Walizka pełna egzotycznych pamiątek – o administracji skarbowej, podatkach i nie tylko w PWSZ w Raciborzu
28 lutego blisko 80 studentów III roku kierunków administracja i bezpieczeństwo państwa oraz uczniów klas maturalnych raciborskiego Ekonomika uczestniczyło w wykładzie otwartym zorganizowanym z inicjatywy działającego w raciborskiej PWSZ Koła Naukowego „Administratywista” oraz naczelników urzędów skarbowych w Wodzisławiu Śląskim i Jastrzębiu - Zdroju.
Zaproszeni eksperci z Izby Administracji Skarbowej w Katowicach - Grażyna Kmiecik i Krzysztof Rabenda – w bardzo atrakcyjnej formie zaprezentowali młodym ludziom zadania, jakie współcześnie pełni Krajowa Administracja Skarbowa, opowiedzieli o codziennej pracy pracowników skarbowych, jej specyfice oraz o możliwościach i perspektywach, jakie niesie ze sobą kariera zawodowa w strukturach administracji skarbowej. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się m.in. o efektach pracy służb skarbowych w obszarze zwalczania przestępczości gospodarczej, w tym hazardowej, uszczelniania systemu podatkowego, realizacji wpływów podatkowych do budżetu państwa i ochrony granicy kraju. Uczestnicy prelekcji mieli okazję dowiedzieć się, że praca w skarbowości to nie tylko cła i podatki, ale także mnóstwo fascynujących i niezwykle istotnych, z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa, zadań. Uczestnikom przedstawiono tematyczne prezentacje multimedialne, które były uzupełnieniem wykładu.
Ogromnym zainteresowaniem słuchaczy cieszyła się towarzysząca prelekcji wystawa okazów CITES, czyli dzikich zwierząt i roślin gatunków zagrożonych wyginięciem, Młodzieży zaprezentowane zostały, ujawnione przez Służbę Celno-Skarbową w bagażach podróżnych, m.in. fragmenty rafy koralowej, skóry z wilka, węża i krokodyla, nalewka z kobry i wiele innych egzotycznych, kłopotliwych „pamiątek”. Uczestnicy poznali przepisy dla podróżnych, limity oraz zakazy przywozu i wywozu pewnych towarów, poznali zalety aplikacji mobilnej Granica i uzyskali szczegółowe informacje, czego do swojego bagażu podróżnego nie powinni zabierać.
W ramach ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej KAS Hazard? Nie, dziękuję w obszarze nielegalnego urządzania i prowadzenia gier hazardowych wyjaśniono młodzieży, na czym polega nielegalne urządzanie gier hazardowych oraz jakie są konsekwencje prawne nielegalnego urządzania i prowadzenia gier.
- Chcielibyśmy zwrócić uwagę na ryzyko związane z rozpowszechnianiem gier hazardowych wśród młodzieży oraz na problemy, które wynikają z ich uprawiania, w szczególności o ich negatywnym wpływie na gracza oraz jego najbliższe otoczenie. Ma to tym większe znaczenie, że najbardziej narażeni na uzależnienie od hazardu są ludzie młodzi – wyniki badań pokazują, że im młodszy jest gracz, tym większe prawdopodobieństwo uzależnienia – podkreśla prowadząca wykład Grażyna Kmiecik.
W ramach spotkania Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jastrzębiu-Zdroju Barbara Kwiatkowska zapoznała uczestników ze strukturą urzędów skarbowych i zadaniami przez nie wykonywanymi oraz przedstawiła informacje dotyczące nowej usługi „Twój e-PIT”, a także omówiła pozostałe zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych, które weszły w życie w 2019 r.
Było to pierwsze z cyklu planowanych spotkań organizowanych w ramach wspólnej inicjatywy PWSZ w Raciborzu i Izby Administracji Skarbowej w Katowicach dotyczącej współpracy obu jednostek w zakresie popularyzacji działalności i zadań Krajowej Administracji Skarbowej, zagadnień podatkowych oraz celnych.
- Poprzez tego typu inicjatywy i spotkania, chcielibyśmy pokazać młodym ludziom, stojącym na progu swojej zawodowej drogi, jakie szanse i perspektywy rozwoju zawodowego niesie praca czy służba w administracji skarbowej, że może być ona niezwykle ciekawa i satysfakcjonująca, a przez to zachęcić ich do odbywania praktyk i staży w jednostkach KAS. Dlatego właśnie zapraszamy do aplikowania w naborach na pracowników i funkcjonariuszy organizowanych przez IAS w Katowicach wszystkich tych, którzy szukają pewnej, atrakcyjnej i perspektywicznej pracy oraz nie boją się wyzwań, jakie niesie ta służba - podkreśliła współinicjatorka spotkania, naczelnik Urzędu Skarbowego w Wodzisławiu Śląskim Izabela Tomczyk.
Jak podkreślił organizator wykładu dr Jacek Pierzchała, studenci PWSZ w Raciborzu mogą cyklicznie uczestniczyć w różnego rodzaju zajęciach i wykładach wykraczających poza zajęcia przewidziane programem studiów. Dzięki temu mają okazję do pogłębiania swojej wiedzy oraz zdobywania dodatkowych umiejętności i kompetencji.
red.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany