Nagroda oraz prestiżowe wyróżnienie dla studentów raciborskiej uczelni i raciborskiego projektu
Nagroda za najlepszy projekt inżynierski w woj. śląskim oraz wyróżnienie Towarzystwa Urbanistów Polskich TUP Oddział Śląski w XXXIII edycji konkursu na najlepsze prace dyplomowe z zakresu urbanistyki, gospodarki przestrzennej i zrównoważonego rozwoju oraz prace kursowe przyznano studentom Architektury Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu.
Konkurs objęty jest honorowym patronatem Marszałka Województwa Śląskiego oraz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, a współorganizuje go Śląski Związek Gmin i Powiatów. Odbywa się dwuetapowo i obejmuje: konkurs uczelniany oraz międzyuczelniany zwany Dyplomem Roku.
Rywalizuje pięć uczelni z naszego regionu: Politechnika Śląska, Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa obecnie Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu.
Nagrodę za najlepszy dyplom I st. otrzymała praca inżynierska: „Wiara, Nadzieja, Miłość – dróżki kalwaryjskie w Pszowie, na terenie byłej kopalni Anna” – autor: inż. arch. Marta Dec, promotor: dr inż. arch. Henryk Zubel, Prof ANS w Raciborzu.
Wyróżnienie za pracę kursową otrzymał projekt pod nazwą "Zielone Płuca Ostroga – koncepcja zagospodarowania skweru na skrzyżowaniu ul. Książęcej i Królewskiej w Raciborzu” – autorzy: Maciej Godlewski, Jakub Juraszczyk, prowadzący: mgr inż. arch. Roksana Karwalska, mgr inż. arch. Maciej Sołtysik. Najważniejszym zadaniem projektu było spełnienie założeń budżetu obywatelskiego. Wyróżnienie przyznano za bardzo wysoki poziom analiz i twórcze podejście do tematu, poszanowanie miejsca, w którym udało się zaplanować zmiany zaspokajające potrzeby użytkowników w każdym wieku oraz w znacznym stopniu poprawiające jakość przestrzeni.
Koncepcja Godlewski Juraszczyk
Projekt obejmuje zagospodarowanie placu przy ulicy Książęcej i Królewskiej w Raciborzu. Najważniejszym zagadnieniem było spełnienie założeń projektu „Zielone płuca Ostroga z tężnią solankową” z budżetu obywatelskiego. Udało się zaplanować zmiany, które zaspokoją potrzeby użytkowników w każdym wieku oraz w znacznym stopniu poprawią jakość przestrzeni. Cały obszar podzielono na dwie główne strefy: zieleni izolacyjnej oraz centralnej części rekreacyjnej. Nowe nasadzenia mają na celu odizolowanie użytkowników placu od miejskiego zgiełku zapewniając im idealne miejsce do spacerów krętymi ścieżkami w leśnej scenerii. Nie możemy zapominać o najważniejszych zaletach drzew jakimi są poprawa mikroklimatu i jakości powietrza, oraz obniżanie temperatury w upalne dni zacieniając okolicę. Druga strefa parku będzie cechowała się mnogością funkcji: w centrum znajdziemy tężnię solankową z miejscem do odpoczynku, w jej pobliżu ulokowano plac zabaw oraz siłownie na świeżym powietrzu. Obszar ten zawiera w sobie jeszcze dwie funkcje, pierwsza z nich to psi park – miejsce, w którym będzie można aktywnie spędzić czas ze swoim pupilem, pozostawiając resztę placu w czystości. Ostatnim elementem w części centralnej jest zielony skwer, czyli miejsce, w którym mieszkańcy będą mogli organizować pikniki lub odpoczywać w otoczeniu natury. Projekt zakłada wykorzystanie większości elementów znajdujących się obecnie na opracowywanym terenie jak np. plac zabaw, ścieżka sensoryczna czy siłownia. Piasek tworzący boisko do siatkówki plażowej zostanie przeznaczony do utworzenia psiego parku. Te jak i inne rozwiązania (np. wykorzystanie materiałów z recyklingu) pozwalają zmieścić się w założonym budżecie, nie rezygnując przy tym ze stworzenia nowoczesnego i ekologicznego parku przeznaczonego dla mieszkańców Ostroga.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.