Zrównoważony rozwój jako miernik postępu. Dyskusja panelowa w PWSZ
W Instytucie Architektury raciborskiej PWSZ przy ulicy Łąkowej zorganizowana została dziś dyskusja panelowa poświęcona zrównoważonemu rozwojowi w kontekście postępu cywilizacyjnego. W dyskusji biorą udział wybitni specjaliści - profesorowie różnych dyscyplin oraz Prezydent Miasta Racibórz. Moderatorem dyskusji jest JM Rektor PWSZ dr hab. inż. arch. Ewa Stachura, a gościem specjalnym panelu jest były premier oraz Przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. dr hab. inż. Jerzy Buzek.
Problematyka, której dotyczy organizowana dziś dyskusja panelowa jest szeroko dyskutowana na całym świecie, a w szczególności w krajach rozwiniętych. Proces kształtowania się pojęcia zrównoważonego rozwoju, formułowania jego zasad, definiowania zastosowań oraz wdrażania konkretnych działań rozpoczął się na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku i trwa po dziś dzień. Obecnie podczas wielu dyskusji pojawia się nowy paradygmat – rozwoju zrównoważonego, który w bliskiej przyszłości ma zastąpić paradygmat gospodarki neoliberalnej. Rośnie bowiem przekonanie o konieczności wprowadzenia w życie pakietu działań na rzecz rozwoju zrównoważonego, które obejmować będą wszystkie dziedziny życia i aktywności człowieka oraz przekonanie, że działanie na rzecz rozwoju zrównoważonego gwarantują postęp.
Środowa dyskusja została podzielona na trzy sesje. Każda z nich dotyczyła innej problematyki. Wśród dyskutujących znaleźli się przedstawiciele szkół wyższych z całej Polski. Obecni byli prelegenci z raciborskiej PWSZ, Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie, AGH w Krakowie, Uniwersytetu Zielonogórskiego, Politechniki Śląskiej, UJ w Krakowie oraz wielu innych. Moderatorami poszczególnych paneli byli: dr inż. Sabina Musioł, dr Joanna Wróblewska-Jachna, dr inż. arch. Joanna Sokołowska-Moskwiak. Z kolei moderatorem dyskusji plenarnej był dr Henryk A. Kretek.
Dyskusja była połączona z uroczystą premierą nowego numeru czasopisma Eunomia wydawanego przez raciborską Państwową Wyższą Szkołę Zawodową. Specjalnie z tej okazji przygotowano także specjalną pozycję wydawniczą pod tytułem „Zrównoważony rozwój. Debiut naukowy 2017”, która powstała pod kierunkiem dr Jakuba Berezowskiego i dr Henryka A. Kretka.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.