Akcje - poznajcie ich rodzaje
Inwestowanie staje się coraz popularniejsze, choć rzecz jasna należy pamiętać o tym, że wiąże się ono z ryzykiem, które zasadniczo zawsze jest wysokie. Dziś skupimy się na akcjach. Przedstawimy Wam ważne informacje na temat tych instrumentów finansowych.
Czym są akcje?
Inwestowanie może przynosić zyski, ale może przynosić też straty. Jednym z najdłużej znanych instrumentów finansowych są akcje. Trzeba wiedzieć, że zalicza się je do papierów wartościowych. Posiadając je jest się akcjonariuszem, a więc współwłaścicielem części jakiegoś majątku. Można nimi handlować, sprzedawać je i kupować. Biorąc pod uwagę sposób przenoszenia własności, możemy wyróżnić kilka rodzajów akcji. Są to choćby akcje imienne. Jak sama nazwa wskazuje prawo do nich ma tylko inwestor, który jest wskazany na danym dokumencie, przy czym może być to zarówno osoba fizyczna, jak i prawna. Ten rodzaj instrumentu finansowego jest charakterystyczny, przy czym jego cechy nie są ustandaryzowane. Drugim rodzajem są akcje na okaziciela. Prawo do nich ma każda osoba, która je posiada. Aby je objąć trzeba je opłacić w całości. Są też przedmiotem obrotu na giełdzie.
Podział akcji ze względu na formę pokrycia
Biorąc pod uwagę formę pokrycia, można wyróżnić dwa rodzaje akcji: gotówkowe i aportowe. Te pierwsze pokryte są wkładem pieniężnym, a więc aby je otrzymać trzeba posiadać określony wkład, który następnie należy wpłacić. Takie akcje mogą być wydane nawet gdy zapłaci się niewiele ponad 25%. Dopiero od czasu pełnej zapłaty są akcjami na okaziciela. Dostępne są też akcje aportowe, które pokryte są wkładem niepieniężnym. Aporty są więc wkładami rzeczowymi, do których można zaliczyć wartości niematerialne, ale i prawne. Możemy też wziąć pod uwagę podział dotyczący uprawnień akcjonariuszy. W przypadku akcji zwykłych posiadacz ma prawo do uczestnictwa w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy, prawo poboru czy też prawo do dywidendy. Są też akcje uprzywilejowane. W tym przypadku już samo ich posiadanie wiąże się z konkretnymi przywilejami, do których można zaliczyć np. pierwszeństwo przy wypłacie dywidendy. Trzeba zdawać sobie sprawę, że akcje uprzywilejowane nie są przedmiotem obrotu na giełdzie.
Czym jest broker i jak działa?
Broker jest pośrednikiem pomiędzy inwestującym a giełdą. Zatem bez brokera nie można dokonywać zakupu żadnych instrumentów finansowych. Jego działania podlegają nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego. Bardzo duże znaczenie ma to, czy dany pośrednik posiada kapitalizację, która pozwoli np. pokryć straty wynikające z wahań rynkowych. Inwestor musi jeszcze wybrać rynek akcji. Może być to rynek polski, ale też rynek zagraniczny. Rzecz jasna niezbędne jest też przygotowanie własnej strategii inwestycyjnej, choć zawsze ryzyko będzie wysokie. Można zdecydować się na inwestowanie długoterminowe, ale też wybrać aktywny handel, który należy traktować jako swing trading.
Czym jest dywersyfikacja portfela?
Inwestując w narzędzia finansowe, trzeba poznać jeszcze pojęcie dywersyfikacji portfela. Jest to nic innego jak koncepcja, w której wyraża się strategię, ale i konsekwentnie niweluje ryzyko, przy czym nie można podlegać tylko i wyłącznie na jednym produkcie inwestycyjnym, lecz należy dzielić go na kilka obszarów. Dywersyfikacja ma za zadanie ograniczyć ryzyko, ale z drugiej strony nie ma czegoś takiego jak jego brak.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.