DKMS Polska: Już jutro ostatni dzień akcji na raciborskiej PWSZ. Do tej pory zarejestrowano 78 osób
Do jutra na raciborskiej PWSZ odbywa się akcja rejestracji potencjalnych Dawców szpiku. Studenci czekają na wszystkie chętne osoby w budynku głównym, przy ul. Słowackiego 55 od godziny 9:00 do 19:00.
Podczas tegorocznej edycji przez cztery dni studenci zarejestrowali 78 osób – Zainteresowanie przedsięwzięciem jest duże z czego się bardzo cieszymy. Jest to już szósta akcja więc wiadome jest to, że z edycji na edycję ilość zarejestrowanych będzie mniejsza. Wielkim osiągnięciem jest to, że przez wszystkie akcje zarejestrowaliśmy ponad 770 osób. Jesteśmy bardzo dumni z tej liczby – mówi Dominika Prokopczuk, ambasador fundacji DKMS Polska.
Sześć edycji i ogromne osiągnięcie. Dwie osoby, które zostały zarejestrowane podczas studenckich akcji w Raciborzu zostały realnymi Dawcami. – Już jutro ostatni dzień rejestracji na PWSZ, zapraszamy wszystkie chętne osoby, którym nie jest obojętny los drugiego człowieka. Rejestracja trwa kilka chwil a podarowanie komuś życia jest bezcenne – dodaje Dominika.
Kto może zostać dawcą?
- każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia;
- ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi).
Rejestracja jako potencjalny dawca polega na:
- przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego;
- pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka;
- wypełnieniu formularza rejestracyjnego z podstawowymi danymi osobowymi. Pamiętaj, zabierz ze sobą dokument z numerem PESEL!
Na podstawie pobranego wymazu zostaną określone cechy zgodności antygenowej, które wraz z danymi Dawcy przechowywane są w bazie potencjalnych Dawców. Jeśli okaże się, że pacjent, który potrzebuje przeszczepienia szpiku, ma taki sam kod genetyczny jak Dawca znajdujący się bazie – dochodzi do przygotowania procedury pobrania szpiku kostnego lub komórek macierzystych od zarejestrowanego potencjalnego Dawcy.
Jakie są metody pobrania?
- pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej/afereza (metoda stosowana w 80% przypadków);
- pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej (metoda stosowana w 20% przypadków).
Szczegółowe informacje na temat akcji znajdują się TUTAJ, natomiast więcej informacji na temat rejestracji TU.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany