Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie17 kwietnia 201913:47

Post War Tower. W Raciborzu powstał projekt wieżowca dla Aleppo

Post War Tower. W Raciborzu powstał projekt wieżowca dla Aleppo  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

- Jestem absolwentem Architektury na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu. Znaczną część życia spędziłem w Syrii. Żyłem w Aleppo – mieście, które swoją wyjątkową tradycją i niepowtarzalnym klimatem przedstawiało prawdziwe oblicze arabskiej kultury. Niedługo po tym jak rozpocząłem tam studia na kierunku Architektura, wybuchła wojna, a mój uniwersytet stał się bazą dla walczących - pisze o sobie inż. arch. Ahmad Wiktor Mlayes z Syrii, absolwent architektury w raciborskiej PWSZ. 

- Moje zainteresowania to przede wszystkim podróże, dzięki którym poznaję nowe kultury, jednak prawdziwą pasją jest architektura. Pasjonuje mnie dlatego, że poprzez swoje narzędzia daje możliwość kreowania przestrzeni i tego jak ta przestrzeń będzie się prezentować. Moim marzeniem od dawna było odbudowanie Aleppo, jego wspaniałej staroarabskiej architektury i oddania ludziom ich dziedzictwa. Dlatego właśnie powstał mój projekt Post War Tower, który w swojej idei służy ludziom i kulturze. Po ukończeniu studiów chcę zająć się nowatorskimi projektami, które wprowadzą do świata, a szczególnie do Aleppo – nowe życie, zieleń i poczucie wolności. Chciałbym swoimi dokonaniami dorównać choć trochę znanym polskim architektom silnie związanym z moim drugim krajem, czyli Syrią, a mowa tu o Stefanie Stellerze i gen. Józefie Bemie. Będąc żywym połączeniem dwóch odmiennych kultur chciałbym w przyszłości dać im od siebie wspaniałe wieżowce, osiedla i nadzieję, że można żyć bezpiecznie i pięknie - mówi o sobie.

Czy jest Post War Tower? Idea projektu sięga znacznie dalej niż budowa jednej wyspy i wieżowca w starym mieście. To plan wyszukania najbardziej zniszczonych i zrujnowanych terenów Aleppo, oczyszczenie ich, przywrócenie do porządku i stanu względnej estetyki, aby gotowe były do budowy kolejnego wieżowca na wyspie. W ten sposób powstanie sieć wież mieszkalnych, które staną się symbolem upamiętnienia tragedii i odrodzenia się miasta, a co za tym idzie, powstania na nowo miasta i świadomości ludzi. To plan dalekosiężny i wymagający, jednak przy odpowiednim nakładzie pracy oraz materiału w szerokim rozumieniu, istnieje szansa na realizację więcej niż jednego obiektu i oddanie ludziom należnych im domów - czytamy w metryce projektu.

Teza pracy projektowej opiera się na budowie około dwudziestopiętrowego wieżowca z nowoczesnymi mieszkaniami, ale w stylu staroarabskim, czyli w takim, w jakim budowano domy rodzinne w latach 20. XX wieku. Obecnie domy takie, które zdołały przetrwać wojnę, osiągnęły status zabytku.

Zabiegiem, będącym niejako odejściem w stronę nowoczesności, jest budowa obiektu w pionie. Stare arabskie domy w Aleppo budowane były w podłużnym szyku poziomym. Lokale przyjmą formę dwupiętrowych mieszkań, posiadających własną przestrzeń poświęconą na wspomniane sahn, balkon zaaranżowany pod ogród.

Najważniejszym punktem projektu jest szczyt wieżowca, który stworzony zostanie specjalnie na potrzeby wypoczynkowe i relaksacyjne mieszkańców. Pewnego rodzaju „wyspa” na dachu wieżowca stanowić będzie miniaturę parku, których tak niewiele jest w mieście.

Konstrukcja zaprojektowanego budynku opiera się na stalowych słupach oraz belkach wykonanych z tego samego materiału. Występują tam ściany działowe, które wykonane zostaną z cegły. Dodatkowo, znajdują się tam liczne otwory przeszklone, nie będące tylko oknami, bowiem koncepcja zakłada przeszklenia ścienne.

Części zachodnia, północna i wschodnia składają się na ściany żelbetowe, pokryte 50-centymetrową warstwą tegoż materiału. Na każdej z tych ścian występują otwory nieprzeszklone o grubości również 50 cm.

Fasada południowa to w całości szklana ściana, za którą znajdują się klatki schodowe oraz windy. Ostatnim punktem, u szczytu wieżowca jest otwarty ogród, zagospodarowany zgodnie z zasadami i spełniającymi wymogi ekologicznego miejsca rekreacji jak i zarówno bezpieczeństwa mieszkańców oraz konstrukcji.

#pwsz

Autor: PWSZ Racibórz, materiał partnerski, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności8 stycznia 202521:36

Franciszkańskie szopki bożonarodzeniowe – tradycja i piękno także w Raciborzu

Franciszkańskie szopki bożonarodzeniowe – tradycja i piękno także w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Franciszkańskie szopki bożonarodzeniowe są jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Świąt Bożego Narodzenia. Ich historia sięga XIII wieku, kiedy to św. Franciszek z Asyżu w Greccio zaaranżował pierwszą żywą szopkę, pragnąc w prosty, lecz wymowny sposób oddać hołd nowonarodzonemu Dzieciątku.

Jan Ptak
Aktualności9 stycznia 202510:30

Raport 998. Alarmy fałszywe w Raciborzu i Krzyżanowicach

Raport 998. Alarmy fałszywe w Raciborzu i Krzyżanowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP KSRG Krzyżanowice
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 10.01.2025
9 stycznia 202521:58

Nasz Racibórz 10.01.2025

Nasz Racibórz 20.12.2024
20 grudnia 202410:11

Nasz Racibórz 20.12.2024

Nasz Racibórz 13.12.2024
12 grudnia 202421:45

Nasz Racibórz 13.12.2024

Nasz Racibórz 06.12.2024
5 grudnia 202421:06

Nasz Racibórz 06.12.2024

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.