Własna farma fotowoltaiczna - Czy to się opłaca?
Unia Europejska wymaga od wszystkich państw członkowskich, w tym Polski, aby zwiększyły udział odnawialnych źródeł energii w swoich systemach energetycznych. W celu uzyskania oczekiwanego wzrostu wskaźnika o 23%, budowa farmy fotowoltaicznej może okazać się korzystnym rozwiązaniem, ponieważ oferuje ona wielu inwestorom wiele korzyści. Odkryj teraz, jak działają farmy fotowoltaiczne i jakie korzyści oferują.
Czym jest farma fotowoltaiczna?
Fotowoltaika ma na celu produkcję energii z odnawialnych źródeł. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych na dachach własnych domów lub budynków przynależących do mniejszych i większych firm. Instalacja tego typu technologii może skutkować wyraźnym obniżeniem rachunków za energię elektryczną, a w niektórych przypadkach, dzięki odpowiedniemu zarządzaniu, może również przynieść zyski z tytułu odsprzedaży nadwyżek energii.
Farma słoneczna, inaczej zwana farmą fotowoltaiczną, to duża instalacja PV, składająca się z coraz większej liczby paneli fotowoltaicznych, w tym często setek lub niemal tysiąca ogniw. Dzięki ich połączeniu mogą wyprodukować dużo energii elektrycznej, która może być wykorzystana na różne sposoby.
W jaki sposób działa farma fotowoltaiczna?
Korzystanie z paneli słonecznych pozwala na wytworzenie energii elektrycznej bezpośrednio z promieni słonecznych. Instalacja PV wykorzystuje fotony, czyli światło słoneczne, do przekształcenia go w energię elektryczną. Jak można się spodziewać, połączenie modułów PV pozwala osiągnąć jeszcze lepsze wyniki i wykorzystać pełen potencjał.
Jak podaje doświadoczny wykonawca farm fotowoltaicznych Infinite Solar, w zależności od wielkości systemu i liczby paneli produkowana jest energia o różnej mocy. Na przykład, w domach jednorodzinnych zazwyczaj moc nie jest większa niż 50 kW, w małych elektrowniach słonecznych ta liczba może sięgać nawet 500 kW, a farmy fotowoltaiczne produkują znacznie więcej energii niż 500 kW. Gdy już masz pojęcie, czym jest farma fotowoltaiczna, nadszedł czas, by przejść do działania. Połączone moduły PV mogą służyć zarówno do wytwarzania, jak i magazynowania energii (do tego potrzebne są osobne magazyny energii).
Aby zapewnić optymalne wykorzystanie energii słonecznej, konieczne jest zamontowanie instalacji fotowoltaicznych na specjalnych wspornikach. Dzięki temu panele można ustawić w zależności od pozycji słońca. Umożliwia to dostosowanie ich do aktualnej pory roku lub pory dnia. Polska przechodzi obecnie przez zmiany w zakresie energii, dlatego też inwestowanie w panele słoneczne stało się bardzo popularne. Sprawdź, dlaczego taka inwestycja może być dla Ciebie korzystna.
Czy własna farma fotowoltaiczna jest opłacalna?
Zauważyliśmy wcześniej, że elektrownie słoneczne mogą być wykorzystywane do wielu celów. Najczęściej budowane farmy fotowoltaiczne są wykorzystywane przez właściciela farmy, którym jest zwykle przedsiębiorca, lub też do dalszej sprzedaży energii elektrycznej. W tym drugim przypadku istnieje możliwość, że zewnętrzny klient będzie mógł się podłączyć do tej sieci energetycznej.
Jak widać, w każdym z tych przypadków farma fotowoltaiczna może przynieść zyski lub oszczędności. Właściciele mogą sprzedawać wyprodukowaną energię, co czyni tę inwestycję bardzo opłacalną, zwłaszcza w obecnych czasach, gdy ceny za prąd stale rosną, a istnieje ryzyko niedoboru energii. Jak sprzedawać energię? Obecnie istnieją dwie możliwości – można wziąć udział w aukcjach OZE lub bezpośrednio skontaktować się z dystrybutorem i podpisać najkorzystniejszą dla siebie umowę.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.