Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie30 listopada 201808:26

Na drodze do Niepodległej. Racibórz 11.11.2018

Na drodze do Niepodległej. Racibórz 11.11.2018  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

Ogromne znaczenie Raciborza dla polskiej historii nie budzi żadnych wątpliwości. Trzeba wziąć pod uwagę średniowiecze Piastów jak i XIX-wieczne narodziny polskiego ruchu narodowego.

Bogata w wydarzenia panorama dziejów Raciborza, historycznej stolicy Górnego Śląska, pozwala wyodrębnić złoty okres piastowski, zapoczątkowany rządami księcia Mieszka IV zwanego Laskonogim. Na czoło dokonań tego wybitnego władcy wysuwa się utworzenie silnego księstwa opolsko-raciborskiego. Do tego dochodzą liczne fundacje kościelne oraz akcja osadnicza, zakończona w czasach rządów jego syna Kazimierza lokacją najważniej-szych miast górnej Odry – stołecznego Raciborza oraz Opola. Racibórz w dobie rządów piastowskich zaliczany był do najważniejszych miast ówczesnej Polski. Postrzegany był jako silny ośrodek polityczny, religijny, gospodarczy oraz kulturalny. Mieszko IV sięgnął po władze senioralną w Krakowie, a w czasach jego wnuka Władysława w raciborskim konwencie dominikanów kiełkowała myśl zjednoczenia państwa i restytucji korony. Z Raciborza po-chodziła księżna Eufrozyna, matka króla Władysława Łokietka. Ogromne znaczenie Raciborza dla polskiej historii nie budzi żadnych wątpliwości.

Rozbicie dzielnicowe Górnego Śląska pchnęło tutejsze księstwa, w tym raciborskie, w stronę Królestwa Czech. Przejście Raciborza w I połowie XIV wieku pod władzę czeskich Przemyślidów z bocznej linii królewskiej spowodowało stagnację społeczno-gospodarczą, trwającą przez cały okres przynależności do monarchii Habsburgów. Ożywienie nadeszło z chwilą przejęcia Śląska przez Prusy (1742). Wielkie pruskie reformy gospodarcze, samorządowe i oświatowe z początku XIX wieku, a także doprowadzenie do Raciborza linii kolei żelaznej, dającej szybkie połączenie z najważniejszymi ośrodkami ówczesnej Europy, od Konstantynopola (Stambułu) przez Budapeszt, Wiedeń, Wrocław, Berlin aż po Hamburg, przyniosło bezprecedensowe ożywienie gospodarcze. Wielka rewolucja przemysłowa sprawiła, że liczba mieszkańców Raciborza urosła z około trzech tysięcy mieszkańców na początku XIX wieku do około pięćdziesięciu tysięcy na koniec tego stulecia.

Było to miasto wielu wyznań (katolickiego, ewangelicko-augsburskiego, moj-żeszowego) oraz kultur (polskiej, niemieckiej, czeskiej). Miejscowa ludność polska, mówiąca polskim językiem, przywiązana do wiary katolickiej, skupiona głównie w obecnych dzielnicach Raciborza a także na podraciborskich wsiach, przeżywała w drugiej połowie XIX wieku wielkie ożywienie narodowe. Przejawiało się to w działalności oświatowej, społecznej, gospodarczej, sportowej oraz prasowej. Polski żywioł nad górną Odrą okazał się niezwykle witalny. W Królestwie Polskim, w Wielkopolsce oraz w Galicji budziły się jedocześnie polskie tęsknoty za Śląskiem. Mimo iż państwa polskiego nie było wówczas na mapie Europy, a Ślązacy nie mieli styczności z Polską od XIV wieku, to świadomość istnienia polskiej wspólnoty, polskiej sprawy, polskiej racji stanu stawała się coraz dojrzalsza, także, a może przede wszystkim w Raciborzu.

Koniec I wojny światowej przyniósł wskrzeszenie Rzeczpospolitej, a trzy powstania śląskie i plebiscyt powrót w jej granice wschodniej części Górnego Śląska. Racibórz pozostał w granicach Niemiec.

Rozbrat z polską Macierzą trwał w przypadku Raciborza aż do 1945 roku. Powrót do Polski nastąpił w bardzo trudnych warunkach. Miasto miało za sobą kilkaset lat skomplikowanych dziejów, w tym konflikty narodowe, a przede wszystkim tragedię końca II wojny światowej, kiedy z racji przynależności do faszystowskiej III Rzeszy zostało spalone i splądrowane przez ZSRR.

Polska w XIV wieku traciła Racibórz kwitnący, a w 1945 roku przejmowała zrujnowane, wyludnione, rozgrabione przez Sowietów miasto. Wyjechała lud-ność niemiecka. Pozostała miejscowa polska, zasilona w kolejnych latach polskim żywiołem z różnych regionów II Rzeczpospolitej, w tym z utraconych Kresów Wschodnich. Rozpoczęła się wielka, zakończona sukcesem odbudowa.

Grzegorz Wawoczny

Autor: Grzegorz Wawoczny, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności24 lipca 202412:29

Wystawa plenerowa Zapomniany cmentarz w Raciborzu

Wystawa plenerowa Zapomniany cmentarz w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

Muzeum w Raciborzu serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy plenerowej pt. "Zapomniany cmentarz". Wydarzenie będzie miało miejsce na raciborskim Rynku w środę 07.08.2024 o godzinie 15:00.

Muzeum w Raciborzu
Reklama
Reklama
Aktualności25 lipca 202421:35

Na Zamek Piastowski wracają stałe Msze święte

Na Zamek Piastowski wracają stałe Msze święte - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

To efekt uzgodnień poczynionych, 23.07., przez ks. Jerzego Hetmańczyka, proboszcza parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Raciborzu-Ostrogu, starostę raciborskiego Grzegorza Swobodę oraz wicedyrektora Zamku Piastowskiego Grzegorza Wawocznego.

Zamek Piastowski, fot. J. Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności24 lipca 202415:05

Wzrosła liczba pracujących cudzoziemców w Śląskim i w kraju

Wzrosła liczba pracujących cudzoziemców w Śląskim i w kraju - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska Regionalna Rzeczniczka Prasowa ZUS w województwie śląskim
Reklama
Aktualności25 lipca 202413:44

ZUS: Aktywny rodzic – wnioski od października

ZUS: Aktywny rodzic – wnioski od października - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.07.2024
25 lipca 202418:43

Nasz Racibórz 26.07.2024

Nasz Racibórz 19.07.2024
18 lipca 202417:55

Nasz Racibórz 19.07.2024

Nasz Racibórz 12.07.2024
12 lipca 202409:40

Nasz Racibórz 12.07.2024

Nasz Racibórz 05.07.2024
5 lipca 202408:55

Nasz Racibórz 05.07.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.