczny, odkrywając tym samym tajemnicę życia. To wielki sukces naukowy, który miał ogromny i niepodważalny wpływ na rozwój nauk biologicznych, w szczególności biologii molekularnej i medycyny, oraz na rozwój bardzo obiecującej dziedziny medycyny personalizowanej, w której każdy pacjent jest traktowany zgodnie z jego osobistymi potrzebami.
W naszym Szpitalu Rejonowym w Raciborzu pracuje 15 diagnostów laboratoryjnych, w tym 4 w Laboratorium Mikrobiologicznym i 11 w Laboratorium Analitycznym. To niestety zdecydowanie sfeminizowany zawód, jak podkreślają diagności, ich codzienną pracę bardzo wspierają technicy analityki medycznej. Przedstawicielom obu zawodów,
z okazji ich święta, życzymy wielu zawodowych sukcesów oraz wiele pomyślności w życiu osobistym.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.