Diagnostyka przyrządowa w podziemiu
Diagnostyka Przyrządowa jest jednym z działów Zakładu Diagnostyki i Terapii Szpitala Rejonowego w Raciborzu, która w odróżnieniu od pracowni radiologicznych mieści się na poziomie -1 raciborskiego szpitala. To tu wykonuje się gastroskopie, kolonoskopie i bronchoskopie.
- Gastroskopie, czyli badania górnego odcinka przewodu pokarmowego, kolonoskopie - badania dolnego odcinka przewodu pokarmowego polegające na oglądaniu wnętrza jelita grubego, i bronchoskopie - badania endoskopowe dróg oddechowych, to badania nieprzyjemne, ale za to pielęgniarki są sympatyczne. Staramy się, by pacjent zniósł je jak najlepiej - mówią z uśmiechem pracujące w tym dziale pielęgniarki Edyta Krupa i Milena Kembłowska. To one przygotowują pacjentów do badań, dbają o dokumentację oraz o dezynfekcję sprzętu. - Badania przeprowadzane są przez lekarzy internistów i chirurgów - mówi kierownik Działu Diagnostyki i Terapii Małgorzata Komarnicka.
Dziennie w raciborskim szpitalu wykonuje się około 12 gastroskopii i 4 kolonoskopie, ale zapotrzebowanie jest znacznie większe. - Czasowo nie wyrabiamy - wyjaśniają pielęgniarki. Czas oczekiwania na gastroskopie to 2 miesiące, a na kolonoskpie jest jeszcze dłuższy, bo wynosi 4 miesiące. Samo badanie trwa ok. 3-5 min, ale wymaga ono wcześniejszego przygotowania i pacjenta, i sprzętu. - A gdy trzeba pobrać wycinek trwa to już dłużej - dodają pielęgniarki, które zwracją uwagę, że w Dziale Diagnostyki Przyrządowej wykonywane są też drobne zabiegi, np. usunięcie polipa czy pobieranie wycinków ze zmian.
Poza sprzętem, dzięki któremu możliwe jest wykonywanie wyżej wymienionych badań, czyli Gastrofiberoskopem XQ-40, Wideogastrofiberoskopem XQ 145, kolonoskopami CFEI i CF 20 M, rektoskopami STORTZ i OLIMPUS oraz wideobronchoskopem z wyposażeniem do resuscytacji, w dziale znajdują się myjnie automatyczne, styrylizatory parowe i myjka ultradźwiękowa.
JaGA
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany