Studenci PWSZ w Raciborzu rozpoczęli znakowanie Śląsko-Morawskiej Drogi św. Jakuba
W dniu 26 maja, studenci architektury PWSZ w Raciborzu oraz opiekunowie Górnośląskiego Klubu Przyjaciół Camino, przystąpili do praktycznego znakowania nowej drogi Jakubowej. Działanie takie poprzedzone zostało istotnymi ustaleniami terenowymi, instytucjonalnymi i geodezyjnymi.
Droga „Śląsko-Morawska” ma prowadzić od Góry św. Anny przez Racibórz, aż po czeską Opawę i Ołomuniec by tam dołączyć do sieci dróg jakubowych prowadzących pielgrzymów do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Jako pierwszy wyznakowano odcinek od klasztoru w Rudach Raciborskich, gdzie znajduje się pięknie odrestaurowany klasztor Cystersów na szlaku poświęconym tym zakonnikom do Górek Śląskich. Kolejny etap prac obejmować będzie dalszy odcinek przez Bogunice do Lysek. Nowa droga przebiegać będzie przez ważne historycznie i kulturowo miejsca.
Znakowanie szlaku, w który zostali włączeni studenci Architektury to pierwszy krok do utworzenia tej drogi. Jak poinformowała dr inż. arch. Joanna Sokołowska Moskwiak podczas spotkania w Starostwie Powiatowym w Raciborzu w dniu 4 kwietnia 2018r. samorządowcy, przedstawiciele stowarzyszenia Górnośląskiego Klubu Przyjaciół Camino oraz PWSZ w Raciborzu podjęli inicjatywę ścisłej współpracy na rzecz ożywienia ruchu pielgrzymkowego i turystycznego na pograniczu polsko-czeskim właśnie poprzez Szlak Jakubowy. Droga św. Jakuba stanie się nie tylko produktem turystycznym i ważnym szlakiem pątniczym ale to również szansa na ożywienie miejsc regionu położonych na uboczu - poprzez np. rozwój agroturystyki czy małej gastronomii.
W ostatnich latach powstało w Polsce wiele dróg Św. Jakuba, np. Sądecka Droga Św. Jakuba, Mazowiecka Droga Św. Jakuba, Beskidzka, Nyska…, ale główna gałąź szlaku Via Regia - Droga Królewska jest tylko jedna. Oznaczona jest znakami żółtej muszli i żółtymi strzałkami.
Droga św. Jakuba to pierwszy Europejski Szlak Kulturowym Rady Europy. W 1993 r. została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Szlak nie ma jednej wytyczonej trasy. Do celu można dotrzeć wieloma różnymi szlakami.Górnośląski Klub Przyjaciół Camino zrealizował projekt wytyczenia nowej, „Śląsko – Morawskiej” Drogi św. Jakuba, której ważna część prowadzi przez teren powiatu raciborskiego i ma swój początek przy Pocysterskim Zespole Klasztorno Pałacowym w Rudach Wielkich. „Śląsko-Morawska” Droga św. Jakuba ma być trzecią z opolskich nitek Szlaku św. Jakuba prowadzącego do Santiago de Compostela w Hiszpanii, gdzie według legendy ma się znajdować grób św. Jakuba Większego Apostoła. Szlak ten, po hiszpańsku zwany Camino de Santiago, jest jednym z największych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych. Realizację wykonania i oznakowania Drogi powierzono studentom kierunku Architektura PWSZ w Raciborzu.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.