Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie23 marca 201013:04

Prześwietlamy wzdłuż i wszerz

Prześwietlamy wzdłuż i wszerz - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama

Zakład Diagnostyki i Terapii raciborskiego szpitala może pochwalić się sprzętem z wyższej półki. Posiada jeden z dwóch w Polsce aparatów do insuflacji CO2 wykorzystywany przy wirtualnych kolonoskopiach. Wykonywane są tu m.in. badania TK, USG, mammografia, badanie kręgosłupa L-S, badania kontrastowe.

Zakład obsługuje nie tylko powiat raciborski, ale także okoliczne, a nawet część województwa opolskiego. - Szczególnie dużo mamy pacjentów z Głubczyc czy Kietrza - mówi kierownik zakładu, lek. med. specjalista radiolog Małgorzata Komarnicka. - Nie ma innego rentgena w Raciborzu. Obciążenie pracą jest bardzo duże, a lekarzy mamy pięciu - dodaje.

Badania radiologiczne przeprowadzane są w dwóch pracowniach ultrasonografii, dwóch ogólnodiagnostycznych pracowniach rentgenowskich, pracowni tomografii komputerowej i pracowni mammograficznej.

Zdjęcia na płytkach
Gdy potrzebujemy zdjęcie przeglądowe klatki piersiowej, jamy brzusznej, miednicy, układu kostnego czy zdjęcie celowane na wskazaną okolicę z pewnością trafimy do jednej z dwóch ogólnodiagnostycznych pracowni rentgenowskich raciborskiego szpitala. Wykonanie zdjęcia możliwe jest dzięki zestawom rentgenowskim: Philips Bucky Diagnost TH i Siemens Vertix 3D-III. - Posiadamy też komputerowy system rejestracji i archiwizacji badań umożliwiający m.in. zapisywanie badań na płytach CD lub wydruk na kliszach i drukarkę termiczną Drystar 5503 do wydruku kliszy - mówi Zbigniew Marciniak, starszy technik rtg, inspektor ochrony radiologicznej, kierownik zespołu techników rtg, zwracając uwagę na to, jak duży w ostatnich latach jest rozwój techniczny w tej dziedzinie.

USG w szarości i w kolorze
- W gabinetach USG przeprowadzamy pełną diagnostykę narządów i tkanek: ślinianek, tarczycy, gruczołów sutkowych, jamy brzusznej, narządów rodnych, przestrzeni zaotrzewnowej, opłucnej, tętnic szyjnych, żył i tętnic kończyn dolnych, a także biopsje monitorowane USG - wylicza zastępca kierownika zakładu, lekarz med. specjalista radiolog Witold Ostrowicz. Badania dokonywane w skali szarości i z zastosowaniem techniki kolorowego Dopplera możliwe są dzięki aparatom LOGIQ 500 GE Medical Systems.

Czas oczekiwania na badanie USG waha się od 1 do 4 miesięcy, w zależności od tego, czego to ma być badanie: piersi - 4 miesiące, Doppler - 1 miesiąc, jamy brzusznej i innych narządów - ok. 2 miesięcy. - Terminy są dość odległe, bo gros badań to badania szpitalne, 30-40 dziennie. Brak czasu na badania ambulatoryjne i stąd te kolejki - tłumaczy Małgorzata Komarnicka.

Sprzęt unikalny na skalę krajową
Pracownicy zakładu z dumą prezentują pracownię tomografii komputerowej. - Poza szesnastorzędowym tomografem Bright Speed Elite firmy GE i dwukanałowym wstrzykiwaczem automatycznym kontrastu firmy Medrad, posiadamy jeden z dwóch w Polsce aparatów do insuflacji CO2 wykorzystywany przy wykonywaniu wirtualnych kolonoskopii - informuje Zbigniew Marciniak. W pracowni tomografii wykonywany jest pełen zakres badań: głowy, klatki piersiowej, jamy brzusznej, miednicy małej, układu kostnego i układu naczyniowego.

Czas oczekiwania na tomografię w raciborskiej placówce to 3 miesiące, a na badanie kręgosłupa L/S - do 3 dni.

Do badań kontrastowych na czczo

Gdy badania rentgenowskie wymagają uzupełnienia oceny czynności np. ruchomości przepony czy śródpiersia, pacjent kierowany jest do pracowni badań kontrastowych. Poza dodatkowymi prześwietleniami (skopiami) wykonuje się tu urografie i badania kontrastowe klatki piersiowej, przełyku, żołądka, dwunastnicy, jelita cienkiego i grubego. Pracownia wyposażona jest w zestaw rentgenowski Siemens Axiom Iconos R 100. - Do badań kontrastowych pacjent zgłasza się na czczo, przygotowany do określonego badania według szczegółowych wskazań podanych przez lekarza kierującego lub uzyskanych przy rejestracji - informuje kierownik Zakładu Diagnostyki i Terapii Małgorzata Komarnicka.

Pamiętaj o wynikach wcześniejszych badań
Kierownik Zakładu Diagnostyki i Terapii zwraca uwagę, że pacjent zgłaszający się na badania powinien dostarczyć wyniki wcześniej wykonywanych badań. - Jest to przede wszystkim istotę i korzystne dla pacjenta i niejednokrotnie w znaczący sposób może pomóc w postawieniu prawidłowej diagnozy - wyjaśnia. Lekarz Witold Ostrowicz chwali funkcjonujący w szpitalu obecnie system przechowywania danych. - Dzięki niemu mamy dostęp do poprzednio wykonywanych badań i nawet jeśli pacjent nie dostarczy wyników, bo np. zgubił je, my je posiadamy. Często porównanie obecnych wyników z wcześniejszymi daje dopiero możliwość właściwego zdiagnozowania konkretnego przypadku - dodaje.

Czas oczekiwania i ochrona
Ile wynosi czas oczekiwania na wyniki badań? - Nie przekracza dwóch do trzech dni, jednak gdy opisanie badania wymaga dodatkowej konsultacji czas ten może wydłużyć się do 1 tygodnia - informuje kierownik Małgorzata Komarnicka.

Badania radiologiczne nie są obojętne dla człowieka, stąd stosuje się elementy ochrony soczewek oczu, klatki piersiowej, tarczycy czy gonad. - Promieniowanie kumuluje się w organizmie, dlatego badania te przeprowadza się tylko, gdy jest uzasadniony cel - wyjaśnia pani kierownik. A u kobiet w ciąży w ogóle unika się badań z zastosowaniem promieni rentgenowskich. - Wykonujemy je tylko wtedy, gdy uraz zagraża życiu kobiety i badanie jest konieczne - dodaje.

JaGA

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności8 stycznia 202521:36

Franciszkańskie szopki bożonarodzeniowe – tradycja i piękno także w Raciborzu

Franciszkańskie szopki bożonarodzeniowe – tradycja i piękno także w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Franciszkańskie szopki bożonarodzeniowe są jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Świąt Bożego Narodzenia. Ich historia sięga XIII wieku, kiedy to św. Franciszek z Asyżu w Greccio zaaranżował pierwszą żywą szopkę, pragnąc w prosty, lecz wymowny sposób oddać hołd nowonarodzonemu Dzieciątku.

Jan Ptak
Aktualności9 stycznia 202510:30

Raport 998. Alarmy fałszywe w Raciborzu i Krzyżanowicach

Raport 998. Alarmy fałszywe w Raciborzu i Krzyżanowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP KSRG Krzyżanowice
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 10.01.2025
9 stycznia 202521:58

Nasz Racibórz 10.01.2025

Nasz Racibórz 20.12.2024
20 grudnia 202410:11

Nasz Racibórz 20.12.2024

Nasz Racibórz 13.12.2024
12 grudnia 202421:45

Nasz Racibórz 13.12.2024

Nasz Racibórz 06.12.2024
5 grudnia 202421:06

Nasz Racibórz 06.12.2024

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.