Nowoczesność to konieczność. PWSZ ma ambitne plany modernizacji domu studenta. Zobacz, jak mógłby wyglądać!
Trzy lata - w tym terminie Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu chce zakończyć kompleksową modernizację domu studenta przy ul. Słowackiego. Obiekt ma zyskać nowoczesną szatę, a poza mieszkalną także szereg nowych funkcji, w tym związanych z rozwijaniem przedsiębiorczości. Dziś w PWSZ zaprezentowano koncepcję przebudowy autorstwa inż. Martyny Dziurskiej.
Inż. Martyna Dziurska to absolwentka raciborskiej architektury. Ma na koncie projekt adaptacji pl. Długosza, a przede wszystkim 1 nagrodę w kategorii 6 (Projekt bez realizacji) w prestiżowym konkursie Brick Award 2015 (razem z Justyną Lebiedzik i Karoliną Krupą). Swój projekt inżynierski prezentowała dziś przed audytorium złożonym z: rektor prof. nadz. dr hab. inż. Ewy Stachury, starosty Ryszarda Winiarskiego oraz prezydenta Mirosława Lenka, prorektora dr. Jakuba Berezowskiego, dyrektora Instytutu Architektury dr. inż. Joanny Sokołowskiej-Moskwiak oraz wiceprezydentów Ireny Żylak i Wojciecha Krzyżka. Inspiracją dla Dziurskiej była jaskinia - grota skalna o dobrej akustyce, zatopiona w zieleni, z elewacją przypominającą ogród z tarasem. Projekt zakłada adaptację obiektu na bursę (to na potrzeby szkół ponadgimnazjalnych), akademik oraz centrum dydaktyczne. Funkcja mieszkaniowa (łącznie 88 pokoi) nie będzie zatem dominować tak mocno jak teraz. Towarzyszyć jej będą sale wykładowe i ćwiczeniowe, miejsca spotkań, a nawet rozwijania przedsiębiorczości (startupów). - Kwestia zagospodarowania przestrzeni jest otwarta - podkreślano.
Pokazana koncepcja to punkt wyjścia do dalszych działań. PWSZ ma co prawda pozwolenie budowlane na prowadzenie prac przy Słowackiego, a część wnętrz została niedawno odnowiona, ale istotne jest stworzenie planu optimum, który byłby realizowany etapami w ciągu 3 lat. Uczelnia szuka partnerów, którzy wesprą ją w finansowaniu zadania, stąd obecność władz miasta i powiatu. Celem jest stworzenie nowoczesnego kampusu, który będzie jednym z ważniejszych elementów kreowania nowego wizerunku i oferty raciborskiej alma mater. Rektor nie ma wątpliwości, że to warunek, by utrzymać się na coraz bardziej konkurencyjnym rynku edukacyjnym. Podobne działania podejmują zresztą inne wyższe uczelnie i PWSZ. - Mimo spadającej liczby potencjalnych kandydatów na studia wciąż prowadzone są inwestycje w bazy akademickie - podkreślano. Po domu studenta przyjdzie kolej na odnowienie pozostałych obiektów w Raciborzu.
Władze miasta zadeklarowały pomoc w przygotowaniu wszelkich formalności, jak również programu funkcjonalno-użytkowego. Ten określi koszt inwestycji.
Prezentację inż. M. Dziurskiej można zobaczyć TUTAJ
G. Wawoczny
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.