Śląskie spotkania na warsztatach historycznych w Königswinter jak zwykle udane
Od ponad 20 lat tzw. Dom Śląski (Haus Schlesien) w Königswinter, niedaleko Bonn, jest miejscem spotkań Towarzystwa Ziomkostwa Śląska Dolnego i Górnego. Odbywają się w nim przeróżne przedsięwzięcia polityczne, kulturalne, społeczne, historyczne, konferencje, mitingi, spotkania, wernisaże itp. W tym miejscu są organizowane „Spotkania śląskie” – tygodniowe warsztaty historyczne, na które zapraszani są studenci germanistyki, i nie tylko, z ośrodków akademickich z całej Polski, w tym również studenci naszej uczelni. Celem tychże spotkań, które są w 90% finansowane ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Niemiec, jest zapoznanie młodych Polaków z historią, teraźniejszością, życiem i systemem politycznym, gospodarczym, kulturalnym, społecznym dzisiejszych Niemiec, także poprzez pryzmat dziejów Śląska, w którym przez stulecia współegzystowały różne żywioły narodowościowe, religijne, etniczne, kulturowe.
Głównym celem tychże warsztatów jest tworzenie więzi pomiędzy pokoleniami młodych Polaków i Niemców, odbudowywanie barier i przełamywanie stereotypów istniejących w świadomości młodych ludzi, budowanie wspólnej przyszłości Europy, ale także przypominanie i odkrywanie trudnej historii polsko-niemieckiej, której adekwatnym przykładem jest historia Śląska.
Studenci Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu już od dwudziestu lat, dokładnie od roku 2003, uczestniczą we wspomnianych seminariach. Kilkuset studentów naszej uczelni miało przyjemność uczestniczyć w tychże przedsięwzięciach. Nie jest to tylko zwykły wyjazd turystyczno-krajoznawczy, ale intensywny tydzień zapoznawania się z wieloma aspektami życia i historii Niemiec, Polski, Śląska, a także odkrywanie wspólnej historii i kultury.
Również w tym roku, w dniach 26 marca – 1 kwietnia 2023 roku w Königswinter przebywała grupa studentów Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu oraz uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik”. Wizyta miała charakter naukowo-dydaktyczny. Uczestnicy nie tylko zwiedzili wiele godnych poznania miejsc, ale także wzięli udział w wykładach, prelekcjach, spotkaniach historycznych, sami opracowywali referaty i prezentacje multimedialne.
Po przyjeździe, w niedzielę, studenci i uczniowie zapoznali się z programem seminarium oraz z tematami wykładów i prelekcji, w których mieli uczestniczyć. Otrzymali także tematy prelekcji i prezentacji multimedialnych, które sami, w przeciągu tygodnia, musieli opracować. Tematy obejmowały szeroki zakres spraw dotyczących tysiącletniej historii Śląska, znanych Ślązaków, relacji polsko-niemieckich obecnie oraz w przeszłości, wypędzeń i migracji po II wojnie światowej, współczesnej sytuacji i perspektyw Unii Europejskiej, sytuacji geopolitycznej we współczesnym świecie. W celu opracowania wspomnianych tematów uczestnicy seminarium otrzymali dostęp do obszernej biblioteki oraz archiwum Domu Śląskiego.
W poniedziałek młodzież zwiedziła muzeum w Haus Schlesien, znajdujące się tam wystawy, bibliotekę i archiwum. Pracę w ośrodku przybliżyli studentom i uczniom Nicola Remig i Adam Wojtala.
W kolejnym dniu pobytu uczestnicy odwiedzili Kolonię, gdzie z przewodnikiem zwiedzili, m.in., słynną katedrę i inne zabytki.
We wtorkowy wieczór uczestniczono w spotkaniu literackim z pisarką Karoliną Kuszyk, autorką książki „In den Häusern der anderen“ (tytuł polski „Poniemieckie”). W spotkaniu uczestniczyło ok. 200 osób zaciekawionych tematyką śląską, problemem wypędzeń i powojennych migracji.
W środę cały dzień grupa spędziła na wyjazdach. Rano odwiedzono Dom Historii powojennej Niemiec (Haus der Geschichte) w Bonn. Następnie grupa pojechała do założonego w czasach rzymskich holenderskiego Maastricht, gdzie w roku 1992 członkowie ówczesnej Rady Europejskiej podpisali traktat tworzący Unię Europejską. Zachwyt grupy wzbudziły tu potężne i dobrze zachowane średniowieczne umocnienia miejskie, romański kościół św. Serwacego (Sint-Servaas Basiliek) oraz przepiękna, ponad tysiącletnia romańska Bazylika Mniejsza Najświętszej Marii Panny Gwiazdy Morza w Maastricht (Onze Lieve Vrouw „Sterre der Zee” Basiliek in Maastricht).
Program dnia zakończono w Akwizgranie (Aachen), w którym zwiedzono słynną siedzibę i kaplicę Karola Wielkiego, uczestnicy zobaczyli też starówkę tego pięknego miasta.
W czwartek studenci i uczniowie odwiedzili siedzibę Parlamentu Kraju Związkowego Nadrenia Północna-Westfalia w Düsseldorfie. Spotkano się tam długoletniego przyjaciela Rüdigera Scholza, posła do Parlamentu Kraju Związkowego Nadrenia Północna-Westfalia w Düsseldorfie, przewodniczącego Parlamentarnej Komisji ds. Uchodźców, Obcokrajowców, Przesiedleńców i Wypędzonych. Rüdiger Scholz regularnie uczestniczy w spotkaniach raciborzan, projektach historycznych i innych realizowanych przez instytucje i organizacje z Raciborza i Leverkusen. Ciekawymi partnerami do rozmów byli też Konsul Generalny Polski w Niemczech – Jakub Wawrzyniak oraz młody poseł frakcji CDU Jonathan Grunwald, którego dziadkowie pochodzą ze Śląska, a który opowiedział o swej pracy parlamentarnej.
Uczestnicy odwiedzili też Kancelarię Premiera Kraju Związkowego Nadrenia Północna-Westfalia w Düsseldorfie, gdzie zapoznali się z możliwościami współpracy regionalnej pomiędzy instytucjami i organizacjami z Nadrenii Północnej-Westfalii i województwa śląskiego.
W ostatnim dniu seminarium uczniowie i studenci przedstawili plony swej pracy naukowej, prezentując opracowane przez siebie wykłady, prelekcje, prezentacje multimedialne na otrzymane na początku tematy.
Opiekunami grupy byli: adiunkt Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu dr Renata Sput oraz dr Piotr Sput z CKZiU nr 2 w Raciborzu.
Podsumowując warto stwierdzić, że wszyscy uczestnicy byli zgodni co do jednego – pobyt w Niemczech i uczestnictwo w seminarium było czymś ważnym, pouczającym, niezapomnianym, środki finansowe wydane na organizację przedsięwzięcia nie zostały zmarnowane. Wspólny wyjazd studentów i uczniów na wspomnianą imprezę wpisuje się we współpracę łączącą ANS w Raciborzu i CKZiU nr 2 „Mechanik”. Co godne podkreślenia – wyjazdy do Königswinter stały się stałym elementem współpracy obydwu instytucji.
Do sprawozdania dołączone zostały zdjęcia studentki I roku języka niemieckiego, Sandry Różańskiej, która piękno zwiedzanych miejsc „zamknęła” w obiektywie (prócz zdjęć grupowych).
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany