Jak wybrać odpowiednią obrożę dla psa?
Obroże dla psa są jednym z niezastąpionych przedmiotów i powinny stanowić część każdej wyprawki pupila. Najlepiej już szczeniaki uczyć chodzenia w nich. Pozwoli to uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji – od ucieczek po zwykłe nieposłuszeństwo zwierzęcia, wykazywane na co dzień. Jednak ta część „garderoby” pupila powinna być starannie dopasowana. Zarówno wybór za dużego, jak i za małego wariantu, może okazać się brzemienny w skutkach.
Czym kierować się przy wyborze obroży dla psa?
Przede wszystkim zwróć uwagę na wielkość swojego psa i szerokość jego szyi oraz karku. Nie ma uniwersalnego wariantu, który sprawdzi się u każdego czworonoga. W szczególności młode osobniki, ciągle rosnące, powinny mieć cyklicznie wymienianą obrożę – aż gdy wejdą w etap dorosłości.
Dlatego kupując obrożę dla psa weź pod uwagę następujące cechy:
- Materiał – powinien być miękki i giętki ani nie obcierać. Dodatkową zaletą będzie też możliwość łatwego czyszczenia. Obroża dla psa najczęściej wykonywana jest z wyrobów skórzanych (w tym i eko skóry) oraz z partu (grube płótno lniane lub konopne).
- Zapięcie – klamra czy zaciski? Choć to bardziej kwestia indywidualnego gustu, tak obie wersje mają swoje wady i zalety. Plastikowe zatrzaski z czasem pękają: zwłaszcza, gdy obrożę nosi duży i masywny pies.
- Szerokość obroży – masywny, gruby pasek na szyi małego czworonoga nie tylko będzie źle wyglądać, ile może być dla pupila za ciężki i niewygodny.
Czy obroża zaciskowa jest bezpieczna dla psa?
Na polskim rynku sprzedażowym dostępnych jest wiele rodzajów różnorodnych typów obroży. Zoologiczny sklep Psia Kość ma w ofercie wszelki niezbędny asortyment, aby prawidłowo skomponować wyprawkę dla czworonożnego pupila.
Często kontrowersje wzbudzają obroże zaciskowe i półzaciskowe. Czy stosując je, możesz skrzywdzić swojego szczekającego przyjaciela? Spokojnie – w takim wdzianku Twój zwierzak jest w pełni bezpieczny. Obroże zaciskowe reagują na nagłe szarpnięcie czworonoga. Jej obwód zmniejsza się pod wpływem siły – jednak tylko do pewnego poziomu. To świetne rozwiązanie dla zwierzaków, które mają tendencję do wyciągania głowy z klasycznych wariantów obroży. Wariant zaciskowy skutecznie to uniemożliwi i jednocześnie zapewni podopiecznemu bezpieczeństwo, a Tobie kontrolę.
Jak zmierzyć psa do obroży?
Aby prawidłowo wykonać mierzenie, musisz zacząć od nasady głowy psa. Jest to najszersze miejsce. Pamiętaj, aby nie podkładać pod miarkę palców, ani nie zostawiać „centymetrów na zapas”. Obroża powinna przylegać do skóry zwierzęcia – jednak nie uciskać. Dlatego naturalnie, bez napinania miarki, zmierz obwód szyi czworonoga.
Rodzaje obroży dla psa
Oprócz klasycznych wariantów i tych zaciskowych, warto zaopatrzyć swojego podopiecznego w obroże przeciwpchelne. Na zewnątrz aż roi się od pasożytów, a Twój pies podczas codziennych spacerów jest narażony na kontakt z nimi. Obroża przeciwpchelna pozwoli zapobiegać atakom insektów. Jednocześnie jest wygodna dla pupila, który nawet nie poczuje, że ma ją na sobie.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.