Projekt raciborskiego kampusu nagrodzony w prestiżowym konkursie
Wojciech Remer, absolwent architetury w raciborskiej PWSZ, zdobył 1 nagrodę w VI edycji konkursu dla młodych architektów magazynu Builder Polska.
Wojciech Remer odebrał nagrodę w Złotych Tarasach w Warszawie wraz z dyrektor Instytutu Architektury, dr inż. arch. Joanną Sokołowską-Moskwiak. Ma już na koncie nagrodę w konkursie artystycznym Alegoria Trójmiasta na instalację przestrzenną przy Ergo Arenie. Jego praca dotyczy gmachu G5 przy ul. Opawskiej. Zajmuje go obecnie Państwowa Szkoła Muzyczna z Raciborza, która wkrótce wróci do swojego obiektu przy ul. Ogrodowej. Właśnie kończy się finansowany przez resort kultury jego remont. Przejęcie dawnego G5 sygnalizowała raciborska PWSZ. To dlatego powstał Projekt Media_arch_lab.
- Jest propozycją adaptacji budynku dawnego Gimnazjum nr 5 w Raciborzu na potrzeby nowego kampusu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu wraz z rozbudową o nowe funkcje oraz zagospodarowaniem przynależnej do budynku działki. Projektowana część podporządkowana została historycznej zabudowie w stylu neoromańskim, jednak nie naśladuje, a wręcz przeciwnie, mocno kontrastuje z zastaną stylistyką. Elementem spajającym obie części – istniejącą i projektowaną, jest zbliżona kolorystyka oraz integracja urbanistyczna przestrzeni zielonych i dziedzińca. Zaprojektowane proste bryły wykończone nowoczesnym detalem i materiałami zdecydowanie podkreślają czas w jakim zostały zaprojektowane. Budynek G5 doskonale dopełnia nowo projektowaną przestrzeń i dodaje nieocenionych wartości całej kompozycji - opisuje Wojciech Remer.
Główne założenie projektowe ma na celu stworzenie wielofunkcyjnej przestrzeni służącej społeczności akademickiej. Koncepcje urbanistyczną kształtują dwie osie wyznaczające również główne przejścia przez teren opracowania. W kompozycji można wyróżnić połączone ze sobą cztery bryły: adaptowaną formę dawnego Gimnazjum nr 5 na wydział Instytutu Architektury wraz z Klubem Studenckim, rozbudowę o nową część ww. wydziału, a także bryły Audytorium oraz Biblioteki. Każda część obiektu może funkcjonować samodzielnie, a całe zamierzenie budowlane może być realizowane etapami. W projekcie starano się zachować istniejący na działce drzewostan. Między innymi pozostawiono dwa platany klonolistne rosnące w centralnej części działki, które zostały otoczone nową zabudową. Korony tych drzew wypełniają przestrzeń zaprojektowanego zielonego dziedzińca.
Ukształtowana forma budynku pozwala wypełnić wnętrza naturalnym światłem pochodzącym z różnych kierunków. Ważnym aspektem jest połączenie świata wnętrza z zewnętrzem, nie tylko przy wykorzystaniu dużych przeszkleń, lecz także dzięki możliwości prawdziwego otwarcia przegród strukturalnych i całkowitego zatarcia granic pomiędzy tymi światami. Wprowadzone do budynku nowe funkcje dzięki swojej uniwersalności mogą być również wykorzystywane przez mieszkańców. Stosowane rozwiązania mają za zadanie pobudzać wszystkie zmysły do pracy. Postawiono przede wszystkim na wszechstronne wykorzystanie każdego metra kwadratowego projektowanej przestrzeni. Dzięki zastosowaniu mobilnych ścian, odpowiednich elementów wyposażenia, zwężaniu i poszerzaniu ciągów komunikacyjnych oraz różnicy wysokości, przestrzenie są wielozadaniowe i mogą dopasować się do potrzeb i wymagań użytkowników.
Na terenie opracowania urządzono dwa miejskie place wyposażone w elementy małej architektury i przystosowane do organizacji różnego rodzaju imprez. Na przykład elewacja audytorium może służyć jako ekran kina letniego. Tezą projektu jest dobrze funkcjonujący obiekt architektoniczny - kampus, który łączy w sobie tradycje nowoczesnością i ma stanowić odpowiedź na aktualne potrzeby akademickiej działalności edukacyjnej. Propozycja nowych rozwiązań ma za zadanie wzbogacić ofertę uczelni oraz polepszyć warunki edukacyjne studentom w Raciborzu.
Autorem tekstu jest Wojciech Remer
W pełnej wersji portalu schematy, rozkład i plan do obejrzenia w pliku pdf
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany