Rondo antysmogowe - absolwent architektury w raciborskiej PWSZ podpowiada jak poprawić środowisko w śródmieściu
Głównym celem projektowanego obiektu City Cleaner Rondo jest aktywna walka ze stale rosnącym problemem smogu w dzisiejszych miastach - przekonuje inż. arch. Kamil Jany, tegoroczny absolwent PWSZ Racibórz na kierunku Architektura. Pracę bronił w tym roku.
Głównym celem projektowanego obiektu City Cleaner Rondo jest aktywna walka ze stale rosnącym problemem smogu w dzisiejszych miastach. Jest to koncepcja projektowa, która zakłada lokalizowanie w przestrzeniach miast budowy obiektów oczyszczających powietrze , które mogą być wznoszone na wydzielonych kwartałach podczas zamiany istniejących skrzyżowań na ronda. Głównym zadaniem takiego obiektu jest oczyszczenie powietrza, a odpowiadać za to będzie trójfazowy proces składający się z „greenwallu”, czyli zewnętrznej zielonej szklarni-ściany, betonu oczyszczającego powietrze oraz tężni solankowej wewnątrz.
Jak działa taki obiekt? Zasysa ono skażone powietrze do systemu zielonej szklarni u podnóża wieży. Tam jest podgrzewane przez energię słoneczną. Idzie do góry, a zanim wyjdzie przez tężnię solankową, przechodzi przez system filtrów w betonowym pierścieniu. System ten działa również w miesiącach zimowych, gdy jest mniej światła słonecznego, a smog w mieście jest większy ze względu na opalanie piecami i spaliny samochodowe.
Rondo antysmogowe poprawi jakość powietrza na obszarze wynoszącym co najmniej kilka kilometrów kwadratowych. Jego wpływ na jakość powietrza na większych obszarach wymaga podjęcia badań. Wzbogacenie obiektu ronda o funkcje rekreacyjno - wypoczynkową w części parterowej dostępną dla pieszych może przynieść również zamierzone w pracy efekty poprawy środowiska społecznego w śródmieściu miasta. Pozwoli to przywrócić dawną rangę deptakom spacerowym, alejom i miejscom spotkań jako ważnej przestrzeni handlowej w mieście.
City Cleaner Rondo ma być instalacją eksperymentalną, ale znane są przypadki już działających takich obiektów na świecie, np. 100-metrowa wieża wybudowana w chińskim mieście Xian.
Inż. arch. Kamil Jany, jest absolwentem PWSZ w Raciborzu na kierunku Architektura. - Architektura jest moją pasją – mówi Kamil. Interesują mnie ekologiczne systemy rozwiązań z wykorzystywaniem odnawialnych źródeł energii oraz nowe technologie w budownictwie. W projektach staram się łączyć formę, komponować kolory i światło zachowując funkcjonalność obiektu tak, aby stworzyć oryginalne, wyjątkowe, ale i praktyczne przestrzenie przy pełnym poszanowaniu dla kultury oraz historii.
opr. w
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.