Absolwentka architektury PWSZ w Raciborzu wyróżniona w konkursie TUP
Do tegorocznej, XXVIII edycji konkursu katowickiego oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich – zostało nominowanych 15 prac, które wygrały pierwszy etap na pięciu uczelniach województwa śląskiego. Prace zostały zaprezentowane podczas finału konkursu, który odbył się 14 listopada br. w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Wśród wyróżnionych znalazła się praca absolwentki raciborskiej PWSZ, inż. arch. Marty Oleksiak.
W konkursie uczestniczyły następujące uczelnie: Politechnika Śląska w Gliwicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu i Uniwersytet Śląski w Sosnowcu.
Rozstrzygnięcie i przyznanie nagród odbyło się w ramach konferencji inaugurującej Forum Przestrzeni działającym przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego w Katowicach. Wydarzeniu, obok wystawy prac, towarzyszyło również rozstrzygnięcie konkursów Architektura Roku 2017 oraz Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2017. Ostatecznie Komisja Konkursowa przyznała dwie Nagrody Roku 2017 oraz trzy równoważne Wyróżnienia Roku 2017.
Nagrodę Roku 2017 katowickiego oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich, we współpracy ze Śląskim Związkiem Gmin i Powiatów, pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Śląskiego przyznano pracy pt.: „Piesi w mieście - modelowe rozwiązania w projektowaniu miasta przyjaznego pieszym na przykładzie fragmentu Gliwic”, autorstwa Mikołaja Cielniaka z Politechniki Śląskiej w Gliwicach (promotor dr inż. arch. Agata Twardoch). Praca odnosząc się do problematyki mobilności miejskiej, zawiera wieloaspektowe analizy, a także metodę rozwiązania zdiagnozowanych problemów na przykładzie miasta Gliwice. Projekt odnosi się do aktualnych wyzwań stojących przed miastami borykającymi się z problemami komunikacyjnymi i odpowiada na te problemy kreując odpowiednie przestrzenie dla pieszych użytkowników przestrzeni miejskiej.
Specjalną Nagrodę Roku 2017 katowickiego oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich przyznano pracy pt.: „The South Bank 2.0 - koncepcja urbanistyczna integracji przestrzenno-funkcjonalnej zagospodarowania południowego nabrzeża Tamizy w Londynie”, autorstwa Anny Lessaer z Politechniki Śląskiej w Gliwicach (promotor dr hab. inż. arch. Krzysztof Kafka) Przedmiotem pracy jest rozwiązanie problemów urbanistycznych, będacych przedmiotem aktualnej dyskusji w Londynie. Praca uwzględnia szereg analiz urbanistycznych, których efektem jest projekt oparty na pragmatycznym wariantowaniu. Wnosi ona wiele istotnych wątków w tę dyskusję.
Wyróżnienia Roku 2017 katowickiego oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich, we współpracy ze Śląskim Związkiem Gmin i Powiatów, pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Śląskiego przyznano pracom pt.: „Metody analizy statystycznej rynku nieruchomości w procesie powszechnej taksacji na przykładzie Katowic”, autorstwa Beaty Twardysko z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach (promotor dr Adam Polko); „Re-kreacja - projekt zabudowy jednorodzinnej na szlaku rekreacji w Dąbrowie Górniczej”, autorstwa Marty Oleksiak z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu (promotor dr inż. arch. Wiesław Olejko); „Koncepcja zagospodarowania Starego Rynku w Częstochowie jako elementu systemu przestrzeni publicznych miasta” autorstwa Marty Podsiadlik z Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach (promotor mgr inż. arch. Sylwia Pawlikowska-Musiewicz). Prace cechują się rzetelnie przeprowadzonymi badaniami i analizami, które przysłużyły się w uzyskaniu wieloaspektowych rozwiązań na wysokim poziomie.
Fundatorami nagród w konkursie, dla prac merytorycznie związanych z województwem śląskim, są Marszałek Województwa Śląskiego oraz Śląski Związek Gmin i Powiatów. W styczniu 2018 roku, w gmachu Biblioteki Śląskiej przy Placu Rady Europy 1 w Katowicach, planowana jest wystawa prac.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.