Raciborska PWSZ przyszłości [WIZUALIZACJE]
Dzisiejsza inauguracja roku akademickiego w raciborskiej PWSZ była okazją do pierwszej publicznej prezentacji projektów koncepcyjnych związanych z modernizacją bazy uczelni przy ul. Słowackiego.
- Uczelnia to przede wszystkim ludzie - tak o kapitale raciborskiej PWSZ mówiła dziś na zamku rektor, prof. nadzw. dr hab. inż arch. Ewa Stachura, wspominając również o konieczności wzmacniania kontaktów z samorządami oraz biznesem. W tym trójkącie wzajemnych zależności i korzyści może świetnie funkcjonować wyższa uczelnia zawodowa, wzmacniając przy okazji rolę miasta i regionu. PWSZ potrzebuje jednak nowoczesnej bazy. Dysponuje śmiałymi koncepcjami. Chce pozyskiwać wsparcie i partnerów do ich realizacji. -
To kluczowe dla rozwoju miasta, regionu i Śląska - wtórował na zamku minister Michał Woś. - Oby wizualizacja stały się ciałem - dodał.
Projekt obejmuje istniejące budynki PWSZ. Zakłada budowę uczelnianej auli ulokowanej w podziemiach, nadbudowę wybranych budynków kampusu oraz zagospodarowanie terenu. Celem projektu jest przede wszystkim modernizacja wnętrz oraz elewacji budynków i scalenie wszystkich elementów składających się na kampus. Zaplanowano nadbudowę wybranych budynków, która pozwoli na powiększenie liczby sal dydaktycznych bądź stworzenie innych pomieszczeń w zależności od zapotrzebowania. By nie obciążać fundamentów przewidziano nadbudowę o lekkiej konstrukcji stalowej szkieletowej.
Realizacji zamierzonych celów służy także ujednolicenie elewacji, wprowadzenie powtarzalnych elementów na terenie całego zespołu, konsekwentne wyznaczenie głównej osi kompozycyjnej wyznaczającej trakt komunikacji pieszej oraz nowe, atrakcyjne elementy architektoniczne: łączniki między budynkami, meble urbanistyczne, zieleń.
Ważnym elementem projektu jest zagospodarowanie strefy wejściowej do siedziby uczelni.
Główne wejście znajduje się w łączniku między budynkami A i B. Łącznik ten daje możliwość swobodnego przemieszczania się pomiędzy budynkami w parterze oraz na wysokości pierwszego piętra. Jest on całkowicie przeszklony, co pozwoli na wizualne połączenie wnętrza kampusu i głównej strefy wejściowej. Pozostałe łączniki - pomiędzy budynkami A i krytą pływalnią oraz krytą pływalnią i salą gimnastyczną zaprojektowano podobnie.
Główna strefa wejściowa kampusu połączona została z pawilonem ekspozycyjnym po przeciwnej stronie ulicy oraz z parterem auli ulokowanej poniżej poziomu terenu.
Elewacje budynków pokryte zostały białymi płytami zachowując istniejący podział elewacji. Drewniane panele zastosowane na części elewacji mają na celu ich urozmaicenie oraz połączenie projektowanych elewacji z elewacjami Domu Studenta wg projektu mgr inż. arch. Martyny Dziurskiej, absolwentki architektury PWSZ w Raciborzu. Dom Studenta, poza wspomnianymi drewnianymi panelami, pokryty został w znacznej mierze "zielonymi ścianami".
Charakterystycznym elementem wyróżniającym kompleks budynków PWSZ z otoczenia jest niebieska "wstęga" łącząca budynek auli, łącznik głównego wejścia oraz wejście na teren kampusu od strony ulicy Juliusza Słowackiego. Meble miejskie w postaci ławek nawiązują do konstrukcji łączników. Parkowa zieleń wysoka stanowi barierę pomiędzy wnętrzem kampusu, a miejscami parkingowymi oraz pomiędzy ulicą, a Domem Studenta.
Łącznie na terenie kampusu znajduje się 160 miejsc postojowych na ażurowych, betonowych płytach parkingowych.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany