Fakty i stereotypy, czyli wszystko, co trzeba wiedzieć o studiowaniu architektury
Czy wiesz, że na architekturę jest egzamin wstępny? Nie jest to na szczęście niewyobrażalnie trudny egzamin – jeśli ktoś lubi rysować i posiada wyobraźnię przestrzenną, to bez problemu powinien sobie z nim poradzić. Na temat rysunku krąży jednak wiele mitów.
Podczas egzaminów trzeba być gotowym na rozwiązywanie złożonych zadań przestrzennych ale… nie jest prawdą, że wyłącznie rysunkowych. Wyobraźnia przestrzenna i kreatywność to niezbędne predyspozycje do studiów architektonicznych. Rysunek to jednak tylko jedno z wielu narzędzi dające możliwość sprawdzenia tych umiejętności.
Wśród kandydatów na studia panuje przekonanie, podsycane zresztą przez wszelkiej maści i autoramentu szkoły rysunku, że aby studiować na architekturze trzeba świetnie rysować. Szkoły te oferują przygotowanie kandydatów na studia architektoniczne i informują, że osoby uczestniczące w kursie przygotowawczym w szkole rysunku, mają możliwość nauki rysunku, technik malarskich, modelowania ale również matematyki, rzeźby, elementów konstrukcji, historii sztuki i wiele więcej a to zwiększa szansę ich kompleksowego przygotowania do egzaminu na studia . Ale czy jest to wszystko jest potrzebne aby zostać studentem architektury? Wydaje się, że czas rozwiać panujące powszechnie stereotypy.
Oczywistym jest, że nie każdy może zostać architektem. Predyspozycje do studiów architektonicznych można podzielić na cechy osobowości oraz umiejętności i wiedzę. Do pierwszej grupy należy wyobraźnia, uzdolnienia plastyczne, wrażliwość na formę i przestrzeń oraz na kolor i te elementy sprawdzane są podczas egzaminu wstępnego. Do drugiej, którą oferują studia architektoniczne zalicza się umiejętność rysowania plastycznego i technicznego, a także znajomość materiałoznawstwa z branży budowlanej oraz sztuki konstruktorskiej.
Czy można bez umiejętności rysowania starać się na architekturę?
Tak. Praca architekta w przeszłości oparta była głównie o precyzyjnie sporządzany rysunek odręczny często wykonywany z wyobraźni lub rysunek techniczny. Dlatego nauczanie rysunku odręcznego istnieje w programach studiów na kierunku architektura i prowadzone jest od podstaw począwszy od pierwszego do ukończenia czwartego semestru nauki. Obecnie prawie w stu procentach końcowy efekt pracy architekta to wydruki, wizualizacje i renderingi wykonywane przez narzędzie jakim jest komputer. Oczywiście nie sam komputer projektuje, ale osoba – człowiek. Bardzo ważna jest dlatego doskonała znajomość obsługi komputera, aby móc wprowadzać dane i używać zaawansowanych aplikacji do projektowania. Tej umiejętności nabywają studenci podczas studiów.
Jak zostać dobrym architektem?
Odpowiedz wydaje się wcale nie tkwi w lekcjach rysunku i wszelkich dodatkowych zresztą kosztownych zajęciach i korepetycjach podejmowanych przed studiami. Na ostateczny sukces składa się: prawidłowo przygotowana oferta studiów dająca absolwentom kompetencje potrzebne do podjęcia pracy w zawodzie, profesjonalna kadra nauczycieli akademickich oraz pełni chęci, wiary w siebie i zdolni studenci.
Jeśli jeszcze nie zdecydowałeś o wyborze studiów sprawdź nas.
Egzamin już 21 czerwca 2018 o 9.00
INSTYTUT ARCHITEKTURY PWSZ W RACIBORZU ul. Łąkowa 31
www.pwsz.raciborz.edu.pl/rekrutacja/
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.