Problemy architektoniczne i przestrzenne miasta linearnego. Seminarium w PWSZ
Dziś w domu strzeleckim Rafako przy Łąkowej odbyło się I Międzynarodowe Seminarium Architektoniczne. Spotkanie zorganizowane zostało przez Instytut Architektury Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej przy współpracy z Uniwersytetem z Sarajewa.
Seminarium było okazją do podsumowania międzynarodowych warsztatów zorganizowanych przez raciborską Alma Mater oraz Uniwersytet w Sarajewie. Spotkanie rozpoczęło się od powitania zaproszonych gości przez dr inż. Joannę Sokołowską-Moskwiak. Wśród nich znalazła się Tijana Tufek-Memišević, architekt z Sarajewa. Oprócz gościa z zagranicy w Raciborzu pojawili się przedstawiciele Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Z kolei prof. Ewa Stachura, rektor raciborskiej uczelni, witając zgromadzonych gości wyraziła nadzieję, że współpraca pomiędzy raciborską szkołą wyższą a Uniwersytetem w Sarajewie będzie się rozwijać. Kontakty trwają już dwa lata. Stały się okazją do wymiany doświadczeń i wiedzy. Polscy architekci żywo zainteresowali się problemami architektonicznymi Sarajewa.
Jako pierwsza podczas konferencji wystąpiła przedstawicielka raciborskiej PWSZ, dr inż. Joanna Sokołowska-Moskwiak, która przedstawiła wykład dotyczący potrzeb i pomysłów dotyczących odradzających się miast. Prelegentka przedstawiła zasady układu linearnego miasta, który był odpowiedzią na rozwój przemysłu na przełomie XIX i XX wieku. W czasie wykładu przedstawiono także sylwetkę Oskara Hansena, prekursora projektowania z użyciem układu linearnego.
Tijana Tufek-Memišević przedstawiła historię swego regionu, jego strukturę etniczną, sympatie polityczne po II Wojnie Światowej oraz historię najnowszą. Następnie przeszła do przedstawienia w jaki sposób zmieniła się architektura i urbanistyka w Sarajewie na przełomie lat. Porównała okres zaraz po II Wojnie Światowej oraz lata siedemdziesiąte. Choć wydawać by się mogło, że rozpad Jugosławii spowoduje totalnie zacofanie, to paradoksalnie wydarzenie to wpłynęło pozytywnie na architekturę tego regionu. Stało się tak, gdyż odchodzono od socjalizmu na rzecz modernizmu. Architekt z Sarajewa przedstawiła także przykłady takich budowli, które w większości zostały zniszczone podczas działań wojennych po rozpadzie Jugosławii.
Na zakończenie seminarium wystąpili przedstawiciele Politechniki Śląskiej w Gliwicach, którzy przedstawili zgromadzonym studentom raciborskiej PWSZ swe projekty dyplomowe.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.