W Raciborzu dyskutowano o konstytucji dla nauki
Konstytucja dla Nauki jako determinanta rozwoju uczelni zawodowych w Polsce - to temat konferencji, którą w murach pałacyku Rafako zorganizowała dziś raciborska PWSZ. Wziął w niej udział Piotr Müller, wiceminister- podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także rektorzy kilkunastu polskich uczelni.
Na konferencję złożyły się dwa panele dyskusyjne, poprzedzone krótkim wykładem Johna Dee na temat szkolnictwa wyższego w Australii. Prelegent wskazał na rozwiązania systemowe tego kraju, ale i coraz większe znaczenie - w erze komunikacji cyfrowej oraz szumu informacyjnego - kompetencji w zakresie pozyskiwania, przetwarzania i wykorzystywania wiedzy.
Miejsce publicznych uczelni zawodowych w systemie polskiego szkolnictwa zawodowego - to temat pierwszego panelu, skoncentrowanego na nowych regulacjach prawnych (nowe Prawo
o szkolnictwie wyższym i nauce). Dyskusja odbyła się z udziałem wiceministra Piotra Müllera, prof. zw. dr hab. Witolda Stankowskiego - rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Oświęcimiu, prof. nadzw. dr hab. inż. arch. Ewy Stachury - rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu, prof. nadzw. dr hab. Piotra Jurka - rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Wałbrzychu oraz mecenas Karoliny Gasz-Solich. Po jej zakończeniu była okazja do dyskusji.
Współpraca uczelni zawodowej z samorządem i biznesem - to temat drugiego panelu, skoncetrowanego na Raciborzu, a przede wszystkim kwestii mocniejszego wpisania PWSZ w krajobraz społeczno-gospodarczy miasta i planów jego rozwoju. Tu, po krótkiej prezentacji Grzegorza Wawocznego z Instytutu Kultury Fizycznej i Zdrowia PWSZ Racibórz, dyskutowali pełnomocnik ministra sprawiedliwości, radny sejmiku śląskiego Michał Woś, prezydent elekt Dariusz Polowy, przewodniczący Parlamentu Studentów RP, członek Prezydium Państwowej Komisji Akredytacyjnej Tomasz Tokarski oraz dr Sabina Musioł, dyrektor Centrum Biznesu, Innowacji i Nowoczesnych Technologii w Raciborzu. Mowa była m.in. o szansach rozwoju PWSZ w kontekście subregionalnym, konieczności zacieśnienia współpracy z biznesem, m.in. w aspekcie praktyk, szerszych kontaktów ze szkołami średnimi w kontekście planowania rozwoju zawodowego ich absolwentów, czy aktywnej polityce miasta. Dariusz Polowy nawiązał do swojego niedawnego udziału na Kongresie 590 w Jasionce koło Rzeszowa i rozmowach z prezydentem tego miasta. Jego zdaniem położenie i otoczenie Raciborza.
(w)
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.