Absolwent architektury w raciborskiej PWSZ z cennym wyróżnieniem
Jonasz Matuszczyk, absolwent architektury w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu, zdobył wyróżnienie w konkursie Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. Odebrał je 26 września w Warszawie.
ARP S.A. ufundowała i przyznała nagrody Prezesa Zarządu ARP S.A. dla autorów najlepszych prac magisterskich, licencjackich i inżynierskich związanych z tematyką zarządzania przedsiębiorstwem, restrukturyzacji i innowacji. W rozdaniu nagród wzięli udział m.in. wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin oraz przewodniczący Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych profesor Witold Stankowski. Honorowy patronat nad konkursem objęła Kancelaria Prezesa Rady Ministrów oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
- Jednym z priorytetów wypracowanej przez nas reformy nauki i szkolnictwa wyższego – Konstytucji dla Nauki (KDN), jest dostosowanie oferty edukacyjnej szkół zawodowych do oczekiwań pracodawców i, co za tym idzie, zwiększenie szans absolwentów na rynku pracy. Reforma wzmacnia te instrumenty prawne, które pozwolą uczelniom adekwatnie reagować na zmieniające się potrzeby współczesnej gospodarki i rynku pracy. Konstytucja dla Nauki daje uczelniom prawo do samodzielnego decydowania o ofercie dydaktycznej i umożliwia studentom zdobywanie i uzupełnianie wiedzy oraz umiejętności niezbędnych w pracy zawodowej. Reforma promuje rozszerzanie oferty kształcenia i podążanie za potrzebami nauki i innowacyjności, w tym tworzenie studiów o charakterze interdyscyplinarnym. Dlatego cieszę się z kolejnej inicjatywy promującej szkolnictwo zawodowe, jaką jest organizowany przez Agencję Rozwoju Przemysłu konkurs dla absolwentów Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych. Jestem przekonany, że praca dzisiejszych laureatów przyniesie wiele korzyści polskiej gospodarce – powiedział Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
Nagrody zainicjowane przez ARP S.A. mają na celu zwiększenie zainteresowania środowiska akademickiego w Polsce zagadnieniami związanymi z innowacjami, restrukturyzacją i zarządzaniem przedsiębiorstwami. W ramach organizowanego konkursu przyznano Nagrody Prezesa ARP S.A. za najlepszą pracę magisterską, licencjacką i inżynierską.
- Nagrody dzisiaj przyznawane są uhonorowaniem pracy absolwentów szkół zawodowych. Postawiliśmy na te obszary, które są bliskie naszej codziennej działalności: nagradzamy autorów prac w dziedzinie restrukturyzacji, innowacji i zarządzania przedsiębiorstwem. Biznes potrzebuje świeżych pomysłów, ale przede wszystkim musi wiedzieć, że są one na wyciągnięcie ręki. Jestem przekonany, że dzięki naszemu projektowi uda się przy okazji „odczarować” szkolnictwo zawodowe i pokazać jego możliwości, bo rozwój gospodarczy nie jest możliwy bez ścisłej współpracy nauki i biznesu – powiedział Paweł Kolczyński, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.
Podczas gali wyróżniono autorów najlepszych prac dotyczących innowacji w przemyśle, restrukturyzacji oraz efektywnego zarządzania przedsiębiorstwem. Do konkursu zakwalifikowano prace, na podstawie których nadano tytuł magistra, inżyniera i licencjata w latach 2018-2019. Laureaci otrzymali też nagrody pieniężne w kwotach od tysiąca do czterech tysięcy złotych.
Jonasz Matuszczyk otrzymał wyróżnienie za „Projekt koncepcji nowej biblioteki naukowej z systemem ASRS wraz z nowym kampusem PWSZ w Raciborzu”, przygotowany pod kierunkiem prof. Ewy Stachury, rektor PWSZ.
- Główną ideą projektu jest stworzenie nowej przestrzeni dla biblioteki PWSZ w Raciborzu z automatycznym magazynem ASRS, która pozwoliłaby jej się rozwijać i poszerzać możliwości, jednocześnie zabezpieczając wszystkie zbiory. Obiekt zlokalizowany pomiędzy ulicami Opawską i Warszawską w Raciborzu, na terenie byłego gimnazjum nr 5 im. Jan Pawła II. Budynki o konstrukcji szkieletowej, żelbetowej, co pozwoli na stosunkowo łatwą adaptacje i zmiany w układzie funkcjonalnym w dowolnym momencie. Uwolnienie przestrzeni zajmowanej przez regały w typowych bibliotekach i wykorzystanie systemu ASRS pozwoli na przeznaczenie więcej miejsca dla czytelników i zaoszczędzenie do 75% miejsca przeznaczonego na zbiory biblioteki. Ponadto biblioteka została podzieliona na dwie główne części odpowiadające rodzajom zbiorów, tj. w wersji tradycyjnej, papierowej lub elektronicznej. Obie strefy, mimo wyraźnego podziału, pozostaną ze sobą bezpośrednio połączone, co zapewni swobodę ruchu pomiędzy nimi. Nowy kampus ma wspierać funkcję biblioteki jak i pozostałych obiektów obecnego G5, stać się przestrzenią reprezentacyjną oraz rekreacyjną dla studentów i pracowników PWSZ w Raciborzu. Istotnych założeniem było pozostawienie dwóch drzew w środkowej części działki oraz zachowanie możliwie jak najwięcej powierzchni biologicznie czynnej, m.in. poprzez zastosowanie geokraty i umieszczenie parkingu w bryle budynku. Na zaprojektowanych placach przewiduje się możliwość organizowania wydarzeń kulturalnych lub innych imprez. Zaproponowano również możliwy układ połączeń systemem łączników wszystkich budynków znajdujących się na działce, po sporządzeniu projektów koncepcyjnych ich dotyczących - opisuje Jonasz Matuszczyk.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany